Turizm Şirketleri, Her Bir Turist İçin Kaç Kere Vergi Ödeyecek?

Güncel 28 Ekim, 10:34'de eklendi

Turizm Şirketleri, Her Bir Turist İçin Kaç Kere Vergi Ödeyecek?

Hayata geçirilen Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile TBMM’ye sevk edilen yeni vergi düzenlemesi içinde yer alan Konaklama Vergisi, ülkeye gelen her bir turist için defalarca vergi ödenmesini gerektirecek.

Turizm Şirketleri, Her Bir Turist İçin 5 Kere Vergi Ödeyecek

Son 4 ayda turizm sektörüne getirilen vergiler, aynı yolcuya hizmet veren tüm işletmelerin, o yolcudan elde ettiği gelir oranında vergi vermesini gerektirecek.

Tek Bir Yolcu İçin Ödenecek Vergiler

Örnek olarak bir Türk hava yolu şirketiyle Türkiye’ye gelen bir turist için, ilk olarak hava yolu şirketi, o yolcudan elde ettiği gelirin on binde 7,5’ini Ajans Payı olarak ödeyecek. Aynı yolcu havalimanına indiğinde, havalimanı da o yolcudan elde ettiği gelirin (karın değil) binde 2’sini ödeyecek. Sonrasında yolcuyu havalimanından alıp oteline götüren transfer şirketi, bu transferden elde ettiği gelirin on binde 7,5’ini ödeyecek. Otelci de, o yolcudan elde ettiği gelirin binde 7,5’ini Ajans Payı olarak ödeyecek.

Bununla Sınırlı Değil

Turizm şirketlerinin ödeyeceği vergi bununla da sınırlı kalmıyor. TBMM’ye sevk edilen yeni vergi düzenlemesine göre, misafirden elde edilen tüm gelirlerin (sadece konaklama değil, tesis içindeki yeme-içme, havuz, eğence, spa, kurumsal toplantılar gibi tesis içindeki tüm hizmetlerin) yüzde 2’si ‘Konaklama Vergisi’ olarak devlete ödenecek.

Böylelikle turizm işletmeleri, hizmet verdikleri her bir turist için en az beş kez vergi ödemesinde bulunacak. Misafirin ekstra tura çıkması durumunda bu sayı daha da yükselecek.

Gm Dergi’nin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.