reklam
reklam
hava Parçalı Bulutlu
DOLAR 18,8217 % % 0.05
EURO 20,4937 % % 0.14
GRAM ALTIN 1.165,93 % % -0,02
ÇEYREK A. 1.906,30 % % -0,02
BITCOIN 440.501 % 0.384
reklam

TEŞVİK PAKETİNE YURT İÇİ VE YURT DIŞINDAKİ TURİZMCİLER NE DİYOR?

Son Güncelleme :

05 Şubat 2015 - 17:51

TEŞVİK PAKETİNE YURT İÇİ VE YURT DIŞINDAKİ TURİZMCİLER NE DİYOR?

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun turizmi destekleme adına ‘Turist getiren uçağa 6 dolar teşvik’ müjdesine tepkiler yağdı.

TURİZMTEŞVİK

Tepkilerin çoğu olumluyken, ağırlıklı düşünce “Evet, ama yetersiz” şeklinde oldu. İşte bazı yerli ve yabancı turizmcilerin tepkileri:

 Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun turizm sektörü için açıkladığı teşvikler sektörde olumlu tepki alırken, şimdi uygulamanın esaslarının netleşmesi bekleniyor.

Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Önümüzdeki 2 ay seyahat acentelerinin organizasyonunda Rusya, İran ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden gelecek her yolcu uçağına 6 bin dolar yakıt desteği verileceğini” söyledi. 2 aylık sürenin ne zaman uygulanacağı konusunda Milliyet gazetesi “nisan-mayıs” bilgisini paylaştı.

Turizm Bakanı Ömer Çelik’in resmi açıklaması:

“Uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün etkisiyle Rusya ve İran’ın ekonomik durumunu olumsuz etkilemektedir. Bu ülkeler açısından Türkiye önemli bir turizm destinasyonu olduğu kadar, bizim açımızdan da önemli bir turizm gelir kaynağıdır. Bu ülkelerde yaşanan olumsuz ekonomik gelişmeler nedeniyle erken rezervasyonlarda azalma ve iptaller görülmeye başlanmıştır. Bu durum turizm sektörümüz açısından olumsuzluklara yol açacaktır. Bu hususu göz önünde bulundurarak sektörden gelen talepleri dikkate almak suretiyle sektöre yönelik iki temel konuda acil destek ve yardım içerikli bir paket hazırladık ve Başbakanımıza arz ettik. Önümüzdeki 2 ay seyahat acentelerinin organizasyonunda bu ülkelerden ülkemize gelecek her yolcu uçağına 6 bin dolar yakıt desteği verilecek. Bu iki ülkenin yanı sıra Bağımsız Devletler Topluluğu: Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Moldova, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Gürcistan, Özbekistan ve Ukrayna’dan gelen yolcu uçakları da bu fırsattan yararlanabilecek. Sektöre ikinci müjdemiz ise hazine destekli kefalet sistemi kapsamında teminat sıkıntısı çeken firmalara kredi garanti fonu tarafından kefalet desteği sağlanarak bu firmaların finansmana erişimleri kolaylaştırılmaktadır. Yapılan düzenleme ile Rusya’da yaşanan bu durumun turizm sektörü üzerindeki etkilerini en aza indirmek amacıyla, kredi garanti fonu aracılığıyla kullandırılan hazine destekli kredi kefaletinden tur operatörlerinin de yararlanabilmelerinin önü açılmıştır. Atılan adımların hem ülkemiz hem turizm sektörü için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Fehim Genç: Pasaportsuz giriş

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Rusya ve İran’dan gelen turist uçaklarına 6 bin dolar destek verileceği açıklaması, turizm sektörüne umut dağıttı. Turizmciler şimdi de bu ülkelerden gelen turistlerin Türkiye’ye kimlik kartıyla giriş yapabilmesi üzerinde çalışıyor

Milliyet’ten Fehim Genç’in haberine göre, turizmciler, uçaklara verilen teşvikin yanısıra Bağımsız Devletler Topluluğu ve İran’dan gelecek turistlerin pasaport yerine kimlik kartlarıyla Türkiye’ye giriş yapmalarına imkan verilmesi için temaslara başladı.

AKTOB: Olumlu bir gelişme

Atılan adımın son derece olumlu bir gelişme olduğunu belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, “Çözüm odaklı bir adım atılması çok önemli. Kredi desteğinin sağlanması da çok olumlu bir adım. Tur operatörlerinin ayakta kalmasını, daha rahat hareket etmesini sağlayacak çok olumlu bir gelişme. Sayın Davutoğlu’nun açıkladığı destekler bizim daha önce kendilerine sunmuş olduğumuz öneriler içerisinde yer alıyordu. Yakıt desteğinin 2 ay verileceği açıklandı. Biz bu desteğin sezona yayılmasının daha iyi bir netice vereceğini düşünüyoruz” dedi.

ATSO: Doğru bir başlangıç

Rus pazarındaki düşüşün yüzde 35 seviyesine ulaştığını açıklayan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak “Oradaki sıkıntıyı görüp böyle bir tedbirin açıklanması çok önemli bir gelişme. 2 ay boyunca yakıt desteği verilmesi çok doğru ve çok güzel bir başlangıç. Turizmin bir devlet politikası haline gelmesi son derece önemli. 2 aylık süre bittiğinde bu desteğin yaz aylarında da devam ettirilmesi ve benzer tedbirlerin uygulanması çok olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bunun dışında tanıtım desteği de verilmesi gerekiyor. Ayrıca her Rus vatandaşının cebinde BDT ülkelerinde geçerli pasaportları bulunuyor. Rusların bu pasaportlar ile Türkiye’ye girişlerini sağlamak turizme önemli katkılar sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

TÜRSAB: Devlet, sektörün arkasında

Turizmcilerin devletin desteğini arkasında hissetmesinin sektöre güç kazandıracağını aktaran Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kerim Çavuşoğlu, “Sıkıntılı süreci aşmak için Hükümet’in turizme sahip çıkması her şeyden önce çok güzel bir şey. Bizlerin yurt dışında çalışıyorken ‘Arkamızda devlet var’ diyebilmesi gerçekten çok önemli bir şey. Yıllardır devletin bir turizm politikası olması gerektiğini söylüyoruz. Bunun hayata geçtiğini görmekten son derece memnunuz. Fakat desteğin 2 ay değil tüm sezon boyunca sürmesini temenni ediyoruz. Ayrıca yakıt desteğinin yanı sıra turizmin diğer kolları için de bu tür destekler uygulanması sektörü daha da ilerilere götürür” şeklinde konuştu.

Rusya Turizm Endüstrisi Birliği Sözcüsü: Türkiye tatili iki katı pahalandı

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdürü İrfan Önal başkanlığında, TURSAB, TUROP, TUROFED yetkililerinin yanı sıra Rus turizm endüstrisi yetkilileri ve çok sayıda üst düzey tur operatörü yetkilisinin katıldığı sezon öncesi turizm değerlendirme toplantısında son dönemlerde Rusya’da yaşanan olumsuzluklar neticesinde sektörde yaşanabilecek sıkıntılar ve alınacak önlemler ile ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

Moskova Lotte Hotel’de gerçekleşen sektör toplantısında özellikle 2015 sezonunda Türkiye’de fiyatların ne olacağı ve ne olması gerektiği, Türkiye’nin tur operatörlerine ne tür destekler vereceği ön plana çıktı. Başbakan Davutoğlu’nun sektörü desteklemek adına açıkladığı iki aylık süre içinde Rusya’dan Türkiye’ye yapılacak her sefer için 6 bin dolarlık devlet desteği Rus turizm sektörünün dikkatini çekti.

Konu ile ilgili DHA’nın sorularını yanıtlayan Rusya Turizm Endüstrisi Birliği Basın Sözcüsü İrina Tyurina, Türk yetkililerin sezon öncesi Moskova’ya gelip yaşanan sıkıntıları yerinde görmesi ve sektör temsilcilerini dinlemesinin çok olumlu bir gelişme olarak gördüğünü söyledi. Tyurina, Türkiye, Rus turizm piyasasının en başarılı güzergahıdır. Heyet buraya operatörlere ne şekilde yardım edebileceklerini sormak için geldi. Bu bizim için çok önemli ve bu Türkiye’nin Rus turizm piyasasında çok ilgili olduğu ve kendi ülkesine turist yollayan partnerlerini desteklemek istediği anlamına geliyor. Bu görüşme çok önemli. Ayrıca, görüşme çok faydalı geçti, çünkü tur operatörlerini dinlediler dedi.

Yaşanan sıkıntılar ile ilgili bir an evvel adımlar atılması gerektiğini ve zamanın daraldığını belirten Tyurina, şunları söyledi En yakın zamanda gerekli adımların atılmasını umuyoruz, çünkü hiçbir şekilde zaman kaybedemeyiz. Tur operatörleriyle ve işlerin nasıl olacağıyla ilgili tahmin yürütmek gerçekten zor. Bu yüzden her şeyi değerlendirmek onlara şu anda destek sağlamalıyız. ve tabi ki asıl soru fiyat! Çünkü Rus vatandaşları şu anda döviz kurunun yükselmesi sebebiyle mali sıkıntılar yaşıyorlar. Türkiye turları neredeyse iki katı pahalandılar. Bu yüzden ilk soru para, yani tur fiyatları. Bu tur fiyatları turist sayısını belirleyecek. Eğer Ruslar, Türkiye’ye tur alabilecek imkanı bulurlarsa tabi ki Türkiye’ye turist gidecek. Ben bu sene turist sayısının geçen seneye kıyasla daha az olacağını düşünüyorum, soru da ‘ne kadar az olacak’. Çünkü düşüşün %70’e ulaştığı güzergahlar var. Bunu aksine durumun daha iyi olduğu ülkeler de var. Mısır, Türkiye’den sonra ikinci sırada, çok şaşırtıcı ki üçüncü sırada Yunanistan bulunuyor çünkü fiyatlar konusunda Türkiye’den daha ucuz teklifler sunuyorlar.

İrfan Önal: Rusya’da çok olumlu yankı buldu

Tanıtım Genel Müdürü İrfan Önal ise, Rusya’da tatil denince akla gelen ilk ülkenin Türkiye olduğunu ve yılda 4,5 milyon kişinin tatil yaptığını belirterek, “Rusya’nın yaşadığı ekonomik durum sebebi ile Sayın Bakanımızın verdiği talimatlar çerçevesinde yaklaşık üç aydır çalışmalar yapıyoruz. Bugün burada hem Rusya Turizm Federal Ajansı ile görüşmeler yapmak, hem de Türkiye’ye turist gönderen tur operatörlerinin temsilcileri ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak üzere çalışmalar yürütüyoruz. Son dönemlerde yaptığımız çalışmaların neticesi olarak Sayın Başbakanımızın bugün turizm ile ilgili yaptığı açıklamalarda burada çok olumlu yankı buldu. Başbakanımızın yaptığı açıklamada Rusya’dan Türkiye’ye turist akışının azalmasını önleyici bir tedbir olarak burada algılandı. ve sevinçle karşılandı. Biz bunu bugün burada istişare etmekten çok memnun olduk dedi.

İrfan Önal, çalışmalarında konsantre oldukları asıl noktanın Rus misafirlerin önceki yıllarda olduğu gibi artarak Türkiye’de tatillerini geçirmesi üzerine odaklı olduğunu da söyleyerek şöyle devam etti

Bugünkü toplantımıza Sayın Başbakanımızın açıklaması çok olumlu bir katkıda bulundu. Rusya Federasyonu ile olan ilişkimiz hakikatten çok özel statüde bir ilişki. Hem bakanlık olarak hem turizm sektörü olarak. Az evvelde belirttiğim gibi tatil denince akla ilk ülkemiz geliyor. Ülkemize çok alışıklar ve ülkemize gelmeyi çok seviyorlar. Biz tabi ki spekülasyonlar üzerine planlarımızı yapmıyoruz. Hem Türkiye’de hem Rusya’da özel sektörümüz ile birlikte reel çalışmalar yapıyoruz. Rusya’nın bugünkü durumundan turizm hareketlerinin olumsuz etkilenmemesi için de aynen bugün Sayın Başbakanımızın da açıklamaları ile destek verdiği gibi çok reel önlemler almış durumdayız. O açıdan umudumuz bu trafiğin azalma noktasında gerçekleşmemesi, kendisini koruya bilmesi ve artış noktasında devam edebilmesidir. Ayrıca Bakanlık olarak, Rusya’dan Türkiye’ye misafir getiren tur operatörleri ile birlikte yaptığımız bir reklam çalışması var. Rusya’nın özel durumu nedeni ile artışlar sağlamış bulunuyoruz.

 Toplantıda söz alan Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, çok eski bir turizmci olduğunu ve çok krizler yaşadığını ve yaşanan sıkıntıların sonsuza kadar sürmeyeceğini belirterek, “Ekonomik krizler, savaş krizleri, anarşik krizler… Krizler hiç bitmedi. Aynı bugün Moskova’nın dışardaki hali gibi. Dışarda kar yağıyor, bayağı da hızlı yağıyor. Belki yarında yağacak ama güneş muhakkak doğacak sonunda. Mühim olan, bu kar yağarken bizim şemsiyelerimizi paylaşabilmemiz dedi.

ATOR: Rus turistlerin Türkiye aşkı bitmez, tedbir almak isabetli

Rusya’nın başkenti Moskova’da Rus turizm sektörünün sorunları ve Türkiye destinasyonu ile ilgili kriz sürecinde alınacak tedbirler masaya yatırıldı. Cihan Haber Ajansı’na özel açıklamada bulunan Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Vekili Maya Lomidze, Rus turistlerin Türkiye aşkının bitmeyeceğini, ancak yine de bu süreçte tedbir almanın çok doğru bir strateji olduğunu söyledi. Türkiye’den gelen heyetle görüşmelerinin çok başarılı olduğunu söyleyen Lomidze, “Turizmde gidilen ülkenin desteği olmadan tur operatörleri çok zorluk çeker. Türkiye’nin Rusya pazarına yardım etme arzularının olması çok güzel. Toplantının ana sorusu, Türkiye’ye giden Rus turist sayısının azalmaması için ve artması için neler yapılabileceği ile ilgili idi. Çünkü 2015 sezon başında sert bir düşüş yaşanmadı. Ekonomik, politik ve tüketim alanında kötü zamanlar geçirirken ve önümüzü göremediğimiz zamanlarda bazı tedbirler düşünmeliyiz. Şimdiden sezona hazırlanmamız lazım. Türk tarafı için de en belirgin soru 2015 sezonu için fiyatlardı. Rus turist için de bu her zaman önemli olmuştur.

Ruble değer kaybediyor, önümüzdeki günlerde değer kazanması da şüpheli. Böyle bir ortamda insanlar doğal olarak birinci öncelikleri olmayan tatilden vazgeçiyor. Özellikle bu sezon fiyatlar çok önemli, bu birinci kısım. Diğer bir olay da bu insanlar seyahat etmekten vazgeçemez. Ne olursa olsun bir yerlere gidecekler. Bir çok insan daha şimdiden tatil yapmamayı düşünemiyor. Bir hafta da olsa tatil yapmamak denize gitmemek, özellikle Türkiye’ye asla düşünülemez. Rus turistlerin sayısı gösteriyor ki Türkiye’ye olan aşk sürekli büyüyor.” ifadelerini kullandı. Rusya’da çok farklı bir kriz yaşanıyor Rusya’da yaşanan krizin geçmiş krizlere benzemediğini kaydeden Lomidze, “Bu kriz hiç bir geçmiş krize benzemiyor. Bankayla, finansla ve ekonomiyle alakalı basit bir kriz değil bu.

Bu yüzden biraz farklı davranmak gerekiyor. Rus tur operatörlerinin şöyle bir önerisi oldu, Türk tarafının herhangi bir reklama para harcamaması ve bunun yerine Rusya’dan Türkiye’ye tur düzenleyen firmaları direk olarak desteklemesi. Bu daha mantıklı, çünkü bu durumda turistin daha fazla parası cebinde kalacak ve bu Türkiye’de daha fazla harcama yapmasını imkan verecek. Gördüm ki bu önerimiz Türkiye tarafından destek buldu. Türkiye’nin bize sunduğu her uçuşa yakıt desteği de bizim gerçekleşmesini istediğimiz tarzda bir destek.” şeklinde konuştu. Sezonla ilgili tahminde bulunmak çok zor Türkiye’ye gidecek Rus turist sayısında 2015’de 1 milyon civarında azalma olacağı ile ilgili iddiaları eleştiren Lomidze, “Yaz sezonunda ne olacağı ile ilgili tahminde bulunmak çok zor. Şimdiki satışlara bakarsak hiç fena değil. 2 ülke arasında şu anda satışlar kötü değil iyi.

Şuanda dinamiğini koruyor Türkiye. Hatta geçen seneye göre bu aylarda 1-2 puan farklarla daha önde şu anda. Yani bir hareketlilik var, geçen seneye göre bu aylar için. Rusya’dan bazı şehirlere düşüş yüzde 70-80-90 oranlarında, bunu da baz alırsak daha iyi anlarız.” değerlendirmesinde bulundu. Sert fiyat indirimi Türkiye’yi zora sokar Turist akımı sürekli büyüdüğü zaman, her şey iyi olduğu zaman daha rahat olunduğunu belirten Rus yetkili, “Bu durumlarda çeşitli kampanyalar, indirimler ve faaliyetler yapılabilir. Ama kriz olduğu zaman durum farklı, atılan her adım çok dikkatli atılmalıdır. Yani birden fiyatlar düşürülemez, bu sefer Türk tarafı zor durumda kalır. Adım adım titiz bir şekilde hareket etmek gerekiyor.” önerisinde bulundu. ( TOUREXPİ )

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.