24.5 C
Antalya
Salı, Temmuz 5, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Turizmde swift krizi

Rezervasyonlar durdu çek ödemeleri iptal

Turizmde en büyük pazar Rusya ve yükselen yıldız Ukrayna’da ödeme sıkıntısı başladı. Sektör, uçuşların devreden çıkmasından endişeli.

Bu yıl hem gelirlerde hem de turist sayısında hızlı bir ivme yakalamayı hedefleyen turizm sektörü Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeleri endişe ile izlerken, sektörde rezervasyonlar durdu, ödemeler ertelenmeye başlandı. Paket turlarla gelen ve 100-300 kişilik grupların oluşturduğu büyük montanlı satışlar için mart ayında ön ödeme yapan veya çek veren tur operatörleri ödemeleri ertelerken, verilmiş garanti kontenjan çeklerini de geri istemeye başladı. Rusya’da bazı bankaların SWIFT sisteminden çıkarılması, Rusya’nın yurtdışına döviz çıkarma yasağını devreye alması ve havayolu yaptırımları nedeni ile Rusya’dan turist akışının durabileceği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kötümserlik ve iyimserlik arasındaki 7 milyonluk fark

Sektörün büyük bir endişe içinde olduğunu anlatan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, “Rezervasyonlarda yüzde 70’ten fazla durgunluk var. Yazın gelecek gruplar için tur operatörlerinin taahhüt ettikleri ödemeler var. Bunların akıbetini takip ediyoruz. Bunlar ileriki aylara ötelendi” dedi.

Bu yıl Rus turistlerin Türkiye’ye gelişi ile ilgili de büyük soru işaretlerinin olduğunu kaydeden Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık ise “Karanlık bir odadayız, ışığı bekliyoruz. Sivil havacılık ile ilgili yaptırımlar var. Rus, Ukraynalı misafirlerin hepsi uçakla gelecek. Bu uçakların periyodik düzenli bakımları yapılamadığı zaman uçuş yapılamaz”  diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rusya'dan İzmir uçuşları arttırıldı
Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,166TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER