24.3 C
Antalya
Cuma, Haziran 18, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Turizm Şurası Şimdi Toplanmalı

Turizm Şurası Şimdi Toplanmalı

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Recep Yavuz Antalya turizmindeki son durumu ele aldı ve önemli değerlendirmelerde bulundu.

turizm şurası

Dün itibariyle Antalya’da  3 Milyon Yolcu

Dün itibarı ile Antalya yılbaşından bu yana 3 milyon yabancı misafir ağırladı. Geçen sene aynı gün 14 milyon civarındaydı gelen misafir sayısı. Yıl %79 kayıpla devam ediyor.Bu aynı zamanda Dünya Turizm Örgütünün  (UWNTO) Akdeniz destinasyonları için öngördüğü orandı. Dünyanın bütün turizm ülkeleri önümüzdeki yıllarda bu sendromu bir an önce atlatmaya çalışacak. Çünkü turizm, dünya nüfusunun 5 te 1 ini doğrudan etkileyen bir sektör. Bu zorlu süreçte motoru stoplamamaya çalıştı sektör.

turizm şurası

Yoksa ne turisti bin bir zorlukla bulup getiren tur operatörü, ne uçağını bir uçurup üç yatıran havayolu şirketi, ne otelini yarı kapasite ile açan otelci ne de her gün işsiz kalabileceğinin tedirginliğini yaşayan turizm emekçisi mutlu olabildi bu koşullarda. Bu şartlarda tatil yapan turist ise şaşkın ve tedirgindi. Zira her gün kendi hükümetinin alabileceği yeni kararlarla tatilinin yarıda kesilebileceğini biliyordu. Mesela Türkiye’ ye geldiğinin ertesi günü ülkesine geri dönmek zorunda olan İngilizlerin yaşadığı şok gibi, binlerce insan havalimanlarından, tren istasyonlarından, otoyollardan evine geri dönmek zorunda kaldı bu sene. Tek bir yararı oldu bu yaşananaların: önümüzdeki yıllara hazırlıklı olmak …

Sanırım her ülke korona sezonuna dair kapsamlı bir çalışma yapacaktır. Kültür bakanımızı yakınen tanımıyorum, ama mutlaka samimi olanlarınız vardır, lütfen şunu iletin veya önerin.

 

Kriz yönetiminin ne kadar önemli olduğu korona sürecinde ortaya çıktı. Birisi tüfekle havaya ateş açtı bizler de dört bir yana kaçışan kuşlar gibi dağıldık. Krizde ayakta durabilmek, sağlıklı kararlar alabilmek ve uygulayabilmek için sektörün bütün birimleri ile iştişare yaparak Kültür Turizm Bakanlığına sektör temsilcilerine bunları rapor edecek ve takibini sürdürecek objektif bir Kriz Yönetim ekibi bütün turizmcilerin adresi , kılavuzu olmalıydı. Sektörün tüm paydaşlarının tek bir çatı altında korunabilmesi ancak bunu sağlayabilecek kuvvetli ve güçlü bir birim ile mümkün olabiliyor. Herkes kendi penceresinden bakınca çok uzağı görmek mümkün olmuyor.

Önümüzde 1 ay kaldı. Antalya’da 15 Ekim -15 Kasım dönemini de 1 milyon gelişle kapatabiliriz. Sanırım  Öngördüğümüz 3,5-4 milyon misafir sayısı ile  sezon bitecek. Fal bakmadan, kafadan atmadan, günlük gelişler ve ülkelerdeki durumlardan yola çıkarak bu öngörüde bulunuyorum. Zira Avrupa ikinci Lockdown a girmek üzere. Rusya ve Ukrayna’nın gidişatını dikkatle izliyoruz.

Her ne olursa olsun 2020 yılından çıkarılacak o kadar ders var ki… Bunun için Kasım ayı içinde -korona tedbirlerini alarak- geniş katılımlı bir Turizm Şurasının toplanmasının hepimize ışık tutacağını ve yol göstereceğini düşünüyorum. Bu tarz toplantılar rekorlar kırılırken değil, krizler yaşanırken daha çok önem taşıyor.

 

Antalya Havalimanı ve Gazipaşa Havalimanı Dış Hatlar Gelen Yolcu İstatistiği İçin Tıklayın

 

COVID-19 TÜRKİYE GENEL DURUMU

Türkiye
5,224,224
İyileşen Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 20:10
Türkiye
86,433
Pozitif Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 20:10
Türkiye
49,071
Vefat Eden Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 20:10

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

22,065BeğenenlerBeğen
2,813TakipçilerTakip Et
17,800AbonelerAbone

SON HABERLER