TURİZM SEKTÖRÜ BORCUNA SADIK

Güncel, Sektörel Haberler, slide 18 Mart, 10:07'de eklendi

Antalya’da turizm sektörünün finansal gücü kriz ortamında ortaya çıktı. Yayılan felaket senaryoları yalan çıktı.

Kredi borçları, batık oteller, uzun satılık otel listeleri… Turizmle ilgili felaket senaryoları tutmadı. Geçen yıl Rusya ile yaşanan uçak krizinin etkisiyle turist sayısında yüzde 43’lük rekor düşüş yaşanan Antalya‘da turizm sektörü herkesin beklediğinden daha güçlü çıktı. Yaşanan zorlu ekonomik süreç, turizm sektörünün finansal gücünü ortaya koydu.TAKİPTEKİ KREDİ DÜŞTÜ
Antalya’da turizm sektöründe kullanılan kredi tutarı 2016 yılında 2015’e oranla yüzde 15 artarak 15 milyar TL seviyesine ulaştı. Bu artışa karşın sektör takibe düşen kredi tutarı 2015’e oranla yüzde 2.7 düştü. 2016’da takipteki kredi tutarı 208.9 milyon lira oldu.

EN İYİ NOT TURİZME
BDDK verilerine göre Antalya’da sektörel kredilerin zirvesinde her yıl olduğu gibi turizm yer aldı. Turizm sektörü ayrıca yüzde 1.42 takibe düşen kredi oranıyla, tüm sektörler arasında kredi notu en iyi sektör oldu. Geçen yıl Antalya’da turizm sektörünün takipteki kredi oranı yüzde 1.67’di.

TEKSTİL RİSKLİ, TARIM STABİL
Kredi notu en kötü sektör, yüzde 20.8’lik oran ile tekstil oldu. Antalya’da 2016’da spot ışıklarının çevrildiği bir diğer sektör de tarımdı. Tarım sektörünün kredi notları da geçen yıla oranla büyük farklılık göstermedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.