Turizm Bakanlığı’ndan 2019 Yılı Personel Alımı Açıklaması

Güncel 12 Eylül, 13:29'de eklendi

Turizm Bakanlığı’ndan 2019 Yılı Personel Alımı Açıklaması

Birçok vatandaşın merakla beklediği açıklama Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan geldi. Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Kültür ve Turizm bakanlığı bünyesine 4 bine yakın personel istihdam edeceklerini duyurdu.

mehmet ersoy

Bu haberin ardından kamu personeli adayları dört gözle başvuru şartlarının ve tarihlerinin açıklanacağı tarihi bekliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, katıldığı bir televizyon programında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan beklenen personel alım taleplerine dair açıklama yaptı. Ersoy bu konuda 4 bine yakın işçi, 600’e yakın arkeolog, 250 civarında sanat tarihçisi alımı yapılacağını belirtti.

Turizm ve Kültür Bakanlığı personel alım tarihi ve başvurularına dair detaylar şu şekilde;

Ersoy,  Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Personel Alımı Bakanlık bünyesinde, kültür alanında çok ciddi bir ekip olduğunu belirtti. 20 yıllık yevmiyeli çalışan güzel sanatlar, tiyatro ve opera çalışanların sorunlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a anlattıklarını, o sorunu çözdüklerini ifade etti. Bakan Ersoy bu konuda 4 bine yakın işçi 600’e yakın arkeolog, 250 civarında sanat tarihçisi alımı yapılacağını belirtti. Bu alımların da 3 yıl içinde gerçekleşeceğini ifade etti.

Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığından kadro taleplerine de konuşmasında yer verdi.  Kütüphanelere 500 kadro tanımlandığını ve alımların da yapılacağını belirtti. Türkiye’de 153 kazı ve ören yerinde Türk kazı başkanlıkları tarafından 122 kazı çalışmasının sürdürüldüğünü hatırlatan Ersoy, “ 45-60 gün kazılması sonra bırakılması en büyük sıkıntımızdı. Bu duruma müdahale ederek, kademeli bir şekilde 12 aya çıkaralım istediğinde bulunduk. İlk önce 20 tane ile başlıyoruz. Bu sene de 41 ilave getireceğiz. Önümüzdeki sene 122 ile tamamlayacağız. Hepsi tabii 12 ay olmuyor. İklim şartları izin vermiyor. Kazı başkanlarını davet ediyoruz. Kazı başkanlarımız biraz daha gayretli olmalı. Bütçe sıkıntısı yok. Biz devlet olarak diyoruz ki, ‘Finanse ediyoruz, siz gelin”. Yapamayacak kazı başkanı arkadaşlarımızın yapabileceklere devretmesi gerekiyor. 4 bine yakın işçi alacağız. Ortalama 600’e yakın arkeolog alacağız. Bu sayı 800’e kadar çıkabilir. 250 civarında da sanat tarihçisinin istihdamını bu süreç içinde gerçekleştirmiş olacağız. Bu alımları 3 yıl içerisinde gerçekleştireceğiz. Kazı sürelerini de hızlandıracağız” ifadelerinde bulundu.

Kaynak/KamuAjans

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.