TÜRSAB, Kültür Turizmi Sohbetleri Bugün Başlıyor

Güncel 19 Nisan, 11:20'de eklendi

TÜRSAB, Kültür Turizmi Sohbetleri Bugün Başlıyor

Bugün TÜRSAB ile kültür sohbetleri serisinin ilki; “Son Kazıların Işığında HATTUŞA: Efsanevi Hitit İmparatorluğu’nun İzinde başlıyor.

tursab-logo

Sohbet, bugün 17.00-19.00 saatleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Marmara Salonu’nda gerçekleştirilecek.

TÜRSAB’ın Türkiye genelinde 10 binin üzerinde üyesi bulunuyor. Değişen ve gelişen dünya turizm eğilimlerine baktığımızda, kültür turizminin en fazla gelişme gösteren turizm çeşitleri arasında yer alıyor.

Birliğimizde faaliyet gösteren Kültür Turizmi İhtisas Komitesi Başkanlığı’nda birbirinden kıymetli akademisyenler ve kanaat önderleri ile belirli aralıklarla “TÜRSAB ile Kültür Sohbetleri” gerçekleştireceğiz.

Hattusa-Bogazkale

Son Kazıların Işığında HATTUŞA: Efsanevi Hitit İmparatorluğu’nun İzinde

Hattuşa-Boğazkale Kazıları Başkanı ve Alman Arkeoloji Enstitüsü görevlisi Prof. Andreas Schachner ve İstanbul Üniversitesi Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü Hititoloji Ana Bilim Dalı’nda öğretim görevlisi Dr. Metin Alparslan UNESCO “Dünya Kültür Mirası” ve “Dünya Belleği” listelerindeki tek antik şehir unvanıyla keyifli bir sohbet gerçekleştirecekler. Çorum’un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa Antik Kenti’nde devam eden 112 yıllık arkeolojik kazılar ışığında gerçekleşecek.

Turistler için tarihi ve kültürel zenginlikleri olan Hattuşaş’ı bilinmeyen yönleriyle keşfetmek için herkesi bugün 17.00 – 19.00 saatleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Marmara Salonu’nda gerçekleştirilecek söyleşide bekliyorlar.

 Prof. Dr. Andreas Schachner

Prof. Dr. Andreas Schachner, Alman Arkeoloji Enstitüsü’nde görev yapıyor. Hattuşa-Boğazkale Kazıları Başkanı. Yakındoğu arkeolojisi, Orta Asya arkeolojisi ile Kafkasya ve Anadolu’da Tunç ve Demir Çağları üzerine uzman. Çalışmalarını bu alanlarda sürdürüyor. Hititler ve Mezopotamya uygarlıklarıyla ilgili pek çok akademik yayını var. Uzun yıllardır Türkiye’de yaşıyor. İyi derecede Türkçe konuşuyor.

Dr. Öğretim Üyesi Metin Alparslan

İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü’nde lisansını yaptı. Yüksek lisansını ve doktorasını ise yine aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Hititoloji Bilim Dalı altında tamamladı.  2008 yılından itibaren Dr. Öğretim Üyesi unvanıyla İstanbul Üniversitesi Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü Hititoloji Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyeliğini devam ettiriyor. Çok iyi derecede Almanca ve İngilizce biliyor. Hititoloji, filoloji ile prehistorya ve Ön Asya arkeolojisi araştırma alanları arasında. Akademik çalışmalarına İstanbul Üniversitesi’ndeki görevlerinin yanı sıra Hattuşa-Boğazkale Kazılarında sürdürüyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.