reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

TURİZM ARENASI’NDAN 2014 TRENDLERİ

Son Güncelleme :

05 Nisan 2014 - 9:28

TURİZM ARENASI’NDAN 2014 TRENDLERİ

 

Skal Dernekleri Federasyonu Başkanı Deniz Anapa, Turizm Arena’sında öne çıkan trendleri şöyle sıraladı: “Kültür ağırlıklı turizmde duygu aktarmak çok önemlidir, Las Vegas pazarlamanın Mekke’sidir, Life Style turizme önem verilmelidir ve ülkelerin gücü uluslararası sinemada yatmaktadır.”

hd-best-summer-wallpapers-techieboom-was-added-on-september-hd-wallpapers-best-summer-techieboom-was-added-on-september-2560x1600-wallpaper
Turizm Arenasını bundan iki yıl önce, farklı ve yeni bir zeminde, turizmcilerin “düşünce üretmeleri”, “akıllarını çarpıştırmaları”, “akıl vermeleri” ve “akıl almaları” fikriyle kurgulandığını söyleyen Skal Dernekleri Federasyonu Başkanı Deniz Anapa, Turizm Arenası 2014’de öne çıkan trendler hakkında şunları söyledi:

“Bugün ‘Günümüzün Turizm Trendleri’ konusunda gerçekleştirdiğimiz üçüncü SKAL Turizm Arena’sında da yine sektörümüzü yakından ilgilendiren konular hakkında birikimlerimizi paylaşmanın, üreticiden tüketiciye hep birlikte turizmi tartışmanın ve turizmin geleceğine ışık tutmanın mutluluğunu yaşadık.

“KÜLTÜR AĞIRLIKLI TURİZMDE DUYGU AKTARMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Bilkent Turizm, İnşaat ve Ticaret AŞ, Bilintur AŞ Murahhas Azası sayın Orhan Hallik, kültür ağırlıklı turizmde duygu aktarımının çok önemli olduğuna inandıklarını ifade etti. Hazırladıkları konseptte önce ürünlerin hikayesini anlattıklarını belirtti. Türk kahvesi mağazasında kahve çekirdeğinin nereden geldiğini, nasıl geldiğini anlattıklarından örnek vererek, hikayesinin deneyime dönüşmesinin önemli olduğunu ve duygu ile deneyimi bir araya getirerek bir yapı oluşturmak istediklerini söyledi.

“LAS VEGAS, PAZARLAMANIN MEKKE’Sİ”

Bizi kırmayıp ta Las Vegas’tan kalkıp gelen sayın Prof. Dr. Şeyhmus Baloğlu Las Vegas’ın pazarlamanın Mekke’si olduğunu söyleyerek 40 milyon turistin ziyaret ettiği Las Vegas’ta en önemli trendlerin planlamalardan itibaren sürdürülebilir turizme yönelik mega projelerde olduğunu belirtti. Ve müşterilerin seçim tercihlerini otellerin sahip olduğu sertifikalara bakarak şekillendirdiğini ifade etti.

“LIFE STYLE TURİZME ÖNEM VERİYORUZ”

Kamu yönetimi olarak tanıtma konusunda izlediğimiz trendlerle ilgili paylaşımda bulunan TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar, 2013 itibarıyla 35 milyon turist ağırladığımızı; ancak bu sayının 21 milyon 600 bininin sadece İstanbul ve Antalya’ya geldiğini söyledi.

Deniz, kum ve güneşe olan ihtiyacın yok olmayacağını; ama Dünya Turizm örgütüne göre 2020’ye kadar dünyadaki turist sayısının 1.6 milyar olacağı göz önüne alındığında dünyadaki yeni eğilim ve beklentilerin yakından takip edilmesi ve bu eğilimlere uygun ürünler sunma becerisinin gösterilmesi gerektiğini dile getirdi. “Bakanlık olarak Life Style turizme önem veriyoruz” dedi.

“ÜLKELERİN GÜCÜ ULUSLARARASI SİNEMADA YATIYOR”

Ülkelerin gücünün uluslararası sinemada yattığına inandığını ve sinemanın çok önemli bir tanıtım aracı olduğunu ifade eden sevgili Elif Dağdeviren ise dünyanın online kullanım hedeflerinde en önemlilerinden birinin birtakım içeriğe, bilgiye ulaşmak olduğunu; ama ulaşılmak istenen en önemli içeriğin turizmle ilgili olduğunu söyledi. Dağdeviren, online üzerindeki turizm faaliyetlerinin çok ciddi şekilde talep gördüğünü, o nedenle turizm için onlinedan uzak kalmanın mümkün olmadığını ifade etti. Ayrıca organik turizmin yükselen bir trend olarak öne çıktığını belirtti.

Gerek ilk bölümümüzde söz alan değerli konuklarımız, gerekse ‘Söz Sizde’ adlı ikinci bölümümüzde bizlerle Günümüzün Turizm Trendleri konusunda vizyonlarına ilişkin sunum yapan değerli katılımcılarımıza, sevgili Sunay Akın’a, değerli moderatörlerimize, siz değerli konuklarımıza, geleceğin turizmcileri olan gençlerimize, değerli basın mensuplarımıza bizlerle olduğunuz için, sponsorlarımıza ise bu toplantının gerçekleşmesinde gösterdikleri için çok teşekkür ediyorum.”TURİZMDEBUSABAH

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.