Yatırımlar İçin 2020 İlk 11 Ayında 127 Yeni Teşvik Belgesi

Güncel 22 Ocak, 10:10'de eklendi

Sektöre 2020’nin ilk 11 Ayında 127 Yeni Teşvik Belgesi

Salgın ortamında bile Türkiye’nin değişik illerinde yeni otel yatırımını öngören 127 proje için teşvik belgesi alındı. Sözünü ettiğimiz rakam, 2020’nin ilk 11 ayına ilişkin. Yeni otel yatırımlarına yönelik 2019 yılı teşvik belgesi sayısı 238 olarak gerçekleşmişti.

kriter değişti

dünya Gazetesinden Fehmi KÖFTEOĞLU’nun haberine göre yatırım projeleri için teşvik belgesine başvuru ‘yatırım niyet beyanı’ olarak ifade edilebilir. Buradan hareketle Türkiye’de koronavirüs ortamında bile otel yatırımına ilgi olduğu görülüyor. Bu ilgi sektörle ilişkili sektörlere de pazar yaratması açısından büyük önem taşıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) inşaat maliyet birimleri ve daha önce turizm sektörünü kredilendiren Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) birimlerinin konuyla ilgili verileri baz alınarak otellerin yatırım aşamasında hangi alana ne kadar yatırım yaptığı hesaplanabiliyor.

Bu hesaplamada fiyatlar döviz bazlı olarak alınıyor. Bunu nedeni TL’nin yabancı para birimleri karşısındaki değerinde meydana gelen değişikliklerin maliyetlere etkisinin azaltılmasıdır.

Otel yatırım maliyetleri hesaplanırken tesisin kurulacağı arsanın bedeli ayrı tutuluyor. Yanı sıra ortaya konan rakamlar, yatırım maliyet hesapları hem yatak başına hem de alan olarak, metrekare itibariyle ayrı ayrı değerlendiriliyor.

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.