TURİZMCİLER DÜŞÜŞ HAKKINDA NE DEDİ?

Güncel, Sektörel Haberler, slide 30 Temmuz, 10:16'de eklendi

Dokuz ülkenin Türkiye’ye seyahat uyarısı yapmasına karşın şimdilik rezervasyon iptali yok. Tunus’tan Türkiye’ye yönlendirilen rezervasyonlar ve iç turizm umut vaat ediyor.

Beautiful woman relaxing on the beach

Ruslar ayağını kesti Almanlar atağa geçti

Ekonomik krizle boğuşan 4 Rus’tan biri bu yıl tatile gelemedi. Bu yıl şezlonglar Almanlara kaldı, Alman turist sayısı yüzde 11 civarında arttı. Fehim Genç’in haberine göre, dokuz ülkenin Türkiye’ye seyahat uyarısı yapmasına karşın şimdilik rezervasyon iptali yok. Tunus’tan Türkiye’ye yönlendirilen rezervasyonlar ve iç turizm umut vaat ediyor.

Rus turist sayısının azalmasına bağlı olarak Türkiye’ye gelen turist sayısı, haziran ayında yüzde 4.8, ocak-haziran döneminde ise yüzde 2.2 düştü. Turist sayısı ve geliri ilk altı ayda geçen yılın gerisinde olmasına karşın turizmciler, ‘yüksek sezon’ diye tanımladıkları Temmuz ve ağustos aylarından umutlu.

Son olaylar nedeniyle dokuz ülkenin Türkiye’ye sehayate gidecek vatandaşları için güvenlik uyarısı yapmasına karşın, haziran sonunda Tunus’taki otel baskınından sonra tur operatörlerinin rezervasyonlarını Türkiye’ye kaydırması ve yerli turizmin de hareketlenmesiyle, rakamların yazın ikinci yarısında toparlanması bekleniyor.

İngiliz turistte kayıp az

2015’in ilk altı ayında Türkiye’ye en fazla turist gönderen ilk üç ülke Almanya, Rusya ve İngiltere oldu. 2014’e göre 2015’in ilk 6 ayında Türkiye’ye gelen Alman turist sayısı yüzde 10.9 oranında artarak, 1 milyon 901 binden, 2 milyon 109 bin kişiye çıktı. Ekonomik kriz nedeniyle Rus turist sayısı ise yüzde 24.3 azalarak, 1 milyon 923 binden, 1 milyon 454 bine geriledi. İngiltere’den gelen turist sayısı da yüzde 1.1 azalarak, 961 binden 950 bine indi. Ruslar yaz sezonunun başladığı haziran ayında da yüzde 18.9 oranında fire verdi. Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın seyahat uyarılarına rağmen Alman turist sayısı haziran ayında da yüzde 6.9 artış gösterdi.

Avrupa’dan gelen turist sayısında en fazla kayıp Fransa’dan oldu. Fransız turist sayısı ilk altı ayda yüzde 22.3 azalarak, 421 binden 327 bine geriledi.

Turizme İran ve Çin desteği

Türk turizmi için büyük potansiyel barındıran İran’dan gelenlerin sayısı yüzde 8 artarak 749 binden 809 bine yükseldi. İlk altı ayda en fazla turist artışı Çin’den oldu. Çinli turist sayısı yüzde 61.3 artış göstererek, 89 binden 144 bine yükseldi.

İstanbul ve Bursa’da çok fazla sayıda oldukları gözlenen Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden gelen turist sayısı ise geçen yıla göre azaldı. Afrika’dan gelen turist sayısı, 1.5 azalarak 422 binden 415 bine düştü. Ortadoğu’dan gelenlerin sayısı da yüzde 8.2 azalarak, 1.4 milyondan, 1.3 milyona geriledi.

Grand Prestige Hotel Genel Müdürü Nihad Görman, “İlk altı aydaki azalma küçük gibi gözükse de ikinci 6 ay için daha olumsuz sinyaller vermektedir. Tatil için gidilecek yerin sosyal huzuru oldukça önemlidir. İçinde bulunduğumuz bu günler belki sezonun en parlak dönemi olacak, gelecek aylarda ise sıkıntı kontrol edilemez hale gelecektir” diye konuştu.

‘Rezervasyon iptali yok kaybı telafi edeceğiz’

Başaran Ulusoy / TÜRSAB Başkanı

“AB ülkelerindeki darboğaza, Rusya’daki ekonomik krize, Yunanistan faktörüne rağmen turist sayısında düşüş sadece yüzde 2.2 düzeyinde oldu. Turizm moral işidir, moralimizi bozmayalım. Tunus’ta turistlere saldırıdan sonra operatörler rezervasyonlarını Türkiye’ye kaydırdı. Bunun olumlu sonuçlarını temmuz rakamlarında göreceğiz. Batılı turist Mısır’a, Tunus’a gitmiyor, Türkiye’ye geliyor. Seyahat uyarılarına rağmen Almanlar yoğun şekilde gelmeye devam ediyor. İlk yarıdaki kaybımızı yılın ikinci yarısında telafi edeceğiz.”

‘Otel dolulukları arttı geçen yılı yakalarız’

Figen Erkan / Jolly Tur Genel Müdürü

“Temmuz ayından itibaren otellerde doluluklar yükselmeye başladı. Bunda yerli turistin önemli bir etkisi var. Bu sene iç pazardan ciddi artış yaşandı. Fakat ülkemize gelen yabancı turist sayısına bakacak olursak bu sene iyi senaryonun geçtiğimiz yılla aynı sayıları yakalamak olacağını söyleyebilirim. Rus pazarında yüzde 30’un üzerinde düşüş oldu ve Başta Almanya, İran olmak üzere diğer pazarlarda oluşan artış bu büyük kaybı önledi denebilir. Bu nedenle yıl sonuna gelindiğinde olağanüstü etkenler olmaz ise geçtiğimiz yılla aynı sayıları ve ciroları yakalarız.”

‘Avantajlı fiyatlarla iç turizm canlanıyor’

Suat Özbek / Etstur Genel Müdür Yardımcısı

“Tunus’taki terör olayından sonra bazı acenteler misafirlerini Türkiye’ye, bazıları da İspanya ve Mayorka’ya kaydırdı. Oysa 2011’de, Mısır’daki olaylardan sonra tüm rezervasyonlar Türkiye’ye yönlendirilmişti. Bu sene böyle bir şey olmadı. Güven ortamı ve yurtdışında nasıl algılandığımız gözden geçirilmeli. Türkiye, 9 ülke tarafından gidilmesi tehlikeli destinasyon ilan edildi. Bu nedenle toparlanma zor. Ağustos ve eylülde ciddi boşluk görülüyor. Otelleri çeşitli manevralarla alternatif üretmeye çabalıyor. Bu bağlamda en ciddi talep iç pazardan oluyor. Zira ciddi avantajlı fiyatlar ve uygun ödeme koşulları Türk misafirin beğenisine sunulmuş oldu.”

‘Bu yıl rakamların düzelmesi zor ihtimal’

Timur Bayındır / TUROB Başkanı

“Yıl sonunda bir düşüş olacağı kesin. Bu düşüşün tek rakamlı olması, üstelik şimdiye kadar en az 9 ülke Türkiye için seyahat uyarısı yayınlamışken ve içerisinde bulunduğumuz konjonktürde çok mümkün görünmüyor. Avrupa’da Almanya dışında büyük pazarlarda ciddi düşüşler var. Rusya pazarındaki düşüş yüzde 24. Netice olarak, yılın ikinci yarısında bir düzelme olması için sektörün bireysel gayretleri dışında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve hükümetin bir çalışması görülmemektedir.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.