TURİZMCİLERDEN TUİK’E TEPKİ ZAM ŞAMPİYONU DEĞİLİZ, İNDİRİM YAPTIK!

Güncel, Sektörel Haberler, slide 4 Ağustos, 14:52'de eklendi

TÜİK’in ‘zam şampiyonu yurtiçi turlar’ açıklaması turizmcilerin tepkisine yol açtı.

zamnasilistenir

TÜİK”in açıkladığı verilere göre, tüketici fiyatları bazında temmuzda en yüksek fiyat artışı yüzde 54.09 ile yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlarda görüldü. Sözcü gazetesinden Sayime Başçı haberinde bu durumun, turizmcilerin Rus turistlerden kaybettiği pazarı yerlilerle aştığını gösterdiğini savunuyor. Yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turları, yüzde 46,25 ile domates, yüzde 41,45 ile taze fasulye izledi.

Temmuzda fiyatı en çok artış gösteren diğer ürünler arasında, yüzde 29.86 ile çarliston biber, yüzde 18,78 ile sarımsak, yüzde 18.5 ile karpuz, yüzde 14.23 ile limon, yüzde 11.71 ile kabak, yüzde 11.3 ile elma, yüzde 7.49 ile internet ücreti ve yüzde 7.14 ile sigara yer aldı. Geçen ay en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 28.64 ile erikte gerçekleşti.

ZAM DEĞİL İNDİRİM YAPTIK

TÜİK’in ‘zam şampiyonu yurtiçi turlar’ açıklaması turizmcilerin tepkisine yol açtı. Tur paketlerinin geçen yılki fiyatlardan satıldığına dikkat çeken turizmciler, TÜİK rakamının ise gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Bayram dönemi olması nedeni ile geçen ay turlara büyük ilgi geldiğini ancak fiyatlardaki artışın yüzde 20’yi geçmediğini aktaran Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan, “Bu yıl zaten yurtdışı krizi vardı. Temmuz ağustos ayları her zaman fiyatta zirve yapar ancak hiçbir zaman böyle bir fiyat makası görülmedi” diye konuştu.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, fiyatlarda çok ciddi indirimler yapıldığını ve yüzde 50’lik artışların mümkün olmadığını aktardı. “Rakamlar bir kere döviz bazında korkunç seviyelerde. OHAL dolayısıyla kamu personelinin de çekilmesi ile bu rakamların daha düşmesine neden oldu. TÜİK’in hesaplara tekrar bakması gerekiyor” diye konuşan Ayık, otellerin geçen yılki fiyatların altında satış yaptığını aktardı.

SEKTÖR KURBAN’DA BAYRAM EDECEK

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, OHAL ilanının ardından başta Almanya olmak üzere, Avrupa’dan gelen rezervasyonların iptal edildiğini aktardı. Burada darbe girişimi öncesindeki rakamlara dönüşün biraz vakit alacağını kaydeden Ayık, Rusya’da ise charter seferlerin açılması gerektiğini, tarifeli seferler ile sektörün yol alamayacağını dile getirdi. Özellikle memurların açığa aldığı turlarla ilgili kısa vadede bir düzelme beklediklerini ifade eden Figen Erkan ise, Kurban Bayramı’nda bir talep patlaması beklediklerini söyledi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.