Türkiye’ye Gelenler Artık Az Harcıyor !

Güncel 24 Nisan, 14:31'de eklendi

Türkiye’ye Gelenler Artık Az Harcıyor !

2018 yılında Türkiye’ye gelen toplam yabancı turist sayısı 46 milyon 112 bin 592’ye ulaştı. Kişi başı ortalama turizm harcaması 647 Dolar oldu.

türkiye'ye

 

Ajans Press, yıllara göre turizm istatistiklerini inceledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve medya yansımalarından derlediği bilgileri derledi. Ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı artışa geçerken kişi başı ortalama turizm harcamalarında düşüş yaşandı.

2003-2018 yılları arasındaki 15 yıllık turizm istatistikleri incelendiğinde, kişi başı ortalama turizm harcamasının en düşük olduğu yıl 647 dolar ile 2018, en yüksek olduğu yıl da 850 dolar ile 2003 oldu. Araştırmaya konu olan zaman dilimi içerisinde, en fazla yabancı ziyaretçi ise 46 milyon 112 bin 592 ile geçtiğimiz yıl gerçekleşirken, en az ziyaretçi ise 13 milyon 256 bin 28 kişi 2002 yılında misafir edildi.

Gerçekleştirdiği medya incelemesinde konuyla ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılı içerisinde turizm başlığı altında 344 bin 310 haberin yansıma bulduğu tespit edildi. Turizm medyanın en çok konuştuğu başlıklar arasında yer alırken, 2018 yılında yaşanan artışın sektör tarafından olumlu karşılandığı ve 2019 beklentilerinin 2018’in üzerinde olduğu görüldü.

 

 

 

 

“Tonkosti, Türkiye’de Tatil Yapmayın! Çünkü…”

İşte esprili bir dille anlatılan, Türkiye’de tatil yapmamak(!) için 10 geçerli neden.

  1. Rusya’yla kıyasladığımızda, bürokrasinin olmaması insanı sıkar! Örneğin Rusya vatandaşları Türkiye’de vizeye gerek olmadan 60 güne kadar tatil yapabiliyor.
  2. Bir şeye ederinden fazla para ödenirse kıymeti biliniyor. Bir Rus için Türkiye’de tatil yapmak bazen Rusya’da tatil yapmaktan bile ucuz olabilir.
  3. Türkiye’de kilo vermek imkansız. Çünkü her şey dahil otellerin açık büfeleri buna izin vermiyor.
  4. İnsan haddinden fazla ısıya maruz kalabilir. Antalya, Kemer ve Belek gibi 30 derecenin üzerinde sıcaklığa sahip tatil beldeleri güneşe alışkın olmayan Ruslara ‘zarar’ olabilir.
  5. Seçme özgürlüğü insanı daraltır. Seçme şansının olması bazen insanın başını döndürebilir. Otelde zevk ve sefa sürmek, Marmaris’te tüple, İzmir ve Bodrum’da şnorkelle dalmak, Alaçatı’da sörf yapmak ya da katamarana binmek.
  6. Alışveriş cebe zarar. Rusya’ya göre oldukça makul fiyatlar nedeniyle insanın tüm parasını Türkiye’de alışverişe döküp eve cepleri boş dönmesi kaçınılmaz.
  7. Zaten çok sağlıklıyız(!) Kangal, Yalova ve Pamukkale’nin şifalı suları ve geleneksel tedavileri olmadan da olur.
  8. Doğa haddinden fazla güzel. Mağaralar, Tünektepe, Yanartaş, Düden, Karaalioğlu Parkı, Kapadokya, Side Yeşil Kanyon ve diğerleri. Hepsini fotoğraflamaya flaş yetmez.
  9. Okul sıralarında tarihten sıkıldık. Hacı Bayram Camii, Ankara Kalesi, Kızkalesi, Hıdırlık, Yivli Minare, Kleopatra plajı. Tüm bu yerleri ziyaret etmek yeniden tarih dersine girmek gibi hissettirecek.
  10. İstanbul… Asya ve Avrupa’nın birleştiği yerdeki bu inci şehirden sonra hiçbir başka şehir aynı tadı sağlamayacak.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.