Ülkay Atmaca : 2021 Rekabet İçin Önemli Bir Yıl Olacak

Güncel 16 Ekim, 15:49'de eklendi

Ülkay Atmaca : 2021 Rekabet İçin Önemli Bir Yıl Olacak

Profesyonel Otel  Yöneticileri Derneği  Başkanı Ülkay Atmaca 2020 yılını değerlendirerek 2021 yılı için profesyonellerin gözünden turizm sezonu hakkındaki ön görülerini Gm Turizm & Yönetim Dergisiyle paylaştı.

ülkay atmaca

2021 sezonu hakkındaki tahminleriniz ve ön görüleriniz nedir?

Pandemi daha önce deneyimlemediğimiz bambaşka bir süreç! Bu süreçten en çok turizm zarar gördü. İnsanlar COVID-19 nedeniyle çok uzun zaman seyahat edemedi. Haziran ayında başlayan normalleşme sürecinde yavaş yavaş turizm sektöründe hareket başlasa da geçmiş yılların çok gerisinde kaldı. 2021 yılı inşallah aşının da bulunması ile birlikte eski günlere döneceğimizi düşünüyorum! Basit bir örnekle geçen yıl Antalya’ya gelen 15 milyon turistin çok büyük bir bölümü gelmedi, gelemedi. İnsanoğlu sağlığın ne kadar önemli olduğunu, hijyen ve temizliğin gerekliliğini bir kez daha gördü. Daha da önemlisi seyahat özgürlüğünün kıymetini anladık. Biz Türk Turizmi olarak 2020’de başladığımız ve çok büyük başarı ile devam ettirdiğimiz Güvenli Turizm Sertifikasının da katkısı ile bu yıl neredeyse tek destinasyon olan Türkiye’nin eski günlerde olduğu gibi tercih edilen ülkeler arasında olduğunu, ivmeyi eski yıllarda olduğu gibi  2021 yılında da yukarıya çekeceğimizi düşünüyorum.

 

 2021 yılında kazancınızı nasıl optimize edeceksiniz?

Sektör olarak tüm krizlerden başarı bir şekilde hep ayakta kalmayı başardık. Ayakta kalamayanların yerini yeni oyuncular aldı. 2021 yılı hazırlıklarına henüz başladık. Bizim hedeflerimiz, planlamalarımız kadar rakiplerimizin ne yapacağı da çok önemli.  Şu an neredeyse sadece Türkiye turizm yapmaya çalışıyor. Rakiplerimizin bir çoğunun sınırları şu an kapalı ve açılınca nasıl bir yol izleyecekler bilmiyoruz.Ancak biz Türk Turizmi olarak  kendi stratejimiz çerçevesinde en yüksek kazancı elde etmek için var gücümüzle çalışacağız.  Bu yıl tesislerimizin büyük kısmı açılmadı. Bu nedenle 2021  rekabet için önemli bir yıl olacak. Sektör paydaşları bu zor dönemde verdiği mücadeleyi 2021’de de rekorların kırıldığı, gelirlerin yükseldiği bir yıl olması için şimdiden çalışmaya başladı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.