reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

Turizm Tahsiliyle İlgili Ödemeler Kaç Ay Ertelendi?

Son Güncelleme :

25 Mart 2020 - 14:12

Turizm Tahsiliyle İlgili Ödemeler Kaç Ay Ertelendi?

Turizm Tahsiliyle İlgili Ödemeler Kaç Ay Ertelendi?

Turizm tahsiliyle ilgili konulu ödemelerinde yer aldığı kanun teklifi kabul edildi. Covid-19 salgınıyla ilgili yeni Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nca kabul edildi. Düzenlenen kanuna 15 madde daha eklendi. Koronavirüsün tüm dünyaya yayılmasının ardından ekonomi ve turizm olumsuz yönde etkilendi. Hükümet durumdan daha az etkilenmek adına yeni yasal düzenlemeye gitti.

Düzenlenen Kanunun 15 Maddesi Açıklandı

Düzenlenen kanunun 15 maddesi açıklandı. Hazineye ait taşınmaz malların değerlendirilmesi ve katma değer vergisi kanununda değişiklik yapıldı. Buna göre turizm tesisleri kendilerine tahsis edilen kamu arazisi, Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli yatırımcılar ve işletmecilerden, irtifak hakkı tesis edilip edilmediğine veya kullanma izni verilip verilmediğine bakılmayacak.

“1 Nisan 2020 tarihi ile 30 Haziran 2020 tarihi arasında tahsil edilecek…”

“1 Nisan 2020 tarihi ile 30 Haziran 2020 tarihi arasındaki dönemde tahsil edilmesi gereken kira, kesin izin, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni, yararlanma, ilave yararlanma bedelleri ve hasılat payları ile Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli turizm tesislerinin yatırımcıları ve işletmecilerinden bu faaliyetleri dolayısıyla Hazine taşınmazlarını izinsiz kullanımlarından dolayı aynı dönemde tahsil edilmesi gereken ecrimisillerin ödeme süreleri, başvuru şartı aranmaksızın altı ay ertelenecek. Bu alacaklar ertelenen süre sonuna kadar herhangi bir zam veya faiz uygulanmadan tahsil edilecek.”

“1 Mart 2020’den 30 Haziran 2020’ye kadar işleyecek iş yeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacak. Söz konusu bu hüküm 1 Mart 2020’den itibaren uygulanacak.”

GM Dergi’nin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız!

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.