TOLGA CÖMERTOĞLU: ” TURİSTİN OTELE HAPSOLMASINI HİÇBİR TURİZMCİ İSTEMEZ”

Güncel, Sektörel Haberler, slide 30 Mayıs, 09:56'de eklendi

“Turistin otele hapsolmasını hiçbir turizmci istemez” diyen Delphin Otelleri Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Cömertoğlu, “Birçok otelin kent merkezine ücretsiz şehir turları düzenlemesine rağmen bunlar bile dolmuyor. Çünkü turistin merkeze gelmesi için cazibe noktaları yaratılmıyor” dedi.

PS_Hotel_KingRoom_new
Turizmin devletten önce halka tanıtılması gerektiğini söyleyen Delphin Otelleri Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Cömertoğlu, “Sektörün ülkeye katkısını vatandaş ne kadar biliyor bunları araştırmak gerekiyor. Turizmin 2014 yılında Türkiye’ye getirdiği gelir 33.3 milyar dolar. Bunun 30 milyar doları Türkiye’de kalıyor. Yüzde 93’üne tekabül eden yaklaşık 27 milyar doları bu ülke içinde üretilen malzemelere harcanıyor. İstihdamın yüzde 16’sı turizm sektöründen oluşuyor. Turizmin bu ülkeye ve sektöre faydaları çok büyük. Dolayısıyla sektöre yapılan yatırımlar halka da yapılmış oluyor” dedi.

33.4 MİLYAR DOLARI TEKRAR YAKALAYABİLECEK MİYİZ ?

Antalya Havalimanı girdisine göre Almanya pazarı haricinde hiçbir pazarda artış olmadığına dikkat çeken Cömertoğlu şunları söyledi: “Almanya bu yıl ilk 4 ayda yüzde 5.7 artış yaparken, Rus pazarı ilk 4 ayda yüzde 39.8, Hollanda %26.7, İran yüzde 22.4, İskandinav pazarı da yüzde 8 düşüşe geçti. Toplamda Antalya’ya gelen turist sayısında yüzde 12,7 düşüş olduğunu görüyoruz. Kişi sayısı artabilir, indirimler yapılabilir ama 33.4 milyar doları tekrar yakalayabilecek miyiz? Buna bakmak lazım. Dünya’nın hiçbir yerinde Türkiye’deki hizmet kalitesi, güler yüzlülük ve lüks yok. Turistin otele hapsolmasını hiçbir turizmci istemez ancak birçok otel kent merkezine ücretsiz şehir turları düzenlemesine rağmen bunlar bile dolmuyor. Çünkü turistin merkeze gelmesi için cazibe noktaları yaratılmıyor.

HAVALİMANININ YERİ UYGUN MU?

Demre’ye veya Kaş’a havalimanından bahsediyoruz ama Antalya ile Gazipaşa arasında tam tamına 150 kilometre var ve burada bütün sahil boyunca kurulmuş oteller mevcut. Sadece 2-3 otelin olduğu bir yere havalimanı yapmaktansa Manavgat gibi destinasyonun yoğun olduğu bir bölgeye yapılacak havalimanı daha uygundur.” (Hürriyet)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.