Turizmi 12 Aya Yayacak Bilimsel Proje

Güncel 17 Temmuz, 12:10'de eklendi

Turizmi 12 Aya Yayacak Bilimsel Proje

Manavgat’ın turizmini 12 aya yayılması ve sürdürülebilir turizm için MATSO ile Akdeniz Üniversitesi arasında yapılan protokolün ardından bilimsel projenin öğretim üyeleri saha çalışmalarına başladı.

MATSO

MATSO, Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Manavgat’ın turizminin 12 aya yayılması ve sürdürülebilir turizm için rehber niteliğinde olacak“4 Mevsim Turizm 4 Mevsim Manavgat” sürdürülebilir turizm isimli bilimsel çalışma için 3 hafta önce imza töreni yapmıştı. Protokol kapsamında Akdeniz Üniversitesi MATSO Turizm Fakültesi Öğretim Üyeleri tarihi, doğal alanlar ve köylerde saha çalışmalarına başladı.

Manavgat MATSO Turizm Fakültesi akademisyen ve öğretim üyeleri tarafından Ekolojik Turizm, Kültür Turizmi, Kırsal Turizmi, Spor Turizmi ve Gastronomi konu başlıklarında rapor hazırlamak için saha çalışmaları başlatıldı. Ekim ayında tamamlanması beklenen bilimsel çalışma ve rapor tamamlanınca elde edilen veriler rapor olarak MATSO tarafından yayınlanacak. Rapor, Manavgatlı turizmci ve iş insanları için sürdürülebilir turizm çalışmalarına rehber ve yol gösterici niteliğinde olacak.

Sürdürülebilir turizm için bilimsel çalışma önemlidir

Boztaş, “bu doğrultuda A.Ü. Manavgat MATSO Turizm Fakültesi ile işbirliğine giderek protokol yaptık. Bu kapsamda hocalarımızı sürdürülebilir turizm için 4 Mevsim Turizm, 4 Mevsim Manavgat konulu bir bilimsel çalışma için saha çalışmalarına başladık. Çalışma ile bölgemizde yapılan turizmimiz, bilim insanları tarafından ele anılarak güçlü ve zayıf yönlerimizi ortaya çıkarıp rehber niteliği olacak bir çalışmadır. Çalışmalarımız, turizmde ürün ve pazarın çeşitlendirilerek sezonun bütün bir yıla yayılması, turizmin doğru kurgulanıp, sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması amacıyla gerçekleştirilecek. Ekim ayında fakültemiz hocaları tarafından rapor haline getirilerek kamuoyu ile paylaşacağız. Raporumuz, turizm yatırımcılarımıza, iş insanlarımıza, kamuya, sivil toplum kuruluşlarına rehber ve yol gösterici niteliğinde olacaktır” diye konuştu.

Bölge turizmini 12 aya yayılarak çeşitlilik arz etmesi gerekmektedir

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat’ın tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri ile güçlü bir turizm potansiyeli olduğunu kaydederek Manavgat, bölge ve ülke turizminin en önemli destinasyonu olduğunu söyledi. Manavgat-Side Destinasyonun Antalya’nın en fazla yatak sayısı ve turizmden en fazla gelir elde eden destinasyon olduğunu hatırlatan Boztaş, “bölge turizminin 12 aya yayılarak sürdürülebilir, rekabetçi, çeşitlilik arz eden, gelişmeye açık, sorunlarını çözmüş, vizyonu olan, gelir pastasından daha fazla pay alan, güçlü turist profiline sahip bir turizm için çalışmaların kararlı ve etkin bir şekilde kesintisiz olarak devam ettirilmesi gerekmektedir. ” dedi.

Turizmin güçlü ve zayıf yönleri ortaya çıkarılacak

Boztaş, Manavgat’ta turizmin 12 aya yayılması ve sürdürülebilir turizm ile kent ekonomisinin dirençli bir ekonomiye sahip olabileceğine vurgu yaptı. “Sürdürülebilir turizm için de en önemli koşullardan birisi turizmimize bilimsel olarak yaklaşmak gerekmektedir. Bu çalışma ile turizmimizin güçlü ve zayıf yönlerini açığa çıkaracağız. Çalışma tamamlanınca üyelerimizin hizmetine sunacağımız rapor ile turizmcilerimiz buna göre politikalar geliştirmeleri gerekmektedir” diye konuştu.

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.