“VİZESİZ KAÇAK” YOLCU GİRİŞİNİ BEKLENMEYEN ADIM

Güncel, Sektörel Haberler 8 Mayıs, 10:47'de eklendi

Rusya ile Belarus arasında, üçüncü ülke vatandaşlarının vizesiz giriş krizi yeni bir aşamaya geldi. Belarus’un Türkiye dahil 80 ülkeye vizeyi kaldrıması üzerine bu ülkeye uçup, daha sonra Rusya-Belarus arasındaki gümrük birliğinden yararlanıp Rusya’ya “vizesiz” kaçak ulaşmaya çalışanlar artınca Moskova radikal bir uygulama kararı aldı:

Buna göre, bugüne kadar iç hatlara gelen Rusya’dan Belarus’a uçan uçaklar, artık havalimanlarının dış hatlar bölümünden kalkacak. Belarus’tan gelen uçuşlar da yine dış hatlar bölümüne kabul edilecek. Ayrıca Rusya bu uçuşlarda uçan üçüncü ülke vatandaşı yolculara pasaport kontrolü uygulayacak.

RIA’nın haberine göre, yeni uygulama 15 Mayısta başlıyor.
Rusya ve Belarus vatandaşları uygulamadan etkilenmeyecek. Bununla birlikte, bu ülke vatandaşlarına uçuş kartlarını sınır kontrollerinde gösterilmek üzere saklama zorunluluğu getiriliyor.
Belarus 9 Ocaktan itibaren 80 ülkenin vatandaşları için vize zorunluluğunu kaldırdı. Üçüncü ülke vatandaşlarının topraklarına vizesiz girmesinden endişe eden Rusya’nın federal güvenlik servisi FSB 1 Şubatta Belarus sınırındaki Bryansk, Smolensk ve Pskov Oblastları’nda kontrol bölgeleri rejimini hayata geçirdi.
Belarus başkanı Aleksandr Lukaşenko uygulamanın iki ülke arasındaki anlaşmalara aykırı olduğunu açıklamıştı.

6.5.2017

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.