TURİZM CENNETİNİ KURTARACAK PROJE !

Güncel, Sektörel Haberler, slide 21 Haziran, 09:46'de eklendi
Turizm cenneti Bodrum’da bugüne kadar arıtılmadan denize verilen atıksular, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı projeyle denize değil tarlalara gidecek.
bodrum-
30 yıldır turizmde en popüler yerlerden olan Bodrum’da denizin, arıtmasız sularla kirlenmeye devam ettiği ortaya çıktı. Turgutreis’te oluşan evsel nitelikli atıksuların, arıtılmadan Bodrum Körfezi’ne verildiğini belirten Muğla Büyükşehir Belediyesi atık su projesi hazırladı. Proje ile “turizm faaliyetleri açısından önemli bir risk” olarak tanımlanan atık sular tarlalara gidecek.
Büyükşehir Belediyesi’nce Turgutreis Atıksu Arıtma Tesisi Projesi için hazırlanan ÇEDbaşvuru dosyasında, “Turgutreis ve civarındaki yerleşimlerin sağlıklı olarak atıksu hizmetlerinden yararlanabilmesi için deniz deşarjı öncesinde atıksu arıtımı yapılması gerekmektedir.”Sulama suyu olacak
“Proje bölgesi içerisinde, Turgutreis mahalle merkezinin yanı sıra Akyarlar, İslamhaneleri, Peksimet, Dereköy ve Gümüşlük mahalleleri de yer almaktadır. Proje bölgesinde yer alan yerleşimlerden kaynaklanan evsel nitelikli atıksuların arıtımını sağlamak üzere atıksu arıtma tesislerinin bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir” denildi.

Atık suların geri dönüşümünün önem kazandığı vurgulanan raporda, yapılması planlanan atıksu arıtma tesislerinin çıkış sularının sulama suyu olarak kullanılması alternatifinin de dikkate alındığı kaydedildi.

MİTHAT YURDAKUL Ankara/ MİLLİYET

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.