TÜRSAB İGA Yönetiminin Aldığı Kararları Mahkemeye Taşıyor

Güncel 27 Şubat, 15:35'de eklendi

TÜRSAB İGA Yönetiminin Aldığı Kararları Mahkemeye Taşıyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA’nın almış olduğu ve seyahat acentalarının karşılama hizmeti sunmalarına engel teşkil eden son kararlarlar neticesinde süreci mahkemeye taşıdı. Ayrıca TÜRSAB, DÖSİMM ‘e karşıda hukuki süreç başlattı. 

TÜRSAB BTK Seçim Sonuçları

TÜRSAB, konuyla ilgili kalıcı bir çözüm yoluna gitmek istedi. TÜRSAB; İGA A.Ş.’nin uygulamaya koyduğu kararın dayanağı olan 2019/16 sayılı Güvenlik Komisyonu Toplantısı’nda alınmış kararın iptali ve yürütmenin durdurulması yönünde bugün itibarıyla hukuki sürece başvurdu. 

Meeting Lounge alanının zorunlu kullanımı Anayasa’ya aykırı

TÜRSAB tarafından idari işlemin iptaline ilişkin yapılan başlıca taleplerin içerisinde;

Meeting Lounge alanının zorunlu kullanımının Anayasa’ya aykırıdır. Ve bu karar neticesinde kamusal alandaki Anayasal çalışma hak ve özgürlüklerinin de kısıtlandığı belirtildi. Ayrıca söz konusu kanundan kaynaklı olarak haksız ve hukuka aykırı olarak engellenme veya çeşitli mağduriyetlerle karşılaşan TÜRSAB üyelerinin, konuyu yazılı olarak kendilerine bildirmeleri halinde ilgili dosyaya somut delil olarak sunulacağı bilgisine yer verildi.

DÖSİMM
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), müze giriş ücretleri ve kart fiyatlarının artışına ilişkin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) tarafından uygulanan kararların neticesinde gelinen süreci mahkemeye taşımaya karar verdi. TÜRSAB tarafından yapılan hukuki talepte; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerinde uygulanacak ücret tarifelerinin yetkisiz ve hukuka aykırı bir şekilde artırılmış ve değiştirilmiş olması ve bu fiyat artışının ihale idari şartnamesine açıkça aykırılık içermesi sebeplerine dikkat çekildi. Bu bağlamda; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’nün (DÖSİMM) 14.2.2020 tarih ve 147227 sayılı yazısında belirtilmiş olan 47 sayılı Yönetim Kurulu kararının iptali ve yürütmenin durdurulması, 27.2.2020 tarihinde TÜRSAB tarafından açılan dava ile talep edildi.

GM Dergisinin Diğer Haberleri İçin Tıklayınız

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.