TURİZMCİLER BOOKİNG’E SAVAŞ MI AÇTI ?

Güncel, Sektörel Haberler, slide 1 Mayıs, 13:25'de eklendi

Otelciler Kooperatifi Başkan Yaşar Yavuz, “Booking.com sitesi tekel olarak, haksız rekabet kurallarını çiğniyor ve Türkiye’de de herhangi bir vergi ödemeden, haksız kazanç elde ederek, otelcilerin kanını emiyor, artık bütün otelciler isyan ediyor” dedi.

booking

TeleRadar.TV’nin haberine göre, dünyanın her yerindeki otellerde online rezervasyon sistemi ile konaklama hizmeti veren Hollanda merkezli internet sitesi Booking.com, %50’lere varan komisyon oranlarıyla çalıştığı otelcilerin büyük tepkisini topluyor.

Sistemin nasıl işlediği hakkında bilgi veren ve otelcilerin tepkisini dile getiren Otelciler Kooperatifi Başkanı Yaşar Yavuz, “Otel, sisteme kaydını yaptırıyor ve site yönetim panelinden ödemek istediği komisyon oranını giriyor. Bu komisyon oranının yüksekliğine göre sistem oteli ön plana çıkarıyor, yani aslında otele bir nevi ortak olunuyor. Durum böyle olunca %50’ye varan komisyon oranı verip otelini doldurmaya çalışan otel sahipleri ya da yöneticileri sistemin tuzağına düşmüş oluyor.

‘Tuzak’ kelimesini, otel sahipleri bizzat kullandığı için ben de dile getiriyorum. Sistemde bu kayıtlar yapıldığında ve site yönetimi tarafından onaylandığında rezervasyonlar gelmeye başlıyor ve gerçekleşen konaklamaların komisyon faturaları Hollanda merkezli bir şirket tarafından kesiliyor ve paranın, şirketin bir Alman bankasındaki  hesabına gönderilmesi isteniyor.

Yaptığımız araştırmalarda edindiğimiz bilgilere göre; şirket Türkiye’de herhangi bir vergi ödemiyor. Ancak 100 Milyon Amerikan Doları’nı aşan bir işlem hacmine sahip. Konuştuğumuz Booking.Com medya ilişkileri yetkilisinden edindiğimiz bilgiye göre; Türkiye’de yerleşik bir şirketi bulunmayan fakat göstermelik de olsa bir şirket kuran, bu vesile ile Türkçe konuşan çalışanlar barındıran bu yapı, gelirlerinin tamamını yurtdışı merkezli bir bankada topluyor. Yani ülkemizdeki şirket sanki sadece halkla ilişliler faaliyeti yürütüyormuş gibi bir kurgu yapılmış durumda, bunu da şirketin Türk avukatı bu şekilde onaylıyor” dedi.

Booking.com’un Türkiye’deki şirketinde Türk çalışanların olduğunu ifade eden Yaşar Yavuz, “Genellikle otellerle sözleşmeleri bu çalışanlar yapıyor. Yaptırım gücü olan bu kişilerin, önemli konulara gelince yetkileri yok. Bu durum “Minareyi çalan kılıfını hazırlar” atasözünden hareketle, şirketin ana merkezinin bir taktiği olarak karşımıza çıktı. Şirket merkezindeki yöneticilerin kararlarıyla otellerin sözleşmeleri geçerli nedenler gösterilmeden iptal edilebiliyor ya da komisyon oranları %50’ye kadar yükseltilebiliyor” diye konuştu.

Otelcilerle bu konuda görüşmeler yaptıklarını da belirten Yavuz, “Otelciler, Turizm Bakanlığı’nın, Maliye Bakanlığı’nın ve haksız bir rekabetin olduğundan hareketle Sanayi Bakanlığı’nın ivedilikle bu konu üzerinde araştırmalar yapması gerektiğini vurguluyor. Konuştuğumuz otelciler, ‘Booking.Com sitesinden artık bıktık usandık. Çaresizce çalışmaya devam etmek zorundayız ancak ülkemize gelen turizm gelirinin yarısı Hollanda merkezli bir şirkete gidiyor ve bu şirket ülkemizde vergi ödemiyor’ diyorlar. Yetkilileri konuyla ilgili göreve çağırıyor, konunun takipçisi olacağımızı vurguluyoruz” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.