TUR OPERATÖRLERİNE RUSYA’DAN KISMİ İZİN

Güncel, Sektörel Haberler, slide 17 Mart, 10:56'de eklendi

Rusya, yasaklı tur operatörlerine sınırlı faaliyet izni verdiğini açıkladı.

Tur operatörlerine Rusya’dan kısmi izin

Fehmi Genç’in haberine göre; Savaş uçağının düşürülmesinden sonra Rusya kendi vatandaşlarının Türkiye’de tatil yapmasını yasaklamış, Rusya’da faaliyet gösteren Türk tur operatörlerinin faaliyetini de durdurmuştu.

 Rusya’nın tur operatörlerine yeniden faaliyet izni vermesine karşın, Rus vatandaşlarının Türkiye’de tatil yapmalarına ilişkin yasak halen devam ediyor. Faaliyetine izin verilen operatörler, Türkiye’ye turist gönderemeyecek. Yasak kararının gevşetilmesi, turizmcilerde ileriye dönük bir umut ışığı olarak değerlendirildi.

Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı’na bağlı Federal Turizm Bürosu (ROSTURİZM) yasak kararına yapılan itirazı inceledikten sonra 15 Mart’ta verdiği kararda, tur operatörlerinin faaliyetine yeniden izin verildiğini duyurdu.
ROSTURİZM yayınladığı genelge ile aralık ayı sonunda Türkiye’ye karşı uygulanan yaptırımlar neticesinde sicil kayıtları iptal edilen Türk kökenli tur operatörlerinin sicillerini kayıtlara tekrar işledi. Genelge, Turizm Bakanlığı’nın resmi sayfası İnterfaks Turizm tarafından duyuruldu.
Rusya’da faaliyet gösteren Coral Travel, Sunmar, Anex Tour ve Pegas Turistik gibi büyük operatörlerin tüzel temsilcilerinin sicil kayıtları yenilendi.
13 şirketin sicil kayıtları da tekrar işlendi. Bunlar Anex bölgeler, Anex Tour Moskova, Pegas Tours, Pegas Kazan, Pegas Ufa, Pegas Turistik, Pegas Ekaterinburg, Pegas Krasnodar, Pegas Samara, Pegas Perm, Pegas Retail, Coral Travel, Sunmar Tour.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.