We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel TÜRSAB Başkan Adayı Ali Bilir Balıkesir’den seslendi

TÜRSAB Başkan Adayı Ali Bilir Balıkesir’den seslendi

Turizm dünyasının önde gelen ismi, yazar, iş insanı, ülkemizin saygın birçok STK’sının kurucusu, TÜRSAB Başkan Adayı Ali Bilir, Balıkesir’de acentelerle bir araya geldi. Göreve geldiklerinde TÜRSAB’ın devletle ve bakanlıklarla uyum içinde çalışacağına vurgu yapan Bilir, bölgelerin ve şehirlerin aktif olması gerektiğini ifade etti. Tüm karar alma süreçlerinin merkezden yapılmaması gerektiğini ifade eden Bilir, “Balıkesir’e daha çok ziyaretçi gelmesini sağlayacak olan sizlersiniz. Balıkesir turizmini bundan sonra siz yöneteceksiniz. Merkezden yönetim size sadece destek olarak var olacak” dedi.

Turizm sektörünün önde gelen ismi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkan adayı Ali Bilir, Balıkesir’de acentelerle bir araya geldi. Yoğun bir katılımla gerçekleşen toplantıya basın da büyük ilgi gösterdi. Toplantıda sektörün sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.

Acentelerimizden alınan aidatlar bölgeye aktarılacak

TÜRSAB’ın çok güçlü olduğunu ifade eden Bilir, aşılamayacak hiçbir sorunun olmadığını söyledi. “Sorunlarımızın yüzde 80’inin çözümü için hemen işe girişeceğiz” diyen Bilir, Ortalama olarak Balıkesir’imizde 140 acente var. Bu acentelerin aidat gelirlerinin yüzde 50’si Balıkesirli acentelerde kalacak. Böylelikle bölge acentelerinin eli güçlenmiş olacak. Bu paralarla Balıkesirli acentelerimiz bölgenin, şehrin, ilçelerin tanıtımına eldeki parayı harcama imkanına kavuşmuş olacak” dedi. Bölgenin sıkıntılarını, bölgenin neye ihtiyacı olduğunu en iyi bölge acentelerinin bildiğini belirten Bilir, “Bizler, merkezde Balıkesir’in neye ihtiyacı olduğunu bir Balıkesirli acente kadar iyi bilemeyiz. Biz, merkezde bölgedeki acentelerimizi destekleyeceğiz. Bölgedeki acentelerimiz de kendi tanıtımları gibi konularda en güzelini yapacaklar. Bu paranın nasıl harcanacağına, Balıkesir’in neye ihtiyacı olduğuna tamamen Balıkesirli acentelerimiz karar verecek. Turizm tanıtımından tutun da etkinlik ve festivallere kadar bölge acentelerimiz birebir yerinde karar verecek ve uygulayacak” ifadesini kullandı.

TÜRSAB, üyelerinin cebinden geçinmeyecek

TÜRSAB’ın artık faaliyetleri ile örnek gösterilecek bir mekanizma halinde 7/24 işleyen bir organizma şamatiği içerisinde tüm sektörlere örnek olacağının özenle altını çizen Bilir, “Merkezden yönetimi ortadan kaldıracağız. Böylelikle bölgenin acenteleri kendi kaynağını kendileri oluşturmuş olacak. Üyesinin cebinden geçinmeye çalışan bir merkeze son vereceğiz. Biz, çok güçlü bir kurumuz. Biz seyahat acentelerinin müşteriye dokunan bir yapısı var. Hac-umreyi internetten alamazsınız. Seyahat acentesine ihtiyaç var” dedi.

Bu seçim bizim son şansımız

Bu seçimin sektör ve acenteler açısından çok kritik olduğunu belirten Bilir, “İlk defa 50. yılımızda bu seçime seyahat acenteleri girecek. Bu seçim bizim son şansımız. Acenteler olarak ya bu seçimi kazanacağız ya da kaybedeceğiz. Üniversitelerimizle kapasite raporları çalışmalarına başlayacağız. Belge devrinde TÜRSAB, alıcı ile satıcıyı bir araya getirerek önemli bir işlev gerçekleştirecek. TÜRSAB, bu belge devrinde kazançlı çıkmış olacak” yorumunu kullandı.

TÜRSAB kavga etmeyecek, uyum içinde çalışacağız

Günümüzde teknik birçok imkanın olduğunu söyleyen TÜRSAB Başkan Aadayı Ali Bilir, “Denetimlerin dijitale geçmesi ile kaçak acentecilik faaliyetine de son verilecek. Yaptırımlar olacak. Bunların hepsini devletimizle uzlaşı içerisinde yapacağız. Bakanlığımızla, devletimizle masaya oturacağız. Kavga etmeyen, uzlaşmacı bir TÜRSAB yönetimi olarak acentelerine kazandıran bir TÜRSAB’ı oluşturacağız. Biz, 12 bin meslek erbabının olduğu bir derneğiz. Bizim siyasetle işimiz yok. Biz, sadece ve sadece mesleğini koruyan, mesleğinin gelişmesi için, ülkesinin gelişmesi için çalışan acenteler olacağız” dedi.

Balıkesir turizmini bundan sonra siz yöneteceksiniz

Konuşmasında Balıkesir’e büyük bir bölüm ayıran Bilir şunları söyledi: “Balıkesir’e daha çok ziyaretçi gelmesini sağlayacak olan sizlersiniz. Balıkesir turizmini bundan sonra siz yöneteceksiniz. Merkezden yönetim size sadece destek olarak var olacak. Balıkesir, son derece önemli bir yer. Kaplıcaları ile, Kaz Dağları ile, Edremit ile, sahili ile, sahil boyunca yerli turistin hayalini süsleyen ilçeleri ile çok önemli bir destinasyon. Balıkesir aynı zamanda kokmayan kuzu eti ile de gastronomi şehri… Bütün bunların Balıkesirli acentelerimiz ile iyi anlatılması ve parlatılması lazım.”

Eğitim olmazsa olmazımız, TÜRSAB Akademi’yi güçlü hale getireceğiz

Son olarak Bilir konuşmasını şı şekilde sürdürdü: “Rehberlik konusundan işimizin geliştirilmesine kadar birçok konuda TÜRSAB, sizlere hizmet sağlayacak. Acentelerine, üyelerine danışmanlık hizmetinden tutun da uygulama alanına kadar birçok konuda hizmet verecek. Bu hizmetlerden de herhangi bir ücret almayacağız. TÜRSAB’ın acenteleri ile olan ilişkisi çok profesyonel bir şekilde olacak. Acentelerimizin ihtiyacı olan her noktada TÜRSAB, acentelerinin yanında olacak. TÜRSAB, seminerlerle, internetteki yeniliklerle üyelerine her zaman destek olacak. Dijitalizasyon sürecinde dijital çalışmalarımızı TÜRSAB olarak üyelerimize en iyi ve en anlaşılır şekilde anlatacağız. TÜRSAB Akademi’yi çok güçlü hale getireceğiz. Eğitim, bizim olmazsa olmazımızdır. Mevzuatlar değişiyor. Bu değişimleri anında meslektaşlarımıza iletmemiz gerekiyor. Türkiye’deki bütün acenteleri, bütün taşımacıları bir sistemde buluşturacağız.”

Yorum Yaz