TÜRSAB, VAKANTİEBEURS TURİZM FUARI RAPORU’NU AÇIKLADI

Güncel, Sektörel Haberler, slide 5 Şubat, 10:48'de eklendi
İşte TÜRSAB'ın Utrecht Vakantiebeurs 2016 Fuar Değerlendirme Raporu

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) bu yıl 12-17 Ocak tarihleri arasında Hollanda’nın Utrecht kentinde gerçekleştirilen Vakantiebeurs Turizm Fuarı’na ilişkin değerlendirme raporunu açıkladı.

TÜRSAB tarafından yayımlanan Vakantiebeurs Turizm Fuarı’na ilişkin değerlendirme raporunda Hollanda ekonomisi ve turizm potansiyeline ilişkin bilgiler yer buldu. Türkiye için yıllardan bu yana en önemli turizm pazarları arasında yer alan Hollanda, 2005 yılı sonrası dönemde krizden olumsuz etkilendi. 2010 yılı sonrasında Hollanda’dan gelen ziyaretçi sayısı toparlansa da 2014 ve 2015 yılında art arda iki yıl Hollanda’dan gelen ziyaretçi sayısında gerileme yaşandı.

2013 yılında Hollandalı turist sayısında 1,3 milyon sınırını aşan Türkiye, 2014 yılında yaşadığı hafif düşüşün ardından 2015 yılını da kayıpla kapattı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan 2015 yılı yabancı ziyaretçi verilerine göre; Hollanda’dan gelen turist sayısı 2015 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 5,67 oranında gerileyerek 1 milyon 232 bin 487’ye düştü.

2016 YILI HOLLANDA PAZAR BEKLENTİLERİ

– Hollanda’nın makroekonomik verilerinde yaşanan toparlanmanın Hollanda turizm endüstrisine olumlu yansıdığı söylenebilir. Ancak Türkiye son iki yıldaki bu pozitif havadan yararlanamadı.

– 2015 yılında yaşanan kayıpla birlikte Hollanda, Türkiye için en çok ziyaretçi gönderen 5’inci ülke konumundan 7’nciliğe geriledi.

– Türkiye’ye yönelik talepte son iki yılda hafif de olsa yaşanan düşüş Türk turizmcileri beklentileri düşük tutmaya yönlendiriyor.

– Türkiye’ye yönelik yaz sezonu satışları düşük bir seyir izliyor.

– Hollanda’dan yurtdışı çıkışlarda İspanya ile Yunanistan’ın olumlu gelişmeler kaydettiği gözlemlendi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.