reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

TURİZMDE TRAFİK GÜVENLİĞİ ARTIYOR

Son Güncelleme :

09 Haziran 2014 - 9:42

TURİZMDE TRAFİK GÜVENLİĞİ ARTIYOR

 2014 yılında Antalya’yı ziyaret edecek yerli ve yabancı misafirlerin huzurlu ve güvenli bir ortamda seyahat edebilmelerini temin etmek, geçmiş yıllarda turizm taşımacılığı üzerinde yaşanan olumsuzluklara neden olan trafik kazalarını en aza indirebilmek, etkin çözümler üreterek alınan tedbirlerin uygulanabilmesi amacıyla “Turizmde Trafik Güvenliği” toplantısı Antalya Emniyet Müdürlüğü Sosyal Hizmetler Eğitim Tesisleri Aspendos Salonu’nda yapıldı.

TURİZM TRAFİK GÜVENLİĞİ  (4)

Toplantıya İl Emniyet Müdürlüğü Personeli, İl Jandarma Komutanlığı, Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 6.Bölge Müdürlüğü, , İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Antalya Başkanlığı, Turizm Şöferler Derneği, Turizm Taşıma Şirket Yetkilileri, Turizm Taşıma Aenta Yetkilileri ile turizmle ilgili kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantının açılışını yapan Trafikten Sorumlu Antalya Emniyet Müdür Yardımcısı Yunus AVCI konuşmasında,

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl dünyada 1.250.000 insanın ölümü ve 50 milyona yakın insanın yaralanması veya sakat kalmasına neden olan trafik sorununun küresel bir problem haline geldiğini, Ülkemizde her yıl kaza yerinde 4.000’e yakın insanımızın ölümüne ve iki yüz binden fazlasının da yaralandığını veya sakat kaldığını belirterek yapılan çalışmalar kapsamında, kazaların nedenlerini araştırdıklarında %89′ unun sürücü hatasından %9’unun yaya hatasından  ve % 2’ sinin ise araç ve yol kusurlarından kaynaklandığını tespit eddiklerini söyledi.

Avcı, Antalya Emniyet Müdürlüğümüz Trafik Denetleme ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüz görevlilerince il genelinde 2013 yılı sonu itibari ile 873,738 araç kontrol edildiğini, kontrol edilen araçlardan 219.903 sürücüye ceza yazıldığını, kural ihlali yapan sürücü, yaya, yolculara, mobese ve tescil plakalar ile birlikte yazılan toplam ceza sayısını 442,742 olarak açıkladı.

HER TÜRLÜ TEDBİR ALINIYOR

Avcı, Karayollarında meydana gelen elim kazaların bir daha yaşanmaması için trafik güvenliği açısından her türlü tedbirin alınmasının gerektiğini ifade ederek, turizm sektöründe yaşanan kazaların iç ve dış medyada geniş yer bulduğunu ve ülkemizin tanıtım ve reklamı açısından telafisi güç zararlar meydana getirdiğini söyledi.

TRAFİK KAZALARINDA AZALMA VAR

Bölge Trafik Denetleme Şube Müdür Yardımcısı Mustafa SİNCANLIOĞLU konuşmasında,

Antalya ilinin araç tescil sayısı bakımından ülkemizde 4. sırada bulunduğunu belirterek, bu araç yoğunluğunun beraberinde kaza oranlarını da arttırdığını ifade etti. 2012 ve 2013 yıllarına ait trafik kaza oranları mukayese edildiğinde, ilimiz geneli polis sorumluluk bölgesinde ölümlü trafik kaza sayısında %27, yaralamalı trafik kaza sayısında %2,5, maddi hasarlı trafik kaza sayısında %8,9 ve toplamda trafik kaza sayısında  %6,3 lük azalma ile ölü sayısında %28,2, yaralı sayısında da %3,1 azalma olduğunu söyledi.

TURİZM KAZALARINDA AZALMA OLDU

Turizm araçların kontrolünde bir önceki yıla oranla %6.6 lık artış ile 36,647 aracın kontrol edildiğini, kontrol edilen araçlardan 2,336 araç sürücüsüne çeşitli maddelerden ceza uygulandığını söyledi.  2012 ve 2013 yıllarında turizm araçların karıştığı  kaza oranları mukayese edildiğinde ise ölümlü trafik kaza oranında %66,7 azalma görünürken yaralamalı trafik kaza oranlarında %10 luk artış olduğunu, ölü sayısında %75 oranında, yaralı sayısında ise %13,4 oranında azalma olduğunu söyledi.

Toplantıda, tüm katılımcıları yeni turizm sezonunda kazaların en az seviyeye indirilmesi konusunda alınması gereken tedbirler ve bu tedbirlerin uygulanması konusundaki karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

İşte toplantının önemli noktaları;

ANTALYA’DA TURİZM TAŞIMACILIĞI

 

            Antalya’ya 2013 yılında 11 milyon 600 bin üzerinde yabancı turist 400 bin üzerinde vatandaş ziyareti ile toplam 12 milyon üzerinde ziyaretçi havalimanından giriş yaptı.Gelen turistler; seyahat şirketlerinin öz mal ya da kiralanmak suretiyle temin edilen araçları ile otellere, ilin ve civarındaki tarihi turistik yerlerin ziyareti amacı ile şirketler tarafından seyahat ettirilir. Turizm sezonunda 4000-5000 civarında otobüs ve minibüs turizm taşımacılığı amacıyla yollara çıkıyor.

ARAÇ KULLANMA SÜRELERİ

Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre ticari amaçla yük taşımacılığı yapan ve azami ağırlığı 3,5 tonu geçen araçların şoförleri ile ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan ve taşıma kapasitesi şoförü dahil 17 kişiyi geçen araçların şoförlerinin 24 saatlik herhangi bir süre içinde  toplam olarak 9 saatten ve devamlı olarak 4,5 saatteb fazla araç sürmeleri yasaktır.

Bu şoförler sürekli 4,5 saatlik araç kullanma süresi sonunda eğer istirahate çekilmiyor ise en az 45 dakika mola almaları mecburidir. Bu molalar sürekli4,5 saatlik araç kullanma süreleri içerisinde en az 15 dakikalık molalar şeklinde de kullanılabilir.

Bu şoförler en fazla 6 günlük araç kullanma süresinden sonra 1 günlük hafta tatilini kullanmak zorundadırlar. Hafta tatili en 24 saattir.

TURİZM ARAÇLARININ KARIŞTIĞI TRAFİK KAZALARININ SONUÇLARI

 

            Ülkemizin en önemli turizm mekanlarından olan Antalya’da meydana gelen trafik kazalarında hayatını kaybeden turistlerin olumsuz sonuçları turist gönderen ülkeler tarafından ikili görüşmelerde önemli bir gündem maddesi olarak öne sürülmektedir.

Bu itibarla karayolları yol güvenliği konusunda önlemlerin alınması ve eksikliklerin tamamlanması son derece önem arz etmekle birlikte, şirketlerinizce de sürücüleriniz üzerinde kontrol mekanizması oluşturulması sürücülerin denetlendiği hissiyatını arttıracağından kazaların azalmasında etkili olacaktır.

 

TURİZM KAZALARINA ÖRNEKLER;

 

  • 25.05.2010 günü saat 04.50’de, Antalya-Serik karayolunun 19. Km’sinde meydana gelen ölümlü trafik kazasında, 16 Rus vatandaşı ve Türk otobüs sürücüsü ölmüş, 25 Rus vatandaşı yaralanmıştır.

Bu kaza, otobüs sürücüsünün aracının hızını dar köprü ve mefezlere yaklaşırken azaltmamak maddesini ihlal ettiği belirtilen mevkide ki Aksu Köprüsüne girerken aracının direksiyon hakimiyetini kaybederek, Köprü korkuluklarına çarpması sonucu, gidiş ve geliş köprüsü arasındaki boşluktan 10 metre aşağıya uçması neticesinde meydana gelmiştir. Aracın takoğraf raporunda süre ihlali olduğu tespit edilmiştir.

           

  • 07.1012010 günü saat 17.35’de Antalya – Kemer karayolunun 20. Km’sinde meydana gelen ölümlü trafik kazasında, 2’si kaza mahalinde, 2’si hastanede olmak üzere 4 Türk vatandaşı ölmüş, 24 Türk vatandaşı ve otobüs sürücüsü yaralanmıştır.

Bu kaza, otobüs sürücüsünün belirtilen mevkideki virajda aracının hakimiyetini kaybederek yolun sağındaki çelik bariyerlere çarpması ve bariyerleri kırarak uçuruma yuvarlanması neticesinde meydana gelmiştir. Aracın takoğraf cihazının çalıştırılmadığı tespit edilmiştir.

  • 22.10.2011 günü saat 05.00’da, Antalya – Serik karayolunun 13. Km’sinde meydana gelen yaralanmalı trafik kazasında, 3 Alman, 2 Fransız ve araç sürücüsü (Türk) toplam 7 kişi yaralanmıştır.

Bu kaza minibüs sürücüsünün bertilen mevkide aracının direksiyon hâkimiyetini kaybederek, karayolu üzerindeki orta refüjde bulunan 2 adet aydınlanma direğine çarpması ve minibüsün sol yan üzerinde devrilmesi neticesinde meydana gelmiştir.

  • 10.04.2012 günü saat 16.20’da Antalya – Korkuteli karayolunun 36. Km’sinde meydana gelen yaralamalı trafik kazasında, 20 İsviçre vatandaşı ve 2 Türk vatandaşı (1 sürücü, 1 yolcu) olmak üzere 22 kişi yaralanmıştır.

Bu kaza otobüs sürücüsünün belirtilen mevkide aracının direksiyon hâkimiyetini kaybederek karayolu üzerindeki beton bariyerlere çarpması ve devrilmesi neticesinde meydana gelmiştir.

  • 28.12.2013 günü saat 21.00 sıralarında Burdur istikametinden Antalya istikametine seyri sırasında 12+900 metresine geldiğinde havanın yoğun yağışlı olması nedeniyle aracının direksiyon hâkimiyetini kaybeden sürücü sevk ve idaresindeki otobüs Kepez 1 su kanalına devirmesi neticesinde ölümlü, yaralamalı ve maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kaza da 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 19 vatandaşımız da yaralanmıştır.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.