VİZE MUAFİYETİ ANLAŞMASI TEHLİKEDE !

Güncel, Sektörel Haberler, slide 4 Mayıs, 09:55'de eklendi
İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye’nin ‘terörle ve organize suçla mücadele’ yasalarını değiştirmemesinin ve bu alanda AB standartlarına uymamasının, vize muafiyeti anlaşmasını tehlikeye attığını yazdı.

Financial Times’ın internet sitesindeki haber, “Türkiye’nin vizesiz seyahat umutlarına insan hakları darbesi” başlığını taşıyor.

Gazetenin Brüksel muhabirleri Peter Spiegel ve Alex Barker, Avrupa Komisyonu’nun bugün açıklayacağı 10 sayfalık Türkiye raporunun taslağını gördüklerini söylüyor.

Komisyon, Ankara’nın, Türkiye vatandaşlarına Schengen bölgesinde vize muafiyeti getirilmesi için benimsemesi gereken 72 kriter konusundaki performansını değerlendirecek ve tavsiye niteliğindeki kararını açıklayacak.

Financial Times’a göre raporda Ankara’ya hemen hemen tüm kriterleri yerine getirdiği için yüksek not verilecek ve Türk yetkililerin tüm koşulları yerine getirmek için çabalarını hızlandırdıkları belirtilecek.

Ancak raporda, Türkiye’nin Haziran ayı sonuna dek vatandaşlarına vize muafiyeti getirilmesi için gerekli kriterlerden 64’ünü yerine getirdiği yazacak.

‘HENÜZ EN ÖNEMLİ KRİTER YERİNE GETİRİLMEDİ”

Henüz yerine getirilmeyenin ise “en önemli kriter” olarak görülen ‘temel hakların korunması için terörle ve organize suçla mücadele yasalarının değiştirilmesi’ olduğu vurgulanacak.

Raporda, “Türk yetkililerin, bu kriterin gecikmeksizin yerine getirilmesi için uyum içinde çaba harcaması gerek” ifadesi yer alacak.

Türkiye’den, “terörle mücadele” alanında yasal düzenlemelerini, AB yasaları ve Avrupa Konseyi prensipleri çerçevesinde yeniden düzenlemesi istenecek.

Ankara’ya ayrıca, ’emniyet birimlerinin muhtemel insan hakları ihlallerini denetleyecek’ bağımsız bir komisyon oluşturması çağrısı yapılacak.

Raporda şu ifade yer alacak:

“Avrupa Komisyonu, Türk yetkililerin şu ana kadar önemli ilerleme sağladıklarını kabul etmekte, onları vize serbestisinin Haziran ayı sonuna dek gerçekleşmesi için gerekli tüm kriterleri yerine getirmeleri yolunda çabalarını hızlandırmaları yolunda teşvik etmektedir.”

“İKİ KRİTERİN ZAMANINDA YERİNE GETİRİLMESİ İMKANSIZ”

Türkiye, tanımadığı Kıbrıs Cumhuriyeti dahil 11 AB üyesi ülkenin vatandaşlarına vizeyi kaldırmıştı.

Financial Times’taki haberde, böylece yerine getirilmeyen kriter sayısının yediye düşmüş olabileceği belirtiliyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.