TURİZM BÖLGESİNDE PATLAMA

Güncel, Sektörel Haberler, slide 18 Ağustos, 09:43'de eklendi

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta bulunan ve her gün binlerce Budist ile pek çok turistin ziyaret ettiği Erawan Tapınağı’nın önünde meydana gelen patlamada, ilk belirlemelere göre en az 22 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenler arasında, Çinli, Malezyalı, Singapur ve Hong Konglu 8 turist de bulunuyor.


Bombadan kaynaklandığı açıklanan patlamanın, yerli halk ve turistler tarafından çok tercih edilen bir lokasyonda meydana geldiği belirtiliyor. Patlamanın yaşandığı yerin hemen yanında 5 yıldızlı bir otel ve 3 büyük alışveriş merkezi de bulunuyor.

Uzmanlar, Tayland’ın turizm sezonunun ortasında meydana gelen saldırının, ülkeyi oldukça zor bir duruma sokacağını belirtiyor.

Olay yerinde bulunan BBC muhabiri Jonathan Head, saldırıda 100’ün üzerinde kişinin de yaralandığını, patlamanın olduğu yerde ceset parçaları gördüğünü belirtti. Head ayrıca, patlamanın neden olduğu panik nedeniyle acil müdahale ekiplerinin olay yerine ulaşmasının geciktiği söyledi.

Saldırının, 1960’lardan bu yana Tayland’da faaliyet gösteren İslamcı bir terör örgütü tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği belirtiliyor. Örgüt, Güney Tayland’da bu tarz saldırılar gerçekleştirse de, Bangkok’da, özellikle de bu kadar yoğun turist alan bir bölgede daha önce böyle bir saldırı meydana gelmemişti. Saldırıyı henüz kimse üstlenmese de, Başbakan Prayuth Chan-ocha, güvenlik kamerası görüntülerinde bir şüphelinin belirlendiğini açıkladı.

‘HEDEFTE YABANCILAR VE TURİZM VARDI’

Ölenler arasında Çin, Hong Kong, Singapur ve Malezya vatandaşlarının bulunduğu belirtildi.

AFP’nin haberine göre; Tayland Savunma Bakanı Prawit Wongsuwong, bombacıların turizme zarar vermek için ‘yabancıları’ hedef aldığını söyledi. Wongsuwong, “TNT’ydi. Bunu yapanın hedefinde yabancılar ve turizme, ekonomiye zarar vermek vardı” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.