30.3 C
Antalya
Salı, Temmuz 27, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Turizmdeki Düşüş Et Tüketimini De Vurdu

Turizmdeki Düşüş Et Tüketimini De Vurdu

Bonfilet’in Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Akkoyun: “Bu yıl Koronavirüs pandemisi nedeniyle sektörde %30 daralma öngörüyoruz. Türkiye’de dana ve sığır eti tüketiminde ön görülen 9,6 kilogramlık ortalamayı yakalayabilmemiz için et tüketimini teşvik edici kolektif çaba ve sektörün sürdürülebilir kalıcı hayvancılık politikaları ile desteklenmesi gerekiyor.” dedi ve turizm sektörünün de bu daraltmada payı olduğunun altını çiziyor.

turizmdeki düşüş

Yetişkin bir insanın dengeli ve sağlıklı beslenmesi için yılda ortalama 25 kg kırmızı et tüketmesi gerekir. Et tüketimi, yaşam standartları, beslenme kültürü, hayvancılık faaliyetlerindeki sürdürülebilir düzenlemeler ve tüketici fiyatlarının yanı sıra makroekonomik belirsizlik ile kişi başına düşen GSMH ile ilgilidir. 2019’da dünyada ortalama kişi başına 14,4 kilogram dana ve sığır eti tüketilirken Türkiye 9,4 kilogram ile dünya ortalamasının gerisinde kalmıştı.

Türkiye’nin en önemli et üreticilerinden Bonfilet’in Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Akkoyun: “Bu yıl Koronavirüs pandemisi nedeniyle sektörde %30 daralma öngörüyoruz. Türkiye’de dana ve sığır eti tüketiminde ön görülen 9,6 kilogramlık ortalamayı yakalayabilmemiz için et tüketimini teşvik edici kolektif çaba ve sektörün sürdürülebilir kalıcı hayvancılık politikaları ile desteklenmesi gerekiyor.

Yetişkin bir insanın dengeli ve sağlıklı beslenmesi için yılda ortalama 25 kg kırmızı et tüketmesi gerekir. Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verilerine göre, 2019’da dünyada ortalama kişi başına 14,4 kilogram dana ve sığır eti tüketilirken Türkiye 9,4 kilogram ile dünya ortalamasının gerisinde kalmıştı. Bu yıl kırmızı et üretiminde Koronavirüs salgını nedeniyle %30 daralma öngördüklerini belirten Bonfilet Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Akkoyun, et tüketiminin %20’sini karşılayan turizm sektörünün salgından etkilenmesinin bu daralmada büyük paya sahip olduğunu belirtiyor.

Et Tüketiminin %20’si Pandemiden En Çok Etkilenen Turizm Sektöründe

Bu yıl kırmızı et tüketiminde toplamda ortalama %30 küçülme olduğunu ön gördüklerini belirten Akkoyun, “Et tüketiminin %20’si turizm sektörü kaynaklı. Turizmin pandemiden ciddi oranda etkilenmesinin yanı sıra toplu yemek üretimi yapan noktaların, catering ve restoranların kapanması ya da kapanmasalar bile mevcut kapasitelerini %80 oranında azaltmaları nedeniyle ev dışı tüketim satış kanalı sektörel bazda ciddi anlamda zarar gördü.” açıklamasında bulunuyor.

 

Спад туризма также сказывается на потреблении мясопродуктов

Хакан Аккоюн, Председатель Совета Директоров фирмы Bonfilet, сказал:

«В этом году мы ожидаем 30% -ное сокращение сектора из-за пандемии коронавируса. Для того, чтобы мы могли обеспечить в среднем 9,6 килограмм, потребления телятины и говядины в Турции, нужно коллективными усилиями по стимулированию потребителя и устойчивой политикой в животноводстве поддержать сектор. Он подчеркнул, что туризм имеет свою долю в этом сокращении.

Взрослый человек должен потреблять в среднем 25 кг красного мяса в год для сбалансированного и здорового питания. Потреблением мяса зависит от уровня жизни, культуры питания, устойчивым регулированием животноводческой деятельности и потребительскими ценами, а также с макроэкономической обстановкой в стране и ВНП на душу населения. В 2019 году при потреблении до 14,4 килограмма на душу населения в мире говядины и телятины, Турция отставала от среднемирового показателя на 9,4 килограмма.

Председатель Совета директоров фирмы Bonfilet (крупнейшие производители мясопродуктов в Турции )Хакан Аккон: «В этом году мы ожидаем 30% -ное сокращение сектора из-за пандемии коронавируса.  Для того, чтобы мы могли обеспечить в среднем 9,6 килограмм, потребления телятины и говядины в Турции, нужно коллективными усилиями по стимулированию потребителя и устойчивой политикой в животноводстве поддержать сектор.»

Взрослый человек должен потреблять в среднем 25 кг красного мяса в год для сбалансированного и здорового питания. По данным Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), в 2019 году на душу населения в мире потреблялось 14,4 килограммов говядины и телятины. Турция отставала от среднемирового показателя, в 9,4 килограмма. Заявив, что они ожидают 30% -ного сокращения производства красного мяса в этом году из-за эпидемии коронавируса, председатель правления Bonfilet Хакан Аккоюн заявляет, что туристический сектор, который обеспечивает 20% потребления мяса, пострадал от эпидемии.

20% потребления мяса приходится на сектор туризма, наиболее пострадавший от пандемии

Указывая на то, что они ожидают 30% -ного сокращения общего потребления красного мяса в этом году, Аккоюн сказал: «20% потребления мяса приходится на сектор туризма. Поскольку туризм серьёзно пострадал от пандемии, также пострадали и предприятий общественного питания и ресторанов, они закрыли или сократили свои производства на 80%».

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,610BeğenenlerBeğen
17,900TakipçilerTakip Et
97AbonelerAbone

SON HABERLER