30.3 C
Antalya
Salı, Temmuz 27, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

TURİZM PAZARI ÜÇE BÖLÜNDÜ

Antalya turizminde bu yıl orta ve kuzey Avrupa ülkelerinde ciddi düşüşler yaşanırken, Rusya ve BDT ülkeleri ile doğu Avrupa ülkelerinde ciddi yükseliş kaydedildi. Rusya 2015 rakamlarını yakaladı, ancak bu pazardaki artış Avrupa’daki kayıpları kapatmıyor. Sektör pazarları ‘duran’, ‘bekleyen’ ve ‘ hızlı’ olarak üçe ayırdı.

Türkiye ve dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından Antalya’da 2017 rakamları, 2016’dakinin tam tersi bir seyir gösteriyor. 2016’da Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden charter yasağı nedeniyle yok denecek kadar az turist gelirken, bu yıl ise Rusya ve BDT ülkeleri rekora koşuyor. Bazı Avrupa ülkelerinde düşüş oranları ise 2016’nın da altına indi. Rusya ve BDT ülkelerindeki artış, düşüş gösteren Avrupa ülkelerindeki kaybı telafi etmeye yetmiyor.

Antalya turizminde rakamlar mayıs ayı sonu itibariyle Rusya pazarında rekora koşarken, Almanya pazarı başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde ise ciddi düşüş gösterdi. Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği verilerine göre mayıs ayında Antalya’ya 1 milyon 56 bin 971 turist geldi. Bu rakamla turizmde en kötü yıl olarak tarihe geçen 2016’ya göre yüzde 65 artış yaşanırken, en iyi yıllardan 2015’e göre yüzde 27, 2014’e göre yüzde 20 düşüş gerçekleşti.

EN ÇOK ARTIŞ YAŞANAN ÜLKELER

Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, mayıs sonu itibariyle turizm rakamlarını değerlendirdi. Buna göre Antalya’ya en çok turist gönderen 33 ülkeden 15’inde artış, 18’inde düşüş yaşandı. Rusya geçen yıl uygulanan yasak nedeniyle yok denecek kadar az turist gelmesi nedeniyle bu yılki verilerde rekor ölçüde yükseliş gösterdi. Rusya’dan gelen turist sayısı yüzde 5 bin 315 arttı. Beyaz Rusya’dan yüzde 209, Kazakistan’dan yüzde 196, Ukrayna’dan yüzde 58, Polonya’dan yüzde 52, Estonya’dan yüzde 43, Slovakya’dan yüzde 40, Moldova’dan yüzde 43, Macaristan’dan yüzde 25, Litvanya’dan yüzde 24 artış gözlendi.

Yüzde 25 ve üzeri düşüş yaşanan ülkeler ise şöyle: Almanya yüzde 41, Hollanda yüzde 33, Danimarka yüzde 30, İsveç yüzde 58, İsviçre yüzde 30, Finlandiya yüzde 52, Letonya yüzde 34, Norveç yüzde 68, Avusturya yüzde 57, İtalya yüzde 26, Hırvatistan yüzde 42, Slovenya yüzde 45.

Mayıs ayı rakamlarına göre en çok turist Rusya’dan geldi. Geçen yıl mayıs ayında sadece 9 bin 320 kişinin geldiği Rusya’dan bu yıl 504 bin 639 kişi geldi. İkinci sıradaki Almanya ise geçen yıla göre 103 bin eksilerek, 147 bin 161 kişide kaldı. Bir rekor artış da Ukrayna’dan yaşandı. Geçen yıl 38 bin olan Ukraynalı turist sayısı bu yıl 106 bine yükseldi. İngiltere’den 42 bin, Hollanda’dan 22 bin, Beyaz Rusya’dan 21 bin, Kazakistan’dan 20 bin, Polonya’dan 18 bin, Litvanya’dan 15 bin, Belçika’dan 11 bin, Danimarka’dan 10 bin, İsveç’ten 10 bin, İsrail’den 8 bin 500, Moldova’dan 6 bin 377, Estonya’dan 5 bin 483 kişi geldi.

5 AYDAKİ TOPLAM RAKAMLAR

Ocak- Mayıs dönemindeki 5 aylık rakamlara göre ise Rusya’dan gelen turist sayısı yüzde 3 bin 137’lik artışla 21 bin 359’dan 691 bin 484’e çıktı. Almanya’dan ise yüzde 35’lik kayıpla 376 binde kaldı. Ukrayna yüzde 53 artışla 136 bin, İngiltere yüzde 7’lik düşüşle 86 bin 500, Hollanda yüzde 36’lık düşüşle 65 bin, İsrail yüzde 19’luk yükselişle 45 bin 500 turist gönderdi.

Antalya’nın Mayıs ayındaki toplam turist sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 65 artışla 1 milyon 56 bin 971 oldu. Ocak-Mayıs dönemindeki rakam ise yüzde 30 artışla 1 milyon 911 bin 994 turiste ulaştı.

PAZARLAR ÜÇE BÖLÜNDÜ

Rakamlara bakıldığında, Rusya, BDT ülkeleri ve doğu Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısı artarken, orta ve Kuzey Avrupa ülkelerinde ciddi düşüşler gerçekleşti. Batı Avrupa ülkeleri ve İngiltere’de ise rakamlar geçen yılla benzer düzeyde seyrediyor.

Pazarların üç ayrı şekil gösterdiğini belirten Recep Yavuz, “Pazarlar üçe bölünmüş gözüküyor, bekleyen pazarlar, hızlı giden pazarlar, bir de durmuş pazarlar. Duran ülkeler kuzey ve orta Avrupa. Batı Avrupa ve İngiltere beklemede. Doğu Avrupa ve BDT ülkeleri ise hızlı gidiyor. Ancak Rusya’daki yükseliş Avrupa’daki kaybı tek başına kapatmaya yetmiyor. Avrupa’daki kaybı kapatmak için iki tane Rusya olması gerekiyor. Tabi Rusya’nın 2015’i yakalayıp geçmesi ise hakikaten büyük başarı. Tur operatörleri çok büyük emek harcamış” diye konuştu.

Kaynak: Doğan Haber Ajansı
 Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,610BeğenenlerBeğen
17,900TakipçilerTakip Et
97AbonelerAbone

SON HABERLER