TUR-İD Başkanı Cengiz TERZİ: 2021 yılında Turizm Neler Bekliyor ?

Güncel 27 Ekim, 09:49'de eklendi

TUR-İD Başkanı Cengiz TERZİ: 2021 yılında Turizm Neler Bekliyor ?

TUR-İD Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz TERZİ 2020 sezonu değerlendirdi. 2021 Turizm Sezonu hakkındaki görüşlerini Gm Turizm ve Yönetim Dergisi için kaleme aldı.

TUR-YİD

2020 de yaşamış olduğumuz pandemi dönemi son hızıyla devam ediyor. Özellikle turizm sektörü bu durumdan oldukça hem manevi hem de maddi olarak büyük zarar görüşmüştür

2019 yılında büyük umutlar ile  2020 sezonuna  yapılan hazırlıklar erken rezervasyondan gelen satışlar 2020 yılının çok iyi geçeği tahminleri le tüm turizm sektörü segmentleri hazırlanmaya başlamıştı. Fakat mart 2020 de patlayan pandemi de rezervasyon iptalleri ile ülkeler arasında uçuş yasakları ülkeler arası sınır kapılarının kapanması ile tamamen hayaller suya düşmeye hatta kapıdan bile burnunu çıkartamaz hale gelinmiştir.

2020 yılının etkisi hala devam ettiğini 2021 yılının da bu etkileşimden nasibini alacağını yurtdışı pazarlarının ülkemize yoğun gelemeyeceğini kademeli olarak gelebileceklerini söylemekte yanlış bir tahmin olmasa gerek.

İç Pazarda Neler Yaşanacak ?

2021 yılı için İç Pazarda erken rezervasyon beklentilerinin çok düşük ihtimal olacağını ve otellerinin bir çoğunun açmayacaklarını düşünmekteyim. Yurt dışından beklenilenin altında turist gelmesi ve hotellerin çoğunun da açılamama nedenleri ile baş başa kalacağız.

İç pazarda yerli turist 2020 de olduğu gibi kontrollü olarak açık olabilecek resort otelleri, butik otelleri, villa, karavan tekne tarzı yerleri tercih edecekleri de aşikardır.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.