Topkapı Sarayı Neden Devredildi?

Güncel 11 Eylül, 12:55'de eklendi

Topkapı Sarayı Neden Devredildi?

Geçen hafta sürpriz bir kararname ile idaresi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda olan Topkapı Sarayı, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Milli Saraylar’a devredildi. Böylece Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzesi Topkapı Sarayı Müzesi için bilet ücreti Milli Saraylar’a yatırılacak. Alınan bilgilere göre restorasyon işlemleri hızlandırılacak.

Topkapı Sarayı Neden Devredildi?

Devredilen Topkapı Saray’nın her türlü borç ve alacağı, hak ve yükümlülüğü Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığı’na geçti.

Resmi Gazete’de yer alan düzenlemeyle Topkapı Sarayı hakkında yapılan sözleşmelerden paraya tahakkuk eden miktarların ilgili yükleniciler tarafından özel gelir hesabına yatırılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2018 yılı verilerine göre Türkiye’de en fazla ziyaret edilen müze Topkapı Müzesi.  Müzeyi 3 milyon 4 bin 620 ziyaretçi gezdi.

“İdaresinden Memnun Değildiler”

sozcu.com.tr’den Can Mumay’ın Milli Saraylar kaynaklarından aldığı bilgilere göre bakanlığın Topkapı Sarayı’ndaki idare şeklinden ve hizmetlerinden memnun olmadığı ifade ediliyor. Milli Saraylar’ın idaresinde ilk hedeflerinden birinin müzenin gelirinin artırılması olduğu söyleniyor. Ayrıca saraydaki restorasyon işlemlerinin de hızlandırılması bekleniyor.

Can Mumay’ın haberine göre, farklı Milli Saraylar kaynakları da İstanbul’daki sarayların tek çatı altında olması gerektiğini bu yüzden Topkapı Sarayı’nın Cumhurbaşkanlığı’na bağlandığın da ekliyor.

Kültür Bakanlığı’na bağlı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü bürokratları konu hakkında konuşmalarının devir işleminin ardından yasaklandığını belirtti. Herhangi bir açıklama yapmadılar.

Türkiye’nin En Fazla Gelir Getiren Müzesi

Topkapı Sarayı’nın neden Milli Saray’lara bağlandığı hakkında resmi bir açıklama yapılmadı. Topkapı Sarayı Türkiye’nin en fazla gelir getiren müzesi.

SICPA Turkey isimli firma 54 müze ve ören yeri için yapılan ihaleyi almıştı. Topkapı Sarayı da bu müzelerin aralarında yer alıyor. Firma açık artırma neticesinde 3 milyar 907 milyon TL karşılığında müze ve ören yerleri işletmesini 9 yıl boyunca işletmeye sahip oldu.

Cumhurbaşkanlığı’na Ödeyecek

Firmanın işletmesi için ücretini ödediği Müze ve Ören yerleri arasında kuşkusuz Topkapı Sarayı da var. Belki de Ayasofya ile birlikte en önemli gelir kapılarındandı. Şimdi bu gelir yapılan düzenleme ile Milli Saray’lara geçmiş durumda. Alınan bilgilere göre SICPA haftalık olarak ödediği ücretini Milli Saraylar yerine Cumhurbaşkanlığı’na yapacak. Kurumun çıkardığı müze kart ile 70 liraya bir yıl boyunca vatandaşlar müzeleri gezebiliyor.

 

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

Topkapı Sarayı’nın İdaresi Cumhurbaşkanlığı’na Bağlandı

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.