Turizm Bakanlığı’ndan 4 Bin Kişiye İstihdam

Güncel 11 Temmuz, 12:14'de eklendi

Turizm Bakanlığı’ndan 4 Bin Kişiye İstihdam

Bakan Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığın önümüzdeki 3 yıl içerisinde işe alacağı kadroları ve sayıları açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanligi

Ersoy, katıldığı bir televizyon programında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan beklenen kadro taleplerine değindi. Kütüphaneler ve kazı alanları için alımlar yapacaklarını söyledi.

Kütüphanelere 500 kadro tanımladıklarını ve yakında alımlara başlayacaklarını söyleyen Ersoy, planladıkları diğer işe alımlarla ilgili şunları söyledi:

“En büyük sıkıntımız 45-60 gün kazılması sonra bırakılmasıydı. Buna el attık. Dedik ki: Kademeli bir şekilde 12 aya çıkaralım. İlk etapta 20 tane ile başlıyoruz. Bu sene de 41 ilave getireceğiz. Önümüzdeki sene 122 ile tamamlayacağız. Hepsi tabii 12 ay olmuyor, iklim şartları müsaade etmiyor. Kazı başkanlarını davet ediyoruz. Kazı başkanlarımız biraz daha gayretli olmalılar. Bütçe sıkıntısı yok. Devlet olarak biz diyoruz ki, ‘Finanse ediyoruz, siz gelin”. Yapamayacak kazı başkanı arkadaşlarımızın yapabileceklere devretmesi lazım. 4 bine yakın işçi alacağız, ortalama 600 e yakın arkeolog alacağız, bu sayı 800’e kadar çıkabilir, 250 civarında da sanat tarihçisinin istihdamını da bu süreç içinde gerçekleştireceğiz. Bu alımları 3 yıl içerisinde yapacağız. Hem de kazı sürelerini hızlandırmış olacağız.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bakanlık’tan Tren Turizmine Destek

Bakanlık’tan Tren Turizmine Destek

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Elif Acar, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’u ziyaret etti. Tren Turizmi projesi ile ilgili bilgi verdi.

Acar, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak “Kömüre Giden Demiryolu Projesine” büyük önem verdiklerini belirtti. Projenin hayata geçmesi için Ajans olarak 2016 yılından itibaren çeşitli alanlarda çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan  Yavuz, “Kömüre Giden Demiryolu Projesi önemli bir proje ve gerekli fiziki şartların sağlanması durumunda projenin bölgeye önemli faydalar sağlayacağını düşünüyorum” dedi. Kömüre Giden Demiryolu Projesi Yeşil Rota konsepti ile tanıtım organizasyonu için de İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri vasıtasıyla gerekli desteğe hazır olduklarını belirtti.

Toplantının sonunda Acar, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Özgül Özkan Yavuz’a çeşitli yöresel hediyeler takdim etti. Eylül ayında gerçekleştirilecek organizasyon için Yavuz’u bölgeye davet etti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.