TURİZMDE YENİ YIL HEDEFİ 2014 RAKAMLARI

Güncel, Sektörel Haberler, slide 2 Ocak, 10:37'de eklendi

TÜROFED Başkanı Ayık, “Türkiye’nin turizm sektöründe bugüne kadar yaşadığı en iyi yıl 2014 yılı. 2018 yılında bizim en önemli hedefimiz tekrar bu rakamlara ulaşmak, kayıpları geri kazanmak olacaktır.” dedi.

 

 CNN Türk’te Yer Alan Habere Göre; Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, turizm sektörü olarak 2018 yılında 40 milyon civarında yabancı turist, 35 milyar dolar civarında da turizm geliri hedeflediklerini belirtti. Ayık, peş peşe geçen 2 sıkıntılı yılın ardından 2017’nin turizm sektörü açısından iyi bir yıl olarak kapandığını söyledi.

Turizm sektörünün 2017 yılında yeniden yükselişe geçtiğini ifade eden Ayık, rakamlar istedikleri seviyede olmasa da pozitif ivmenin başlamasının kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Bu yılki hedeflerinin 2014 rakamlarını yakalamak olduğunu dile getiren Ayık, “Türkiye’nin turizm sektöründe bugüne kadar yaşadığı en iyi yıl 2014 yılı. Yani yaklaşık 40 milyon civarında yabancı turist ve 35 milyar dolar civarında turizm geliri. Bunlar, sektörde bugüne kadar elde edilen en iyi rakamlar. Geçen 2-3 yılda bu rakamları göremedik. 2018 yılında bizim en önemli hedefimiz tekrar bu rakamlara ulaşmak, kayıpları geri kazanmak olacaktır.” dedi.

Avrupa pazarının Türk turizmi için çok önemli olduğuna işaret eden Ayık, bu pazarda son 2 yılda ciddi kayıplar yaşandığını, yeni sezonda bunları telafi etmek istediklerini söyledi. Ayık, “Rusya‘daki çıkışımızı da devam ettirmek istiyoruz. 2017 yılında Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’dan ciddi ziyaretçi çektik. 2018’de ziyaretçi sayısını artırmak, gelirlerin de bir miktar yükselmesini sağlamak istiyoruz.” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.