“VİZE KOLAYLIĞI ANLAŞMASI” GELECEK AY YÜRÜRLÜKTE!

Güncel, Sektörel Haberler, slide 26 Ocak, 18:49'de eklendi

Moskova ve Tahran arasında imzalanan ve iki ülke vatandaşlarına yönelik vize kolaylığı sağlayan anlaşmanın 6 Şubat’ta yürürlüğe gireceği belirtildi.

58_1539moskova5

Rusya Dış işleri Bakanlığı konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Rusya Federasyonu ile İran İslam Cumhuriyeti arasında, 23 Kasım 2015 tarihinde Tahran’da imzalanan ve iki ülkenin vatandaşlarına vize kolaylığını sağlanmasını öngören anlaşma 6 Şubat’ta yürürlüğe girecek” ifadelerine yer verdi.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİ GÜÇLENECEK

Sputnik Türkiye’de yer alan bilgiye göre, Bakanlık’tan yapılan açıklamada, vize kolaylığının, iş adamları ve turistlerin yanı sıra bilimsel, kültürel, sanatsal faaliyetler nedeniyle seyahat edecek vatandaşlar ile öğrenci ve öğretmenleri de kapsadığı belirtilirken, “Bu anlaşma her alanda Rusya ile İran arasındaki ilişkileri güçlendirecek” denildi. İran’ın Moskova Büyükelçisi Mehdi Senai, iki hafta önce yaptığı bir açıklamada ülkesinin Rusya’dan gelen turistlere uyguladığı vizeyi tek taraflı olarak kaldırabileceğini söylemişti. İran Kültürel Miras, El Sanatları ve Turizm Kurumu yetkilisi Morteza Rahmani Movahed de RİA Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada, “Rusya karşılıklı olarak böyle bir adım atılmasını kabul ederse, ülkelerimiz arasında vize serbestisi bir hafta içinde uygulamaya alınabilir” demişti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.