reklam
reklam
hava 23° Orta
DOLAR 18,4511 % % 0.17
EURO 17,8171 % % -0.3
GRAM ALTIN 966,30 % % -0,70
ÇEYREK A. 1.579,90 % % -0,70
BITCOIN 357.061 % 1.206
reklam

TURİZMDE AĞUSTOS SONU FİLM KOPACAK !

Son Güncelleme :

27 Haziran 2015 - 10:36

TURİZMDE AĞUSTOS SONU FİLM KOPACAK !

Turizmci yüzde 40 fiyat kırdı ama Antalya hala boş

Başta Rusya olmak üzere birçok pazarda kan kaybeden Türkiye turizm sektörü, seçim ve ramazanın etkisi ile yerli turistte de aradığını bulamadı. Turizmin başkenti Antalya’nın bazı bölgelerinde doluluk oranı hâlâ yüzde 40’larda. İşten çıkarmalar şimdiden başladı bile!

antalya-konyaalti

HABERTÜRK Gazetesi Ünsal EREKE’nin haberine göre;  2015 yılına 43 milyon turist hedefi ile adım atan Türk turizm sektörü, Rusya başta olmak üzere birçok pazarda büyük düşüşler yaşarken, önce seçim ve ardından gelen ramazan ayı da yerli turistin tatil planlarını temmuzun ikinci yarısına bıraktı. İlk beş ayda Türkiye’ye gelen turist sayısında çift haneli düşüşler moralleri bozdu. Antalya’dan, İzmir’e, İstanbul’dan Kapadokya’ya kadar sektör bu yılı hasarsız atlatmanın formülünü arıyor.

RUSLARIN YARATTIĞI KAYIP 3 MİLYAR DOLARI BULACAK

En büyük hasar da geçen yıl 12.5 milyon turisti ağırlayan Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’da gözleniyor. Yıllardır Antalya turizmini ayakta tutan ve zaman zaman en büyük pazar olan Almanların bile önüne geçen Rusya, Türkiye’nin verdiği uçak yakıtı desteğine rağmen kendini toparlayamadı. Yılın ilk 5 ayında Antalya’ya gelen turist sayısı 10.3 gerilerken, Ruslar’daki kayıp yüzde 32’leri buldu.

Antalya geçen yılın aynı dönemine göre 260 bin Rus turist eksikğiliğini yoğun bir şekilde hissediyor. Özellikle Rus turiste bağlı olan Alanya, Kemer, Manavgat gibi bölgelerde şu anda tamamı dolu olması gereken otellerdeki doluluklar yüzde 40’lara kadar indi. Yıl sonuna kadar toplam kaybın 1 milyona ulaşacağı bunun Türkiye ekonomisine etkisinin ise 2.5-3 milyar dolar olacağı hesaplanıyor. Rusya’dan umduğunu bulamayan Antalyalı otelciler odalarını doldurmak için Avrupa pazarında yüzde 40’a varan indirimlere gitti.

Bu aksiyon karşısında Almanya dahil birçok ülkeden geçen yıla göre gelen turist artsa da hiçbirisi bir Rusya gibi olmadı. Otelciler, “Ağustos 15’e kadar pik zamanında her şey iyi görünebilir. Ancak sonra film kopmaya başlar ve her şey tersine döner” diyor. İşten çıkarma, otellerin kapanması dahi konuşulmaya başlanmış durumda.

YÜZDE 40 İNDİRİME RAĞMEN DOLMADI

SORUNLAR

-Alanya, Kemer, Manavgat gibi Antalya’da daha çok Rus turiste bağlı otellerde doluluk yüzde 40’larda kaldı. İşten çıkartmalar şimdiden başladı.

-Boş otellere turist çekmek için tur operatörlerine geçen yılın fiyatları üzerinden yüzde 40’a varan indirimler yapıldı, 5 yıllık kazanım gitti.

-Fiyat indirimlerini alan ülkeler arasında bulunan Almanya gibi pazarlarda yüzde 25’lik artışın yaşanmasına karşın Rusların boşluğu dolmadı.

-Başta IŞİD olmak üzere çevremizdeki olayların etkisi de tedirginlik yaratıyor.

-Rusya’da ekonomik krizin devam etmesi gelecek yıla yönelik beklentileri de olumsuz etkiledi.

UÇAK VE İSTİHDAM DESTEĞİ İSTİYORLAR

ÖNERİLER

-Hükümet tarafından Rusya ve Türk Cumhuriyetlerine yapılan uçak koltuğu destekleme teşvikinin bütün ülkelere uygulanması isteniyor.

-Uçak desteği alanının genişlemesiyle Ruslardan boşta kalan otellere yönelik ülkelerdeki fiyatların uygun hale getirilmesi planlanıyor.

-Yeni otel yatırımlarının yanı sıra yabancıların da satın aldıkları konutları konaklama amaçlı kiraya vermesinin yarattığı arz fazlasının önüne geçilmeli.

-Dolulukların düşük seyretmesi anında otellerin işçi çıkartmasının önüne geçilmesine yönelik devlet desteği bekleniyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık:

TÜRKİYE AŞIĞI ALMAN TURİSTLER ÖLÜYOR, YENİSİNİ ÇEKEMİYORUZ

“Geçen yıla kadar hiçbir şey yapmadan yıllık 1-2 milyon turist artışı sağlıyorduk. Bu dünyadaki turizm hareketlerinin artmasıyla zaten bizim payımıza düşen sayıydı. Türkiye uzun yıllardan bu yana Avrupa’nın en çok tekrar tatil alan ülkeleri arasında bulunuyor. Müşterilerimiz arasında uzun yıllardır başı Almanlar çekiyordu. Ancak bu bize bağlı turistler yıllar geçtikçe yaşlandı ve ölmeye başladılar. Turizm anlamında alttan gelen yeni nesli cezbedemeyip kendimize çekemedik. Bu nedenle Almanya’dan çektiğimiz turist sayısında istediğimiz artışlar meydana gelmiyor. Burada yeni nesil ihtiyaçlar ve aktiviteler göz önünde bulundurularak pazarın ihtiyaç duyduğu adımları atmak gerekirdi. Her yıl yüzde 15’e varan zamlar yaptık. Ancak geçen yıl sinyallerini gösteren ve bugüne yansıyan durgunluğa çare olarak son 5 yılda edindiğimiz bütün fiyat kazanımlarımızı verdik. Sadece 1 yılda yapılan fiyat indirimlerinin oranı yüzde 35-40 oldu. Buna hemen Almanya cevap verdi ve şu anda tek artıda olan pazarımız bu. Rus pazarı indirim olsa bile toparlanamıyor. Ağustos 15’e kadar pik zamanında her şey iyi görünebilir. Ancak sonra film kopmaya başlar ve her şey tersine döner. Sezon sonunda üç aylık domates, et, süt parasını ödemeye başlayınca esas sorun o zaman yaşanacaktır. Bunun içinde işten çıkarmalar olacağı da var. Bugün iç piyasa talebi de bizi kurtarmıyor. Yüzde 10 sayısal eksilme var. Gecelerde kısalma var. Toplamda yüzde 20 düşüş söz konusu.”

56 BİN YABANCI ANTALYA’DA EVLENDİ

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Türkiye’de gayrimenkule yatırım yapan yabancı sayısı 136 bin 967 kişiye ulaştı. Türkiye’de gayrimenkul sahibi yabancıların başında İngilizler ve Ruslar geliyor. 36 bin 478 İngiliz ve 13 bin 590 Rus’un Türkiye’de taşınmazı bulunuyor. Ayrıca 13 bin 192 Alman, 8 bin 272 Norveçli, 5 bin 945 İrlandalı, 5 bin 543 Danimarkalı, 5 bin 538 Hollandalı, 4 bin 803 Iraklı, 4 bin 672 Belçikalı ve 4 bin 39 Kuveytli Türkiye’de taşınmaz satın aldı. Mülk edinmek isteyen yabancılar, en fazla Antalya’yı tercih etti. Antalya’da 56 bin 600 yabancının taşınmazı bulunuyor. Yabancılar için ikinci gözde şehir Muğla’da ise 22 bin 892 yabancı uyruklu gayrimenkul sahibi oldu. Aydın’da 20 bin 347, İstanbul’da 19 bin 217, Mersin’de 4 bin 45, İzmir’de 3 bin 578 yabancı, taşınmaz satın aldı.

ETS Grubu Başkanı / MEHMET ERSOY: YATAK ARZI KONTROL ALTINA ALINMALI

“Bu yıl talep dip yaptı. Gelecek yıl bu kadar kötü olacağını tahmin etmiyorum. Otelcilerin bir kısmı karamsar durumda. Bu yılki dibe vuruş Rusya ile ilgili bir durum. Hükümet tarafından yapılan bir destekle bunu aşmak söz konusu oldu. Eğer genel bir sıkıntı varsa bu uçak yakıtı desteği verilerek çözülmez. Geleceğe dönük olarak yatak arzı kontrol altına alınmalı.”

KAYA HOTEL YÖN. KR.ÜY. / DORUK KAYA: RUSLARA HESAPSIZ YATIRIMIN FATURASI

“Rusya’ya yönelik hesapsız kitapsız olarak yapılan otel yatırımlarının hesabı Antalya’ya kesiliyor. Antalya özelinde yeni otel ve yatak arzının bakanlık ve belediye tarafından durdurulması gerekiyor. Belek doluluk anlamında Antalya’nın diğer bölgelerine göre nispeten daha avantajlı olarak görülse de fiyat anlamında boşluklar buranın değerini de aşağıya çekiyor.”

IC HOTELS KOORDINATÖRÜ / ABDULLAH KELEŞ: DÜKKÂN KAPATMALAR GÜNDEME GELECEK

“Şu anda tamamı dolu olması gereken otellerdeki doluluk oranı yüzde 40’lara kadar düştü. Geçen yıl Ruslar ile kontrat görüşmeleri sırasında bu yıl durumun bu yönde olacağı ortaya çıkmıştı. Bu durum birkaç yıl sürebilir. Yatırımlarında kredi kullananlar için geri dönüş süresi uzayacaktır. Dükkânı kapatmalar gündeme gelecek. Doluluk düşünce herkes işçi çıkarma yoluna gidiyor.”

GERMANYFANS BAŞKANI / HÜSEYIN BARANER: ALMANYA DÜŞÜŞÜ FİYAT AYARLAMASIYLA DURDU

“Rusya’daki ekonomik krizin Antalya’yı kilitleyeceğini gördük ve 300’e yakın otel Avrupa’ya yönelerek, fiyat ayarlamasına gittik. Martta düşüş yerini yüzde 25’lik artıya bıraktı. Ancak Avrupa’daki artış Rusya’daki açığı kapatmadı. Serik ve Manavgat gibi bölgelerde işten çıkartılan turizmciler kahvelerde bulunuyor. 38 yıllık turizmcilik hayatımda en dramatik yıl olabilir.”

AKTOB BAŞKANI / YUSUF HACISÜLEYMAN: RUSLAR 3 MİLYAR DOLARA ULAŞABİLİR

“Rusya’daki pazarı karşılayabilecek bir başka pazarımız yok. Bu yıl Rus turistte yaşanan sıkıntı Türk ekonomisine 2.5-3 milyar dolarlık kayba neden olacak. Açığı yerli turistin kapatması pek mümkün değil. 1 Eylül’den itibaren kış dönemini destekleyecek bir şekilde uçak desteğinin sınırsız bir şekilde nisan ayına kadar sürdürülmesi gerekiyor.”

ALANYA TURISTIK İŞ. DER. BŞK / BURHAN SİLİ: GELEN TURİSTLERİN GECELEME SAYISI DÜŞTÜ

“Diğer pazarlarda artış olmasına rağmen Rusya’daki düşüş durumu kurtarmıyor. Biz bunu kasım ayı itibarıyla ifade etmiştik. Gelen turistteki azalmanın yanı sıra kalış süresinde de yüzde 10’luk düşüşler meydana geliyor. Bir Rus turist 9 gün kalırken, bu oran 7 güne kadar düştü. Şu anda Rusya’dan tatil çıkışlarında yüzde 40’lık azalma söz konusu.”

YORUM ALANI

Isml 28 Haziran 2015 / 17:23 Cevapla

Profesyonel leri meslek dışına iterseniz teyzeoglu,amcakizi, bu isi yapar derseniz sonuclarinada katlanirsiniz. Hala aynı kafa yüzlerce yanlisdan biriside budur.

  Savas arslan 05 Temmuz 2015 / 15:43 Cevapla

  Cok haklisin kardesim….Ben 4 yillik tur. Isletme mezunuyum ayrica kisa bir surede cruise gemilerinde calistim.Ama maalesef turizmdeki egitimsi vasifsiz personel ve mudur-patron yalakalari bezdirdi beni bende avrupaya kapak attim.Daha iyi oluyor boyle bu turizm camiasi bence bunu hakediyor sonuna kadar

murat 28 Haziran 2015 / 18:35 Cevapla

4 yil seyahat isl. Egitimj aldim akdeniz uni. De hangi otele basvurduysam komi ol dediler. Acentalarin verdigi maaslari ise hic aormayin pazarda calissam daha fazlasini daha rahat kazanrim belki. Diyecegim su dostlar biz okuyoruz bu isin bilimini, ilmini sen ucuza calistircam die sacma sapan adamlari turizme sokarsan boyle olur. Yurtdisi seyahat sitelerine bakin otellerimizin altindaki yorumlara turk erkegi sapik vs. Boyle cok yorum var ben turist olsam birdaha bu ulkeye adimimi atmam. Dunyanin heryerinde turizm mezunlari hakettigi degeri goruyor ve en basta fransa almanya bu konuda cok ustun… simdi siz bana cok iyilerse git fransa da calis dersiniz 🙂

  Osman ŞİMŞEK 29 Haziran 2015 / 06:58 Cevapla

  hay ağzına sağlık

  Acu 02 Temmuz 2015 / 03:40 Cevapla

  Üzülerek size hak vermiyorum. Bu iş dışarıdan gördüğünüz gibi değil. Bende 4 yıllık Ünv. Mezunuyum ve comi olarak başladım. Şuan sektörde 12. Senem ve çok daha farklı pozisyonlardayım. Bu size bağlı. Diplomayı elinize alıp s.aleykum ben geldim genel müdür açığınız var mı diye sorarsanız alacağınız cevap bellidir. İş 4 yıllık okulun size anlattığıyla çözülecek kadar kolay değil. Bence deneyin comi olarak başlamayı. Ekmek aslanın midenin ama onu alabilen insanlar var.

   Atilla 06 Temmuz 2015 / 10:23 Cevapla

   Murat beyin söylemeye çalıştığı şey ile bunun pek alakası yok . Turizm bakanlığı bile personel alırken turizm mezunu şeklinde bir kriteri yok. Biraz turizm okulu mezunları teşvik edilse su yolunu bulur.

  Bekir 02 Temmuz 2015 / 09:28 Cevapla

  Tebrik ederim çok doğru

  Aynur 11 Haziran 2016 / 01:59 Cevapla

  Üniversite bitiren Murat! Bir de Türkçe yazmayı öğrenseymişsin keşke. Bu Türkçe ile ben sizi komi olarak bile işe almazdım. Komi deyip küçümsediğiniz çocukların çoğu bir iki dil biliyor işlerini görecek kadar. Siz ise Türkçeyi yazamıyorsunuz daha… Bizde aslan yattığı yerden belli olur. Sizi bilmem.

   EMRAH 14 Haziran 2016 / 18:30 Cevapla

   Size katılıyorum aynur hanım,
   Bu türkçe ile kendini ifade edemez iken üniversiteyi bitirip genel müdürlük kolguna oturmak istiyorlar.

Olcay 28 Haziran 2015 / 19:03 Cevapla

Bütün otel yönetimini MUHASEBE müdürüne tabii kılan otelciler olduğu sürece bu oran daha da düşecektir..sektör içinden yetişen ve yine akademik olarak da Turizm Okulları temelli olan istihdam ve yönetim kademesi yerine, başta departman amirleri olmak üzere tüm turizm personelini MUHASEBE müdürlerinin yalakası yapan iDARE anlayışıyla oranı yükseltme imkanınız da yok.Kapitalizmin çarpık geliştiği bir ülkede,ait olduğu sınıf, burjuvazinin hakkını da veremeyen kalitesiz Otel işletmecileriyle de yapacak bişey yok.Umarım küresel ekonomiden anlayan liberal bir hükümet iktidara gelir de,oturmuş burjuva kültürüne ve işletme yeteneğine sahip yabancı sermayederler ülkemize gelir ve kurumsal bir ortamda çalışma fırsatına sahip olabiliriz..

KARADUMAN 29 Haziran 2015 / 14:37 Cevapla

OLAYIN ASLI ŞUDUR..BEN ANLATAYIM SİZ YOK HAYIR OLMAZ DEYİN..BİZ ÜLKE OLARAK …TURİZM OTELCİLİK FALAN YAPMIYORUZ …BİLDİĞİN KIZILAY ÇADIRI GİBİ ..1500 MİSAFİR İÇERİ 1500 DIŞARI ..BODOZLAMA VE GARANTİ SATIŞ NAKİT ÜZERİNE DAYALI PATRONLARIN BEN NE ALACAĞIMI BİLEYİM DE GERİSİNİ BİLMESEMDE OLUR MANTIĞIYLA ..İYİCE SAÇMALAMIŞ BİR TİYATROYU SÜRDÜRÜYORUZ…20 YILLIK OTELCİ OLARAK İNANIN YAPTIĞIM İŞİ ZAMANINDA SANAT OLARAK GÖRMEME RAĞMEN ŞU ANDA BEDENİME SAHİP OLABİLİRSİNİZ AMA RUHUMA ASLA DURUŞUYLA DİRENMEYE DEVAM EDİYORUM.BIRAKIN BU HERŞEY DAHİL SAÇMALIĞINI YETER KENDİNİZİ VE CEBİNİZİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ…ACİL BİR TURİZM PERSONELİ YASASI OLMASI GEREKİR SEVİYE TESPİTLERİ VE BELLİ YETERLİLİK ARANMALIDIR..SOKAKTAN TUTĞUNUZU ALIYORSUNUZ ADAM İÇERİDE SAÇMALAYINCA OUUUUVV SHIT SERVICE …TABİ SERVİS KÖTÜ OLUR ..ADAMIN AMACI O DEĞİL Kİ ORGAN NAKLİ GEREĞİ BEYİN AŞAĞIYA İNMİŞ DURUMDA…AMAAAAN NEYSE NE HALİNİZ VARSA GÖRÜN…OTELCİLİK MİŞ BİLDİĞİN KAMP EDASIYLA FABRİKA GİBİ İŞ YAPIYORLAR SONRA OLAN YİNE O DIŞARI SALDIĞINIZ PERSONELE OLUYOR…YETİŞTİRMEDİN Kİ KALİTELİ PERSONEL İSTİYORSUN…

filiz 30 Haziran 2015 / 13:30 Cevapla

Turizm mezunlarının ahı tuttu geç olsa da! Sayenizde mesleğimizi bırakıp başka sektörlere geçtik, tepsi tutan garson oldu, az para alacak herkesi aldınız, bizi attınız. Sonuç üzücü belki ama hala aynı kafadasınız. Kaç m2 de 1 otel var? Sonuçta onca turisti memlekete sokup, pahalı ama ucuz fiyatlı otellerde konaklattırdınız. Kalitesiz herşeyi yücelttiniz, şimdi vurun kafanızı taşlara…

  enes 03 Temmuz 2015 / 23:12 Cevapla

  evet aynen doğru 95- 2007 yılları arası tam 13 yıl turizmde çalıştım .sonuç, kocaman bir sıfır 🙂 turizmde çalışacaksan dürüst olmayacaksın ,yoksa seni amele yerine koyar yıllarını harcarlar 🙂 son beş yıldır kendi işimi yapıyorum çok uğraştım ve üzüldüm keza başka bir iş bilmeden sıfırdan başlamak çok zor yaş da ilerledi ama emeğimin karşılığını almaya başladım çok şükür.

  YUSUF 09 Temmuz 2015 / 21:55 Cevapla

  Turizmde basari fiyatlari dip yapmakla degil,kaliteyi yukseltmekle olur…Ucuz isci,ucuz tuketim surdukce bu vahim durum maalesef artarak devam edecektir…

cok gezen cok goren cok bilen 04 Temmuz 2015 / 10:25 Cevapla

Ağalar çıkmış durum analizi yapmışlar. Sağolsun lar.
Çözüm?

İşte hikaye burada başlıyor. Eğer sen kendini, işletmeni, ekip arkadaşlarını eğitip gelistirmezsen.
Son kaçınılmaz olur.

Türkiye henüz iyi yapılan turizme hazır değil. Dersine iyi çalışmamış.

Diğer alanlarda olduğu üzere uzay, sanayi, eğitim, demokrasi vs.

  Aynur 11 Haziran 2016 / 02:12 Cevapla

  Şurada okuduğum en aklı başında yorumlardan biri… Turizmin altın çağı diyebileceğim yıllarda 10 yıllık turizm geçmişi olan biri olarak söylüyorum bunu. Ama bizim buralarda üniversitelere bile ne kadar rant getirir mantığı ile bakıyorlar. Parası olan ya da bankalarda dayısı olan turizme soyundu, bilgisi olan, bu işi bilen değil. Güzelim tarım arazilerini aç kurtlar gibi beton bloklarla doldurdular, yarın ne olur, nasıl olur, bu kadar yatağa ihtiyaç var mı demeden. Yapan yaptı, izin veren de verdi. Şimdi hep birlikte ağlaşıyorlar irili ufaklı ama ufuk karanlık. Herkes kendini hazırlasın ona göre…

haluk sungu 05 Temmuz 2015 / 16:54 Cevapla

Sevgili Meslektaslarim,

Hepiniz haklisiniz. Fakat Turizm bakanligi nerede.
Turizm icin son 20 yildir ne yapiliyor.

Hic bir plan yokki. Acil eylem plani olsun.
Ozel sektor tek basina…

Yaziklar olsun bizi bu hale getirenlere…

Balik bastan kokar. Zaten biz toplanip hic bir sey yapamayan bir toplumuz.

Yillar once Pamukkalede calisirken mevcut 7 otel toplanti yaptik. Kararlar aldik. Otel sahipleri, ve yoneticileri.
Sonuc koca bir sifir. Birlikte hareket edelim dedik. Ama Nasrettin hocanin hikayesi gibi oldu.

Padisahin biri koye bir fil birakir. Sonunu hepinuz bilirsiniz :

Ayrica sagolsun otel sahiplerinede, milyon dolarlik tesis yapiyorlar, ya kendileri isin basina geciyor yada 2000 usd ye GM calistiriyorlar.
Olacagi buydu.

Uzulmeyin. Hersey guzel olacak…

  Zafer Cengiz 01 Mart 2016 / 19:17 Cevapla

  Hikayenizin genel çerçevesi doğru ama gözden kaçan önemli detaylar war Haluk Bey.. 15 yıl önce tıkanmaya başlayan turizme 3-5 yıl yoğun çalışılarak üretilen 2023 Turizm Stratejisinin ÖZÜ “Kamu+Özel=Ortaklık” yeni düzeniyle turizme yeni bir kabuk oluşturmak ve dar gelen sistemi değiştirmek idi. Fakat 2007’de Resmen yürürlüğe giren bu yasal çerçeveye hem Bakanlık & Hem de Özel Sektörlerimiz sahip çıkmamış olduğu bir 9 yıllık süreç yaşadık. Bugün ise, derin krizlere girildiği için durum tekrar soruşturulup suçlu aranıyor AMA (turizmci olmayan) Son Bakanımızın NET olarak beyan etmiş olduğu “stratejik toparlanma hamlesine” şampiyon STK’larımızın tek bir tepki bile veremediğinin farkında mıyız? SONUÇ: Filmin aslında 9 yıldır kopuk olduğunu fark edemeyen Eskimiş köhne zihniyetler değişemediği sürece, bunalımlarla patinaja devam..!?

Turizmciydi. 05 Temmuz 2015 / 21:48 Cevapla

Ülkem ve çalışanlar adına üzücü bir durum. Yukarıda yazılan mesajlara katılmamak mümkün değil. Yatırımcılar adına üzüldüğümü söyleyemem. Kendi düşen ağlamazmış. Bugüne kadar hangi Genel Müdürünün eğitimini sorguladın, başarılarını sorguladın. Doğru dürüst ingilizce bile konuşamayan ama sorsan 4 dil bilen (hepsinden 3-5 cümle), lise mezunu, patronun tanıdığı, tanıdığının tanıdığı, patrona yalakalıkta bir numara, liderlik vasıflarının yanından bile geçmeyen, dalkavukları genel müdür diye milyon dolarlık yatırımların başına getirirsin, yılda 600-700 milyon doları yönet bir de müşterileri memnun et dersin. Sonuç bu olur. Kapasite belli, kaldırır mı bu kadar sorumluluğu, hayır tabii ki. İstisnalar kaideyi bozmaz diyecem, bu yazıyı okuyan bu özelliklere sahipler de kendini istisna zannedecek. Ama malesef istisna kalmadı, onlar da bıraktı sektörü bir şekilde…Turizminiz batsın dedi yıllarca bir sürü madur. Sanırım tuttu bu kadar beddua. Yine de dilim varmıyor o kadar insan ekmek yiyor. “Zihniyetiniz batsın”.

hayat 06 Temmuz 2015 / 07:15 Cevapla

koca bır sıfır osman ayık almanlar öluyor demış konusmaya bak barı kuşak degisımı gıbı bırşeyler soyle butun yorumlar haklı yalaka mudur tayfası yerıne tecrubelı dıplomalı olursa o zaman bıraz daha duzelır

Atilla 06 Temmuz 2015 / 10:30 Cevapla

Peki bütün bu olanlar yerli turistte Hizmetlalitesinde bir Artış sağladı mı . Bütün bu olacaklar belliyken Antalyalı otelciler sezona fiyatlarda %10 artışla başlamadı mı . Önümüzdeki Yılların erken reZaervsyon talebinide yok ettiler.. Şimdi tatilini alanla ocakta alan aynirakamla tatile gidiyor. Aferin size . 67 ülke gördüm 8 yıl yurtdışında yaşadım. Türkiye’deki otelciler kadar Patrona laf anlatamayıp arkasından konuşan kuklalar görmedim. Sonuç Türk turizmini. 2 nesil önceden memleketinden kaçmış inşaatçılar yönetiyor.

emre 06 Temmuz 2015 / 16:03 Cevapla

Turizm alanı lisans mezunlarının çok büyük bir bölümü alanının dışında mesleklere kayıyor daha mezun olurken bir gelecek göremedikleri için. Sektörde devam edenlerin de tamamına yakını her gün lanet ediyor işleyişe. Eee arkadaşlar, yorumlarda da belirtmişler patronlar inşaat sektöründen olunca turizmin t’sinden anlamaz sadece cebine giren çıkan paranın derdinde, Genel müdürler bu sene de döndüreyim de kafasında olunca çalışanın hali umurunda değil, turizmdeki çalışanların bir çoğu ilkokul lise mezunu turizmle alakası olmayan zamanında memleketinden kalkıp gelmiş 3 kuruş paraya çalışmaya razı olmuş insanlar. E şimdi bu tip insanlar varken az önce bahsettiğimiz inşaatçı patron, onun yalayıcısı genel müdür takar mı senin ne mezunu olduğunu, lisansının ne olduğunu ? ne kadar az paraya çalıştırırım derdinde. Üniversite bitirmiş adam ne aldığı paradan memnun, ne işin işleyişinden memnun, turizm çıkışlı olmayan adam zaten biliyorsunuz yeterliliğini, hal böyle olunca gelen turist nasıl memnun olsun ? Turizmcinin ahı tutmuş diyorsunuz da merak etmeyin bunlara hiç bir şey olmaz. Bunlar başta olduğu sürece ne batar ne çıkar bu sektör kör gibi devam eder. Zamanında doğal güzelliğine aşık olup gelen Alman misafirler de şuursuzca arttırılan yatak kapasitelerinden, 5 yıldızlı otel ile doldurulan doğal güzellikler kalmayınca tabi yeni kuşaklara cezbettiremezsin. Zihniyetler, turiste para getirip burada bırakacak sonra memleketine dönecek kurye olarak baktığı sürece çok ağlanacak. Umarım aklı başında birileri çıkar da topuğumuzdaki camı çeker.

serkan 14 Temmuz 2015 / 19:30 Cevapla

Boutique nergiz hotel işletmecisiyim 10 tane tur firmasi ile anlasmamiz var sezon boyu gelen oda sayim 1 odayi gecmedi bizim tarz otellerde yaklasik %90 islerimiz dusmustur turzm bakanligi ciddi bir calisma ve otellere destek vermesse inek gibi sagilan ne otel nede turizim dige bir sey kalmiyicak kimseninde bisey yapicagi yok otelciler kendi kaderlerini yasiyicak allah yardimcimiz olsun

  birileri 27 Mayıs 2016 / 21:47 Cevapla

  inşallah daha beter olursunuz.

Tunay Eğin 17 Temmuz 2015 / 04:29 Cevapla

45 yaşındayım, bu milletin ve devletin hiç bir şeyi becerebildiğini göremedim. Bence bu işini adını koyalım. Cahil, beceriksiz, Hırsız, meziyetsiz, barbar, cinsel açlık çeken, ahlaksız, Kafasız, cahilin pirim bulduğu, eğitimlinin ise ukala diye kapı önüne konduğu ucube bir milletiz. Her alanda başarısızız, dünya Şartları Gereği başarılı geçen Yılları da biz yaptık sanacak kadar ahmağız.

  Demet 05 Ağustos 2015 / 15:47 Cevapla

  Merhaba Tunay Eğin bey, yazdıklarınızı 2 kez okudum. Size tesbitleriniz ne kadar yanlış demeyi çok çok isterdim. Fakat o kadar haklısınız ki…. İşletme müdürü diye görevlendirilen, hasbel kader liseyi bitirebilmiş kişilere işleyişe ait yasal yükümlülükleri anlatıyorsunuz; nerden çıkmış bu diyor, eğitimli personel diyorsunuz… bu işleri diploma mı yapıyor diyor, yasal yaptırım diyorsunuz…. kim gelip denetleyecek diyor. Ne kadar acı…. son söylediklerine de katılmamak elde değil. Dürüst bir millet olamadığımız için,…. iş etiği denilen kavramla pek çoğumuzun uzaktan yakından ilgisi olmadığı için,…. günü kurtarmak adına yapılanlarla bugün bu haldeyiz.

Serkan 26 Nisan 2016 / 16:41 Cevapla

1 suclu devletmidir
2 üç tarafı denizlerle cevrili bir ülke turizimde bu duruma düşmemeliydi
3 turizim nedir kac kişi biliyor patronlar biliyormu aceba
4 türkiyede turizim Nasıl yabılmalı
5 aceba bu okullar ne ögretiyor ögrencilerine yazıktır
cevab
1 yani belirli bir ülkeye bağlı turizim yabılması devletin işi 1999 kadar Almanlar heryerdeydi şimdi nerde
2 deniz var iklim süper tarih muhteşem E daha ne lazım bu ülkeye
3 turizmin türkiyede hiç bir degeri yoktur cünkü bilmiyoruz daha dil bilmeyen müdürlerle dolu oteller
4 herşey dahil sistemi kaldıracaksın cazinoları acacaksın kalifiye personel bulucaksın yetiştiriceksin patronları tatile yolucsksın bence bu ropinson öteleri örnek alınmalı her otel tarafından
5 turizim okulları kabanmalı ne gerek var ben bir kişi görmedim okuldan gelibde bir bok bilen yazık piratik ögretmiçeksen ne gerek var okullara

EMRAH 14 Haziran 2016 / 18:52 Cevapla

Gecen gun acıklama yapiliyor bakanlıktan rakamlar cok buyuk oldugunun krizi yonetemiyoruz diye. cunki buzamana kadar turizmi tanıyamadınız. hep Ruslara almanlara bel bagladınız.Avrupalı musteri geldiginde diger ortadoguluyu pazarlar umurunuzda olmadı.Ben her halukarda hotelimi rusumla doldururum dediler,
Bir gün düşünmediniz bunlar gelmesse bir siyasi sorun cıkarsa ne olur diye?
Hangi isletmenin B planı vardı?
Ve o gun geldi catti, simdi gelelim cozum arayıslarına,
Her kafadan ayri bir ses cıkıyor,Bizler bir cok gorusme yaparak destek ve oneriler icin gerek yurtdısı gerekse bakanlık ve acentelerle gorusmelerimizi yaptik.
Destek paketleri acıklandı en iyisi yakıt destegiydi fakat hicbir etkisi olmadı.

RUS TURIST DEGIL TEROR SALDIRILARININ ETKISI BUYUK.

Arakdaslar her gittigimiz ülkede bulundugumuz diyaloglarda Türkiyenin guvenli destinasyon olmadıgı tartisiliyordu.Guney doguda yapılan operalsyonlar, sanki Türkiyenin her bolgesinde yasanuyormus gibi lanse ediliyor, butun buyukelciliklerin websitelerinde buyuk sehirlerimizin hepsinin guvenli olmadıgı ve her gun farkı bir teror saldırısı raporuyla reklamasyon yaptıgını bilmeyeniniz yoktur umarım.
Teror saldırılarının önüne gecilip bir sure olagan dısı bir period yasanmazsa , ülkemiz tekrardan guvenlir bir destinasyon haline gelirse, Bu yasanan sıkıntıların duzelmesi hic zor degildir.

lokman 16 Haziran 2016 / 23:50 Cevapla

Ya niye uzatiyorsunuz arkadaslar hepsi politik

serkan 18 Haziran 2016 / 21:06 Cevapla

Şuan antalya5 yildizlar yuzde40 dolu 4 yildizlar yuzde30 dolu 3 yildizlar iseyuzde10 otellerin bir kismida kapali çok uzgunum ama bu kriz 2019 bulucak gibi çozum en az otellerin yarisini devlet hizmet binasi unuverste hastane ve ewe çevirerek yatak sayimizi duşurelim diger kalan yataklarimizida denetimle en kaliteli ve yuksek fiyatlardan satarak hem şuanli cirolarin cok ustunde gelir olucak yani 20 euro yerine 40 saat 100 gelicegine 50 gelsin kalite gelsin hammallik edicegine para kazan bide dilenci gibi turistte dilenme

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.