TURİZMDE ALARM!

Güncel 19 Ağustos, 16:43'de eklendi

Hürriyet Yazarı Yalçın Bayer yazısını sizlerle paylaşıyoruz.AYVALIK-Midilli ile ilgili turizm gözlemlerimizi aktardığımız yazımıza hem teşekkür hem tepki geldi. Tepki genel olarak Türk turizmcilerinin ve restoranlarının yüksek fiyatlarından başlıyor, çevreye karşı ne kadar hoyrat davrandığımızı anlatıyor.

turizmdealarm

Bodrum’dan gelen bir mesajda“Dünyanın en pahalı yemeğini, hatta açıkçası kazığını yiyoruz” diyordu. Bodrum Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği (BESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Engin Ali Kaplan da yüksek fiyatlara tepki gösteriyor. Yiyecek-içecek satışı yapılan lokanta, restoran, kafeteryalarda uygulanan yüksek fiyat politikası turisti de ticaret erbabını da isyan ettirdiğinden herkes hemfikir. Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ne diyor biliyor musunuz:

“Şikâyetleri yüzümüz kızararak dinlemek durumunda kalıyoruz. 2006 yılında bu konu ile ilgili raporlar tutup, sektörün sınıflara ayrılarak fiyatlarının belirlenmesini ve buna aykırı davrananların cezalandırılmasını istedik. Bu esnaf bindiği dalı kestiğinin farkında değil. 30 TL’ye su böreği, 15 TL’ye maden suyu mu olur!? Üç kişilik bir aile akşam yemeğini 1500 TL’ye yerse nasıl tatil yapar. Bunu yapanlar sektörün her kesimine büyük zarar veriyor.”

Bodrum’un, Çeşme’nin, Alaçatı’nın, Göcek’in, Kuşadası’nın, Marmaris’in bugününü, yarınını kimse düşünmüyor. Bu nedenle Yunan adalarına rağbet her geçen gün artıyor. Yarın sektör krize girerse, Yunanlara karşı çok mahcup olacağımız bilinmeli… Fahiş fiyatlarla turistleri kaçıranlar bu marka turizm merkezlerine en büyük kötülüğü yapıyorlar. Turizmimizi çökertenlerin peşine kim düşecek?

GÜNÜN SÖZÜ

“Bazıları hep ‘haklı’dır ve o yüzden hep ‘mağdur’. Cem MUMCU

.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.