ÜLKENİN İLK YAŞAYAN AÇIK HAVA  FOLKLOR MÜZESİ YÖRÜKPARK TURİSTLERDEN BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Güncel 23 Mayıs, 10:47'de eklendi

Antalya, Kemer’de bulunan folklorikpark, 1982 yılında özel turizm belgeli bir tesis olup, aynı zamanda tescilli markadır. Yörük parkı tamamen Devlet Ormanı ve milli park statüsündeki yarımada Küçükburun üzerinde kurulu bu alan temalı park ve yaşayan açık hava folklor müzesi işlevi ve konseptiyle hizmet veriyor ve Yörükpark turistlerden büyük ilgi görüyor…

Tesise gelenler dilerlerse bu doğal ve otantik ortamı tamamlayan yiyecek ve içeceklerden tadabilmektedirler. Geleneksel ve folklorik müzik dinleyebilmektedirler. Sahanın devamında geleneksel ürünlerle süslü doğal bitki örtüsüyle desteklenmiş olan ve yeniden oluşturulan 25 yıllık bir orman parçasında bilimsel kriterlerde korunan bu alanlarda panoramik parkurdan yürüyüş yapılabilmektedir. Sahanın alt kısmında yapılan 600 metrelik bedensel engellilerin ve bebekli ailelerin sahadan rahatça yararlanmasını sağlayıcı düzgün satıhlı zeminden tüm ziyaretçiler yararlanmaktadır.

Yörükpark Genel Müdürü Cemal Şahin İyicil,  Yörükpark’ın hizmet politikasını ve hedeflerini şu sözlerle ifade etti:   “Akdeniz (teke) yöresinde 700 yılı aşkın geçmişi bulunan, günümüzde tüm özellilkleriyle kaybolarak yok olma noktasına gelen yaşam tarzımızı yaşayan açık hava folklor müzesi işleviyle sergilemekteyiz. Ve yine günümüzde folklorik değer kazanan geleneksel yaşam tarzımızı, otantik dokusu ve folklorik atmosferi içinde özümleyen tüm ziyaretçilerimiz; kentlerine, ülkelerine özel kameralarıyla ve fotoğraf makineleriyle Orta Asya’dan Anadolu’ya uzanan bu köklü kültür mirasımızı ölümsüzleştirerek sevdiklerine, dostlarına büyük bir hayranlıkla ve mutlulukla taşımaktadırlar. Devletimizce bu fevkalade güzel ve korunmaya muhtaç doğa parçası üzerinde bize yatırım imkanı verilen tesisimizle ülkemizin turizmine, ekonomisine, tanıtımına onurla ve zevkle hizmet vermekteyiz. Amacımız sonuna kadar da böyle olacaktır. Burada bizim için en büyük onur insanların beğenisi, mutluluğu ve ülkemizden giden güzel mesajlara zerre kadar da olsa katkılarımızdır. Bizim bu arayışımız, bizim kültürümüzle kaynaşmak, tanışmak arzusundaki yabancı ziyaretçilerimiz kadar yerli ziyaretçilerimiz için de hoş bir süpriz olmuş, yüreklerini ferahlatmış, gönüllerini umut ve onurla doldurmuştur” dedi.

Bugün Küçükburunda hayat bulan Folklorik Yörük Parkı’nın onu çevreleyen ve kucaklayan doğal güzelliklerle hiç sırıtmadan kaynaşmasının hatta birbirlerini desteklemesinin en büyük nedeni, kültürümüzdeki bu yaşam biçiminin sadeliğinde, inceliğinde, zarafet ve zenginliğinde saklı olan doğallıktır.Yine bugün ülkemizi tanımaya gelen insanlara kendi kültürümüzle verilen sevgi, dostluk, sadelik ve incelik mesajları bütün ziyaretçilerini mutlu etmektedir. Amacına ve hedefine uygun olarak kuruluşu tamamlanarak turizm hizmet sektörüne açılan tesisimiz,kuruluş çalışmalarından başlayarak bugüne kadar özverili çalışmalarında 28 yılını geride bırakmıştır. Tesisimiz Folklorik Yörük Parkı bu bağlamda ülkemizde ilk defa yaşayan açık hava folklor müzesi işlevinde uygulama alanı bulan çalışmadır. Uygulama şansı bulan düşüncelerimiz meyvesini vermiştir. Tesisimiz Folklorik Yörük Parkı; Türk TV, radyo ve yazılı basını yanı sıra dünya televizyonlarına defalarca konu olmuş, yabancı turizm firmalarının Türkiye’yi tanıtan broşürlerinde yer almayı başarmış olup, yüzlerce internet sitesinde yer almış, yerli ve yabancı meslek ve kültür adamlarından en sade ziyaretçilerine varıncaya kadar beğeni, takdir ve coşkulu desteklerini kazanmıştır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.