THY Başkanı Aycı’dan Haksız Rekabet Tepkisi!

Güncel 23 Ekim, 09:32'de eklendi

THY Başkanı Aycı’dan Haksız Rekabet Tepkisi!

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, rakip havayolu şirketlerine iç hat uçuşlarıyla ilgili tepki gösterdi.

ilker aycı

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı basın mensuplarıyla bir araya gelerek değerlendirmelerde bulundu. Rakip havayolu şirketlerinin iç hat uçuş gelirleri az diye son dönemde dış hatlara yöneldiğini belirten Aycı, ” THY hiç bir zaman “Biz en karlı hatlara uçalım” diyen bir şirket değildir, uçaklarımızı iç hatlardan çekmedik, sayısını azaltmadık. Max krizi yaşamayan şirketler iç hatlardan neden uçaklarını çektiklerini açıklamalılar” dedi.

Meclis Sorgulamalı

Regülatörlerin bu konuda düzenleme yapmasını umduğunu ifade eden Aycı, ” X, Y, Z şirketlerinin iç hatlardan neden uçaklarını çektiğini bugün Meclis’in bile sorgulaması gerekiyor. Filosunda hiç Max’i olmayan şirketlerin iç hatlarda birçok şehre uçmamasına biz şirket olarak sessiz kalamayız. Benim THY olarak bunu dile getirmem lazım. Anadolu’daki vatandaşlarımızın sorunlarını gidermesi açısından bu çok önemli bir olay” açıklamasında bulundu.

Gelirimiz TL, Giderlerimiz Dövizle…

Aycı, iç hat biletlerinde tavan fiyatın 352 liradan 450 liraya çıkarılmasıyla ilgili tartışmaları da değerlendirdi. “Tavan fiyat tek yönde iç hat için 450 TL. Giderlerimizin önemli bir bölümü dövizle olduğu için bu rakam 2020 yılında düşük kalabilir. Bu sektörün karlılığı her zaman tek hanelidir. Biz TL kazanıyoruz. Fakat uçak alımı, yakıt ve havalimanı giderlerini dövizle ödüyoruz. Bu durumda karlılık da fazla yönetilebilir olmuyor” ifadelerini kullandı.

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.