Vali Karaloğlu “Turist Neden Şehre İnmiyor”

Güncel 18 Nisan, 11:15'de eklendi

Vali Karaloğlu “Turist Neden Şehre İnmiyor”

Turizm Haftası kapsamında, Antalya Valiliği, ATSO ile Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, esnafa yönelik kahvaltı düzenledi. Kahvaltı “Kapalı Yol” olarak bilinen Kazım Özalp Caddesi’nde gerçekleşti.

vali karaloglu (2)

Antalya Valisi Münir Karaloğlu

Karaloğlu, Antalya’da turizmin iyi gitmesi durumunda birçok sektörün pozitif etkileneceğini söyledi. Esnafın turizmde pay almasını istediklerini dile getirdi. Karaloğlu, “Sadece söylenerek turisti şehre indiremeyiz. Etrafımızda, Turizm Haftası’na girdiğimizi bize anımsatacak bir şey var mı? Vali olarak ben ne yaptım, belediyelerimiz, esnafımız, geçen haftaya göre bu hafta neler yaptı? Hangi heyecanı duyduk? Yeni sezonda 16 milyon turist hedefi var. Bu amaçla neler yaptık?” diye konuştu.

Sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz

Karaloğlu, Antalya’nın dünyanın en güvenilir şehirlerinden biri olduğunu belirtti. Bunun içi çok büyük emek verildiğini söyledi. “Belediyelerimiz caddelerimiz cıvıl cıvıl ve tertemiz. Geçen hafta Rusya’daydım, gece sokaktan otele girmek istemiyorsunuz. Biz de aynı şeyleri yapmalıyız. Hala farklı fiyatları konuşuyorsak, taksiye binen turist gideceği yerin kilometre fiyatını bilemiyorsa turist şehre gelmez. Sadece turist neden gelmiyor diye birbirimizi suçlamamalıyız. Sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz ki turist bu şehre gelsin.”

muhiddin bocek

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de bütün kuruluşlarla Antalya’yı yönetmeye çalıştıklarını ifade etti. 20 yıldır Antalya için yurt dışında fuarlara katıldığını dile getirdi. Böcek, “Yeni bir döneme girdik. Önceki yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır anlayışıyla, siyaset yapmadan, çalışmalarımıza devam edeceğiz. Turizm adına ne yapılması gerekiyorsa gayretle yapacağız. Gelen turistin esnafa katkı sağlaması anlamında bir aradayız. Merkezde ticaretin bütünleşmesi amacıyla projelerimiz mevcut. Kaleiçi’nde gece etkinliklerimizi başlatacağız. Cumhuriyet Meydanı’nda etkinliklerimiz olacak” ifadelerine yer verdi.

umit uysal (1)

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal

Uysal’da Antalya’da 400 antik kent var, dedi. “Meraktan gelmesi gereken, iyi para harcayan turisti kente getiremiyoruz. Bunun basit bir nedeni var. Gözlemime göre güvenlik algısı ve akreditasyon algısının çok zayıf olması. Yurt dışındaki fuarlarda bizim standımızı ziyaret eden insanlar, ‘Havaalanında bir güvenlik sorunu yaşar mıyız’ diye soruyor. İkincisi de ‘kültür çelişkisi yaşar mıyız’ sorunu. Sorunu doğru tespit ettiğimizde önünü açabiliriz. Yeni dönemde biz direkt gezginlerle muhatap olacağız. Yetkililerde kabul ederse kentimizin bir caddesini canlı yayınlayalım. Şehri kameralarla izleyerek akıllı güvenlik sisteminin olduğunu ortaya koyabiliriz. Bunu anlatmak gibi fikirlerimiz var” ifadelerine yer verdi.

davut cetin

ATSO Başkanı Davut Çetin

Çetin, yeni dönemde turizmde rekor bekliyoruz dedi. “Turisti Antalya’dan mutlu ve huzurlu göndermeliyiz. Antalya yerli ve yabancı 20 milyon turist ağırladı. 22 milyon turist ağırlamak için hazırlık yapıyoruz. Şehrin estetiğine yönelik belediyeler ile ortak çalışmalar yapmalıyız. Antalya Kültür Sanat merkezimiz var, ama hiçbir esnaf burayı sahiplenmiyor. Oysa bu merkez şehre turistin girmesi için yapıldı. Gereken ilgiyi göremedik. Kaleiçi’ne ATSO evi yaptık. Japon tur şirketi kafesini işletiyor, ciddi anlamda da turist çekiyor. Japon turistlerin erken saatlerde meydanda oluyor. Ama bir işletme açık değil” dedi.

Çetin, “Şehre ses, hareket ve gürültü getirmemiz lazım. Biz de ATSO olarak etkinlikler düzenleyeceğiz. 2 yıl alışveriş festivali yaptık. Fakat beklediğimiz gibi olmadı. Lütfen bu tür etkinlikleri sahiplenelim” dedi.

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere

Dere, esnaf olarak eksikliklerinin farkında olduklarını söyledi. Sezon öncesi esnafa üniversiteyle işbirliğinde eğitim vereceklerini dile getirdi.  “Her şeyi devletten beklememeliyiz. Turist çarşıda satın alacağı ürünün etiketini görmek istiyor. Bu konuda kendimize çekidüzen vermemiz lazım” dedi.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.