Turizmin Kaderi O Kriterlerde…

Güncel 29 Haziran, 10:43'de eklendi

Turizmin Kaderi O Kriterlerde…

Türkiye’nin turizm sektörünün bu yıl ki kaderini AB’nin seyahat kriterleri belirleyecek. İlerleyen günlerde bu durumun netleşmesi bekleniyor… Ayrıca Almanya’nın da tavrı kritik bir öneme sahip…

Avrupa Birliği (AB) liderleri temmuzda AB dışına da sınırlarını açmak için hazırlıkta. Dünya Gazetesi’nden HİLAL SARI haberinde bu yıl ki turizmin kaderini yeni vakalar belirleyecek diyerek son durumu kaleme aldı.

Yeni Vaka Sayıları…

AB liderleri temmuz ayında AB dışına da sınırlarını açmak için hazırlıkta. Fakat üye ülkeler henüz nihai kriter ve ölçütler üzerinde bir karar almış değiller.Mevcut dönem AB başkanlığını bu hafta Almanya’ya devredecek Hırvatistan. Birliğe epidemiyolojik kriter tavsiyesi “Son 14 günde tespit edilen vaka sayısının 100 bin nüfusa oranının 16 ila 20 arasında veya altında seyretmesi şekilinde. Birliğin COVID-19 mücadelesinin başındaki Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi de (ECDC) sitesinde ülke bilgileri bölümünde. “Son 14 gün yeni vaka/ 100 bin nüfüs” ve “Son 14 gün ölüm/1 milyon nüfus” verilerini paylaşıyor (bkz. grafik). Bu da turizm sektörünün yeniden turist ağırlamasını isteyen Türkiye gibi ülkeler için ‘yeni vaka’ sayılarının en önemli verilerden biri olacağı anlamını taşıyor….

ECDC verilerine göre, Hırvatistan’ın önerisi (son 14 gün yeni vakaların 100 bin nüfusa oranı 20’nin altında olmalı) seyahat için kriter olarak alınırsa ABD, Meksika, Güney Amerika’nın büyük bir bölümü, Güney Afrika, Rusya, İran, Suudi Arabistan ve Afganistan’ın da aralarında olduğu birçok ülkeye seyahat uyarıları devam edecek. Türkiye’nin de son 14 gün vaka sayısı 100 bin nüfusa oranla Hırvatistan’ın önerdiği 20’nin hafif üzerinde.

Norveç’in kriterinde Türkiye’nin durumu iyi

Norveç, AB içi sınırlar açılmış olmasına rağmen, vatandaşlarının 15 Temmuz’dan itibaren ‘sağlık bakanlığının belirlediği kriterlere uyan’. Avrupa Ekonomik Bölgesi veya Schengen ülkelerine seyahat edebileceğini  söylüyor . Ve dönüşte karantina uygulanmayacağını  belirtiyor. Kriter ise “Son 14 günde pozitif çıkan COVID-19 test sayısının toplam testlerin yüzde 5’inin altında olması.” Türkiye’de son açıklanan verilere göre. (45 bin 213 testin bin 392’si pozitif) bu oran yüzde 3 ve son 14 gündür de buna yakın oranlarda seyretmekteydi. Norveç, 15 Haziran’da AB’nin birlik içi seyahat kısıtlamalarını kaldırarak nihai kararı ülkelerin kendisine bırakması sonrası, Danimarka, İzlanda, Finlandiya ve İsveç adası Gotland’dan karantinasız girişlere kapısını açmıştı. İrlanda da İngiltere’den girişlere 14 gün karantina uygulamayı sürdürecek.

AB taslağında kriterler…

AB’nin taslak belgesine göre ülkeler kaç test yaptıkları, temas takibini ve tedaviyi nasıl yaptıkları, verilerinin güvenilirliği ve AB’ye uyguladıkları seyahat kısıtlamaları gibi kriterler açısından da değerlendirilecek. Detaylar bu çarşamba Brüksel’de tartışılmaya devam edecek.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.