TURİZM ELEMANLARI SİGORTASIZ MI ÇALIŞACAK ?

Güncel, Sektörel Haberler, slide 9 Ekim, 16:53'de eklendi

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıkoğlu, turizm personellerinin kış aylarında sigorta primleri ödenmeden istihdam edileceğini açıkladı. Turizmcilerin üzerindeki vergi yükünü bu şekilde azaltmak istediklerini belirten Hisarcıkoğlu, “Böylece sezon sonu işten çıkarmalara son verilecek.” dedi. Bu konunun çözümü işçileri sigortasız çalıştırmaktan mı geçiyor? Çalışanların tepkileri durumu açıklığa kavuşturacak.

turizm-calisanlari-haklarini-biliyor-mu_1421362072

Turizm sektörü çalışanları yalnızca belirli sezonlarda çalışabiliyor olmaktan oldukça şikayetçiydi. Bu konuya yönelik bir adım atıldı. Ancak atılan adımın personelleri sevindirip sevindirmeyeceği merak konusu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat  Hisarcıklıoğlu, turizmi 12 aya yaymak için adımlar atmak istediklerini ve bu konuya ilişkin Başbakandan sözler aldıklarını söyledi. Yalnızca sezonluk çalışan yerlerde, kış aylarında çalışan işçilerin sigorta primlerini ödemeden istihdam edeceklerini dile getiren Hisarcıkoğlu, bu şekilde turizmcinin üzerindeki vergi yükünün azaltılacağı görüşünde. Peki ya işçinin üzerindeki sigortasız çalışma yükü ne olacak?

Geçtiğimiz günlerde Marmaris Ticaret Odası’nı ziyaret eden Hisarcıkoğlu, turizmin geleceği adına yapılan çalışmaların konuşulduğu toplantının ardından söz aldı. Muğla’nın Marmaris ilçesinin hizmet standardı ve kalitesiyle dünyanın önde gelen yerlerinden olduğunu dile getiren Hisarcıkoğlu, “Marmaris deyince akla ilk olarak turizm geliyor. Bu durumda ana amacımız turizmi 12 aya yaymak.” şeklinde konuştu.

Sadece sezonda çalışan yerlerle ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan sözler aldıklarını anlatan Hisarcıkoğlu, “Kış aylarında çalışan işçiler için sigorta primi ödemeden istihdam sağlanacak. Turizmcinin üzerindeki vergi yükü bu şekilde azaltılacak. Sezon sonu işten çıkartmalar da söz konusu olmayacak.” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.