Türk Otelleri Rusya Pazarı İçin Fiyat İndiriyor!

Güncel 17 Temmuz, 09:21'de eklendi

Türk Otelleri Rusya Pazarı İçin Fiyat İndiriyor!

Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR’dan yapılan açıklamada, doluluk oranlarının düşmesi nedeniyle Türkiye’deki  otellerin Rus tur operatörleri için verdikleri fiyatları düşürdükleri bildirildi. Açıklamada indirim oranlarının yüzde 10-15’i bulduğu belirtildi.

rus

Türkrus’da yer alan habere göre ATOR açıklamasında, “Türkiye destinasyonlarında temmuz ve ağustos ayı özel fiyat tekliflerinde hissedilir derecede bir artış var. İndirim yüzde 10-15’i buluyor. Bu sezon fiyatları sert şekilde arttıran oteller müşteri kaçırdı. Rusya pazarında ‘son dakika’ rezervasyonlarında artış var” denildi.

ATOR verilerine göre bu yaz Türk otellerinde doluluk oranı yüzde 70-90 arası değişiyor. Geçen yılki başarılı sezonun ardından fiyatların arttırılmasının doluluk oranının düşmesinde etkili olduğu savunuldu. Bu yüzden bazı otellerin Rusya’daki tur operatörlerine indirim teklif ederek son dakika rezervasyonları ile doluluk oranını arttırmaya çalıştıkları iddia edildi.

Bu yıl yaşanan fiyat artışına rağmen Türkiye’nin pazarda açık ara lider olduğu, tur paketlerinin satışında yüzde 44 paya ulaştığı bildirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vize Sorunu: Rusya İle ‘Kısmi Vize’ Serbestliğinde Tıkanma

Vize Sorunu: Rusya İle ‘Kısmi Vize’ Serbestliğinde Tıkanma

Rusya ile Türkiye arasında devam eden vize görüşmelerinde tıkanma yaşandığı belirtildi.

Türkiye ile Rusya arasında devam eden vizelerin kısmi olarak ( uluslararası kara taşımacılığı yapan sürücüler, kısa süreli iş için seyahat eden hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahipleri ile Türkiye’nin Rusya’daki diplomatik temsilciliklerinde çalışanlar) hayata geçirilmeye çalışılan uygulamada da tıkanma yaşandığı belirtildi.

Kısmi Vize Serbestliğinde Tıkanma

Rusya’nın Türk vatandaşlarına ne zaman vizesiz giriş hakkı vereceği tartışılırken, kısmi vize serbestliğinde bile tıkanma yaşandığı belirtildi.

TürkRus’ta yer alan habere göre, “vizenin kaldırıldığı açıklanan” dar kapsamlı bir başka grup için bile hala ilerleme sağlanamadı. 6 Şubat 2019’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “uluslararası kara taşımacılığı yapan sürücüler, kısa süreli iş için seyahat eden hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahipleri ve Türkiye’nin Rusya’daki diplomatik temsilciliklerinde çalışanlara yönelik vize uygulamasına son verildiğine dair” kararnamesi, daha uygulamaya girmeden kadük kaldı.

Rus Tarafı Yeşil Ve Gri Pasaportları Vizeden Muaf Tutmayı Kabul Etmiyor

Haberde, kararnamenin kadük kalmasının nedenini ise; ‘Putin’in kararnameyi imzalamasının ardından Moskova ile Ankara arasında heyetler arasında yürütülen müzakerelerde yeni sorunlar ortaya çıkması’ olarak gösterildi. Rus tarafının tüm hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaportları vizeden muaf tutmayı kabul etmediği ve ‘görevli olarak gelme’ şartını öne sürdüğü belirtildi. Yani Moskova, “Rusya’ya herhangi bir resmi görev ile geldiklerini belgeleyemiyorlarsa, yeşil ya da gri pasaport sahibi olan Türk vatandaşları da vize almak zorunda” kararında ısrar etti.

“Pasaport Temelinde” Vize Muafiyeti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nisan ayındaki gezisi başta olmak üzere, tüm temaslarda Türk tarafı bu uygulamadan vazgeçilmesi, “görevli gelme durumuna göre” değil, “pasaport temelinde” vize muafiyeti sağlanması için ısrar etti.

Son olarak TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bu ay başında Moskova’ya yaptığı ziyarette görüştüğü Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko’nun, bu konuda Türk tarafının itirazının haklı olduğunu bildirdi. Başkan Putin’in yeni bir kararname imzalayacağını aktardı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.