TURİZMDE GELİR KAYBININ % 32’Sİ DEVLETİN

Güncel, Sektörel Haberler, slide 17 Haziran, 10:14'de eklendi

2016 yılında turizmde yaşanan krizin yaratacağı ekonomik kayıplar yalnıza özel sektörle sınırlı değil. Tahminlere göre devletin de kaybı büyük olacak.

kriz
Türkiye’nin krizlerden kaynaklı kaybı; hem turizmde ve genelde özel sektörü hem de devlete önemli oranda daraltıyor. Turizmdatabank’ın yaptığı Turizmde Krizin Ekomomik Etkileri Araştırması bulgularına göre, sektörden kaynaklı gelir kayıpları 12 Milyar Dolar’a yaklaşıyor. Oluşacak ekonomik kaybın 8,07 Milyar Dolar’ı özel sektörün olurken, devletin uğrayacağı zarar da 3,8 Milyar Dolar düzeyinde.

Devletin gelir kayıpları ve harcama artışlarına oluşacak en büyük kayıplar ise dolaylı vergiler, KDV alanında 1,31 Milyar Dolar olacak. SGK’da oluşacak kayıp da 1,32 Milyar Dolar’ı bulacak. Devletin; hibe-destek, vergi ve yatırımlara ithalattan kaynaklı kaybı 600 Milyon Dolar seviyesinde olacak.

En fazla geliri oteller kaybedecek

Turizmdeki kriz en çok otelleri vuracak. Azalan turist sayısı ve harcamalar bağlı olarak otellerin kaybetmesi beklenen gelir 2,81 Milyar Dolar düzeyinde. 2016’da yaşanan ve en z % 25 olan fiyat indirimlerinden kaynaklı ilave zararın da olduğu bir gerçektir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.