TÜRSAB ITB RAPORU’NDA NELER YER ALDI?

Güncel, Sektörel Haberler, slide 16 Mart, 17:34'de eklendi

TÜRSAB’ın raporunda erken rezervasyon döneminde Alman tüketicilerin Yunanistan ve Mısır’a yönelik ilgisinde artış kaydedildiği görüşü öne çıkarken İspanya, 2015’te yine Almanların en çok tercih ettiği yurtdışı destinasyon olma özelliğini sürdürecek. Türkiye’ye yönelik satışlarda ise bu yıl son dakika rezervasyonların yoğunlaşması beklentisi hakim.

ıtb 2015
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) bu yıl 4-8 Mart tarihleri arasında Almanya’nınbaşkenti Berlin’de 49’uncu kez gerçekleştirilen “Uluslararası Turizm Borsası-ITB BerlinTurizm Fuarı’na ilişkin fuar değerlendirme raporunu açıkladı.

ITB Berlin Fuarı’na katılan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Almanya’nın Türk turizmi için önemine dikkat çekti. TÜRSAB Başkanı Ulusoy, “Türkiye Alman turistler için en önemli destinasyonlar arasında üçüncü sırada bulunuyor. Hatta otomobille seyahat etme alışkanlığının yoğun olması nedeniyle sıralamada bizim önümüzde yer alan İtalya’yı saymazsak Türkiye, yurt dışı destinasyonlar arasında Almanlar için en önemli iki ülkeden biri konumunda bulunuyor. 2013 yılında 5 milyon sınırını aştığımız Almanya’da 2014 yılında da % 4.14’lük artış yakaladık. Fuardan genel olarak olumlu izlenimler edindim. Gerçekleştirilen araştırmalar da Alman tüketicilerin tatile çıkma eğiliminin 2015’te yüksek olduğunu gösteriyor. Biz de 2015 yılında daha çok Alman misafiri ülkemizde ağırlamak istiyoruz. Bu hedefimize ulaşacağımızı düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu. Raporda 2015 beklentileri şu şekilde yer aldı:

2015 YILI ALMANYA PAZAR BEKLENTİLERİ

– Alman ekonomisindeki olumlu gidişat tüketicilerin tatil iştahını arttırmış durumda.

– Alman kamuoyundaki olumlu hava FUAR Araştırması’nda da kendisini gösteriyor. Tüketicilerin %55’i bu yaz sezonunda mutlaka tatile çıkacağını belirtirken tatile kesin olarak çıkmayacağını belirten tüketicilerin oranı %11 gibi düşük bir seviyede kalıyor.

– Araştırmalar Alman tüketicilerin 2015 yılı için tatile ayırdıkları bütçeye ilişkin fikir de veriyor. Alman tüketicilerin çoğu en az 2014’deki kadar bir tatil bütçesi oluşturacaklarını ifade ederken %12’si bütçelerini 2014’ün üzerine çıkartacaklarını açıklamış durumda.

– Türk turizmcilerle yapılan görüşmelerde; erken rezervasyon verilerinde Türkiye’ye yönelik talepte bir miktar düşüş olduğu görüşü öne çıktı.

– Türkiye’ye yönelik satışlarda bu yıl son dakika rezervasyonların yoğunlaşması beklentisi hakim durumda.

– Türk turizmcilerin genel beklentisi 2014 yılı seviyelerinin üzerinde bir Alman ziyaretçi sayısıyla 2015’in kapatılacağı yönünde. Ancak artış beklentisi çok sınırlı durumda bulunuyor.

– Türkiye, bu yıl Almanya’da deniz-kum-güneş yanında tarihi, kültürel ve gastronomik zenginliklerini de öne çıkartan bir tanıtım stratejisi izliyor.

– Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun, Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Aydın ve Berlin Kültür ve Tanıtma Müşaviri Dr. Tahsin Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında Türkiye’nin güvenli ve güvenilir bir ülke olduğu vurgulanırken ülkemizin tarihi ve kültürel zenginliğine ve mutfak kültürüne vurgu yapıldı.

– Erken rezervasyon döneminde Alman tüketicilerin Yunanistan ve Mısır’a yönelik ilgisinde artış kaydedildiği görüşü ITB’de öne çıktı.

– Yunanistan’a yönelik erken rezervasyon verileri Yunanlı turizmcileri umutlandırıyor. Ancak siyasi gelişmeler ve AB ile Yunanistan Hükümeti arasında gerçekleştirilen görüşmelerin gidişatı da Yunanistan’a ilişkin algıyı ve Almanya’dan Yunanistan’a yönelik tatil talebi önümüzdeki aylarda etkileyebilir.

– Mısırlı turizmciler kendileri için yüksek sezon olarak kabul edilen Ocak-Şubat döneminde dahi yeterli talebi alamamış olmalarına rağmen önümüzdeki yaz sezonu için umutlu bir tablo çiziyorlar. Alman turistler için Mısır’da öne çıkan destinasyon ise Hurghada olacak.

– İspanya, 2015’te yine Almanların en çok tercih ettiği yurtdışı destinasyon olma özelliğini sürdürecek. Ancak artış oranının çok yüksek olması beklenmiyor.

– Tunuslu turizmciler genel olarak Almanya pazarından çok umutlu değiller.

– Euro’nun Dolar karşısında yaşadığı değer kaybı nedeniyle 2015 yılında Almanya’dan ABD’ye yönelik seyahat talebinde daralma bekleniyor.

– Paritenin Dolar kuru üzerinden fiyat veren diğer destinasyonları da olumsuz etkilemesi beklenebilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.