Turizme İstihdam Paketi!

Güncel 22 Ekim, 10:30'de eklendi

Turizme İstihdam Paketi!

Kamu bankalarından İşsizlikle mücadelede yeni bir destek paketi geliyor.

turizm sahil

Kamu bankaları yetkililerinden alınan bilgiye göre, kamu bankalarının hazırladığı paketin amacı, öncelikli bazı sektörlerde istihdamın artırılması.

Turizmde Yer alıyor

Öncelikli sektörler arasında turizm ve inşaat gibi emek yoğun sektörler var. İvme kredi paketi, daha çok yatırım ve stratejik öncelik ve yerelleşme amacını taşıyordu. Yeni hazırlanan paketin istihdamı öncelemesi, dolayısıyla ilave istihdam yaratmaya bağlı olarak bir model geliştirilmesi amaçlanıyor. Kredi paketi 10 ve daha fazla işçi çalıştıran iş yerlerine kullanım sağlayacak. İnşaat sektöründe ise yarım kalmış ancak küçük bir destekle tamamlanabilecek inşaatlar da yer alıyor. Paketin, yakın zamanda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından duyurulacağı belirtildi.

 

640 Bin 620 Kişiye İşsizlik Maaşı Ödendi

İşsizlik sigortası fonu için çalışanın brüt maaşından yüzde 1, işverenden yüzde 2 kesiliyor devlet de yüzde 1 katkı sağlıyor. Fonu İŞKUR yönetiyor, açıkları ise devlet tarafından karşılanıyor. İşsizlik fonundan maaş almak için bu yılın ocak-temmuz döneminde toplam bir milyon 219 bin 800 kişi başvuruda bulundu. Ancak 632 bin 58 kişi maaş alma hakkına sahip oldu. Fonun kuruluşundan bu 17 yılda 12,1 milyon kişi maaş için başvurmuş. 7,3 milyon kişi ödenek almaya hak etmiş. 2018 yılında fondan 4,8 milyon lira maaş ödenmiş. 2019’un ocak-ağustos döneminde ise 5,3 milyon lira ödeme yapılmış. Bu yılın 8 ayında 640 bin 620 kişiye 689 bin 298 lira maaş ödenmiş.

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.