TÜROFED : “1 MİLYON RUS TURİST GELEBİLİR “

Güncel, Sektörel Haberler, slide 28 Haziran, 13:32'de eklendi
Rusya pazarını geri kazanma imkanının doğmasıyla moral bulduklarını söyleyen Osman Ayık, önümüzdeki süreçte maksimum 1 milyon Rus’un gelebileceğini öne sürdü.
79240

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Rusya’dan charter seferlerinin yeniden başlamasının bir ay sürebileceği açıklamaları için “Herşey mümkün” yorumunu yaptı. Türkiye ve Rusya arasında bundan sonra yaşanacak gelişmelerin hızına bağlı olarak uçakların da uçmaya başlayacağını aktaran Ayık, şu anda artık sezonun ortasına gelindiğini hatırlatarak, “Rus turistin ülkemize geliş periyodu zaten Ekim’e kadar olacaktır. Önümüzde 2,5-3 ay var” dedi.

Rusya pazarını 25 yılda oluşturduklarına dikkat çeken Osman Ayık, turizm yatırımlarının da Rus turist profiline uygun yapıldığını kaydederek “Rusya bizim için çok önemli bir pazar. Arzu ediyoruz ki, en hızlı bir şekilde tekrardan geri dönüş olsun” diye konuştu.Ayık, TurizmdeBuSabah’a şu yorumları yaptı: “Son iki gündeki İsrail ve Rusya ile ilgili gelişmeler sektör açısından bir moral oldu. Rusya’da çok ciddi refleks bir turizm altyapısı var. Orada faaliyet gösteren tur operatörlerinin çoğunun hızlı hareket edip, hızlı karar alabilen yapıları var. Dolayısıyla da geri dönüş çok hızlı olabilir. Öte yandan Rusya’daki turizm sektörü de bu işin biran önce başlamasını istiyor, çünkü orada da turizmden ekmek yiyen binlerce kişi var. Karşılıklı bu iki olumlu istek gelişmeleri tahminlerin ötesinde hızlandırabilir.”

Kriz nedeniyle 10 milyar dolarlık kaybın söz konusu olduğunu aktaran Ayık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kaybedilenlerin geri kazanılma imkanı ortaya çıktı, bu çok sevindirici. Bundan sonraki gelişmelerin hızı mutlaka çok önemli ama ikinci derece önem arz ediyor. Bundan sonra gelecek her rakam zararımızın geri dönüşü olacak. Ama en önemlisi şu ana kadar yaratmış olduğumuz birçok değerin devamlılığının sağlanması olacak. Çünkü neredeyse yaratılan bu büyük değer yok oluyordu. Rusya için 80 milyar dolarlık bir yatırım stoğundan söz ediliyordu ve bu stokla ilgili soru işaretleri oluşmaya başlamıştı.”

Maksimum 1 Milyon Rus gelebilir

Rus turistin ülkemize geliş periyodunun Eylül ayının sonuna kadar olacağını ifade eden Osman Ayık, önümüzdeki 2,5-3 ayda maksimum 1 milyon Rus’un gelebileceğini öne sürdü. Bu rakama ulaşmak için her hafta 10 binlerce Rus’un gelmesinin gerektiğini savunan Ayık, turizmcilere de birden bire çok büyük beklentiler içine girmemeleri çağrısı yaptı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.