We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Turizmde yeni bir dönem: Akıllı Öneri Sistemi

Turizmde yeni bir dönem: Akıllı Öneri Sistemi

Yapı Kredi’nin pek çok sektör ve alanın gittiği yöne dair ipuçları sunan, teknoloji ve inovasyona odaklanan Geleceği Konuşalım podcast kanalında turizm sektöründeki yeni trendler üzerine konuşuldu. Cüneyt Toros moderatörlüğünde gerçekleşen programda, Setur Bilgi Teknolojileri & Ar – Ge Direktörü Alphan Kimyonok, salgın öncesi ve sonrası turizm stratejileri, yeni nesil seyahat teknolojileri, seyahat eğilimleri gibi konular ele alındı.

Turizm alanında bireysel ve kurumsal olmak üzere iki ana faaliyet kolunun olduğunu söyleyen Kimyonok, “Pandemi dönemiyle birlikte otel ve tur etkinliklerinin yerine karavan, tekne kiralama gibi bireysel seyahatlerin tercih edildiğini ve bu yönde memnuniyetin olduğunu gözlemliyoruz. İnsanlar için seyahatin bir ihtiyaç olduğunu anladık, bu anlamda sektörün geleceğinden umutluyuz. Kurumsal seyahatlerin ise orta vadede önemli değişimler geçireceğini düşünüyoruz. Çevrimiçi toplantılar ile dijital fuarların artması ve şirketlerin bu yönde memnuniyet kazanmasıyla birlikte kurumsal seyahatlerin hibrit yapılara evrileceğini öngörüyoruz. Bununla birlikte şirketlerin kurum kültürünü yaymak için insanların birbirleriyle iletişim kurmasını talep edeceğini ve bunun bir turizm aktivitesi haline geleceğini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

FIRSATLARI DEĞERLENDİRMELİYİZ

Türkiye’nin güçlü kasının her şey dahil oteller olduğunu, ancak pandemi döneminde bu alışkanlığın değiştiğini belirten Kimyonok, “Pandemi karşımıza fırsatlar çıkardı ve odak noktamız değişti. Karavan, tekne ve doğa dostu butik otellere yatırımlar arttı. Bu alanlarda müşteri kitlesinin oluşmasıyla kalıcı müşterilerin varlığını görüyoruz. Yurt dışına açılımların artmasıyla da pazar payı alma şansımız arttı. Bu durumu fırsata çevirerek her şey dâhil sistemi dışında neler yapabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

FARKLI YAKLAŞIMLAR SUNMAMIZ GEREKİYOR

Akıllı öneri sisteminin üzerine çalıştıklarını kaydeden Kimyonok, şu değerlendirmesini paylaştı: “İnsanların ekran başında saatlerce otel, uçuş, transfer bakması ve bunları birbirleriyle kesiştirmesi yerine, onlara bunu en iyi fiyat seçeneğiyle sunacak sistemler üzerinde çalışıyoruz. Birkaç yıl içerisinde uçtan uca öneri sistemini geliştireceğiz. Yapay zekâ ile tüm olasılıkların hesaplandığı, yeni önerilerin geliştirildiği bir sistem kullanılacak. Ancak günümüzde henüz bunu uygulayabilen şirket yok. Rekabet küresel ölçekte artıyor. Rekabette ayrışmak için müşterilere farklı yaklaşımlar ve deneyimler sunarak dijital teknolojileri kullanmamız gerekiyor.”

Pek çok sektör ve alanda, dünyada ve Türkiye’de yaşanan gelişmeler hakkında seçkiler sunan “Geleceği Konuşalım” podcast kanalı; Spotify, Apple Podcasts ve Google Podcasts platformlarından dinlenebilmektedir.

Yorum Yaz