“Türkiye’nin Güvenle Uçulabilecek Bir Ülke Olduğunu Herkes Bilecek”

Güncel 4 Haziran, 11:16'de eklendi

“Türkiye’nin Güvenle Uçulabilecek Bir Ülke Olduğunu Herkes Bilecek”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Otelciler Birliği yönetimi ile bir araya geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı – Adil Karaismailoğlu

Covid-19 salgını ile mücadelede Türkiye’nin tüm dünyaya örnek olduğunu ifade eden Karaismailoğlu; “Yıl sonuna kadar birçok ülke ile uçuşları yeniden başlatmak için görüşme ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda ulaştırma alanında normalleşme çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek. Turizm sektörünü canlandırmak için atılacak gerekli adımları vakti geldikçe atacağız” dedi. Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin güvenle uçulabilecek bir ülke olduğunu herkesin bilmesini sağlamak için de çalışmaların aralıksız sürdüğünü vurguladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, turizm sektörünün tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid – 19 salgınından en fazla etkilenen sektörlerden olduğunu söyleyerek; “Ancak ümitsizliğe kapılmayacağız. Kovid-19 salgını ile mücadelede tüm dünyaya örnek olan ülkemiz başlattığı normalleşme sürecinde de aynı başarıyı yakalayacak. Bizler turizm sektöründeki tüm sorunları kendi sorunlarımız olarak görüyoruz. Eski günlere dönmek biraz zaman alacak olsa da; el birliği ile inşallah bu geçiş dönemini başarı ile atlatarak daha iyi günlere hep birlikte ulaşacağız‘’ dedi.

Diplomasi Trafiği Devam Ediyor

1 Haziran’da da iç hat uçuşlarının başladığına dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu; uluslararası uçuşları başlatmak için de çok yoğun bir diplomasi sürecinin devam ettiğini anlattı. Türkiye’nin güvenle uçulabilecek bir ülke olduğunu herkesin bilmesini sağlamak için çalışmaların aralıksız sürdüğünü ifade eden Karaismailoğlu, “Yıl sonuna kadar birçok ülke ile uçuşları yeniden başlatmak için görüşme ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda ulaştırma alanında normalleşme çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek ve turizm sektörünü canlandırmak için atılacak gerekli adımları vakti geldikçe atacağız. Bundan şüpheniz olmasın” diye konuştu.

İstanbul Havalimanı 3’üncü Pisti 18 Haziran’da Açılıyor

Bakan Karaismailoğlu, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Havalimanı’nda devam eden pist çalışmalarına da dikkat çekerek, Sabiha Gökçen Havalimanında 2’nci pistin yapım çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü ve yıl sonuna kadar faaliyete geçirmeyi planladıklarını anlattı. Karaismailoğlu, “Ayrıca İstanbul Havalimanında üçüncü bağımsız pistimiz 18 Haziran’da açılıyor. Üçüncü pistin tamamlanmasıyla birlikte İstanbul Havalimanı paralel operasyon yapan Türkiye’de ilk havalimanı olacak” ifadelerini kullandı.

Havalimanı Salgın Sertifikası Dönemi Başladı

Hava yolu taşımacılığının turizm açısından ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, hava yollarında yurt dışından gelen ziyaretçilerin Türkiye’ye gelmesindeki en önemli ulaşım yolu olduğuna dikkat çekti. Kovid- 19 salgınının yayılmasında taşıdığı risklerden dolayı hava yollarının kullanımında çekinceler olduğuna da işaret eden Karaismailoğlu, “Bu noktada biz Havalimanı Salgın Sertifikası dönemini başlattık. Yayımladığımız genelgedeki şartları yerine getiren havalimanlarımızı sertifikalandırıp yeniden faaliyete geçiriyoruz. Çok ciddi tedbirlerimiz ve sıkı bir denetim sürecimiz var’’ dedi.

“Salgının ziyaretçilerimizi olumsuz etkilemesine izin vermeyeceğiz”

Hava yolunu kullanan yolcuların, yolculuk sürecinin başlangıç noktasından varış noktasına kadar titizlikle takip edildiğini vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “Yolcular maske takarak terminal binasına giriş yapabilecek. Yurt içi veya yurt dışından gelen ve giden yolcuların terminale girişlerinde termal kamera veya temassız ısıölçerler ile ateşleri ölçülecek. Ateşi yüksek olan yolcular hızlıca teste tabi tutulacak. Takipleri yapılabilmesi içinde hava yolunu kullanacak yolculardan uçuşları öncesinde hava yolu şirketlerine Türkiye sınırları içerisinde ikamet edecekleri adres bilgileri de istenecek. Bu geçiş sürecinde Kültür ve Turizm Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız ile birlikte tüm gerekli önlemleri alarak salgının yabancı ziyaretçilerimizi ve vatandaşlarımızı olumsuz etkilemesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

 

GM Dergisinin Diğer Haberleri İçin Tıklayınız!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.