YERLİ OTEL ZİNCİRLERİ DÜNYAYA AÇILIYOR

Güncel 10 Haziran, 09:50'de eklendi

11 Türk otel zinciri Maldivler’den ABD’ye, Rusya’dan Mısır’a kadar dünyanın 17 farklı ülkesinde 34 otel ile faaliyet gösteriyor.

Türkiye turizmine yön veren 25’in üzerinde yerli otel zinciri bulunuyor. Bunların içinde Türkiye’de edindikleri tecrübeleri yurtdışına taşıyanlar da var. 11 Türk otel zinciri Maldivler’den ABD’ye, Rusya’dan Mısır’a kadar dünyanın 17 farklı ülkesinde 34 otel ile faaliyet gösteriyor. 12 Türk otel markası daha yurtdışı planları yaparken bu sayının artması bekleniyor.

Dünya Turizm Örgütü’nün (WTO) verilerine göre, Türkiye dünya turizminde 35,7 milyon turist sayısıyla altıncı sırada yer alıyor. Birbiri ardına Türkiye’ye gelen yabancı devlerin yanı sıra art arda açtıkları otellerle büyüyen 25’in üzerinde yerli otel zinciri de pazarda boy gösteriyor.

İç pazarda olduğu kadar yurtdışında da etkinliğini gittikçe artıran yerli zincirler var. Bunlardan 11 Türk otel zinciri, Ukrayna’dan Libya’ya kadar dünyanın 17 ülkesinde 34 oteli ile faaliyet gösteriyor.

 

16 oteli ile Türkiye dışında en hızlı büyüyen yerli zincir olan Rixos Grubu, bu yıl Tiflis’te bir otel daha açmayı planlarken yurtdışında daha da büyümeyi hedefliyor. Rixos’u yurtdışındaki dört oteli ile Akfen, üçer otel ile Divan Otelleri ve Dedeman Otelleri takip ediyor.

Yurtdışına ilk çıkan yerli marka olan The Marmara, Türk zincirlerin yurtdışına açılmaları konusunda öncü olmuştu. Geçtiğimiz yıl Koç Ailesi’nin de aralarında bulunduğu yatırımcı bir grup Miami Surp Club’u alarak küresel kriz öncesinde hayal bile edilmesi zor olan yurtdışı yatırımlarına bir yenisini ekledi.

Doğuş Grubu’nun dünya sosyetesinin gözde mekanı olan İtalya’nın Capri Adası’ndaki Capri Palace’ın yüzde 51 hissesini alarak İtalyan jet sosyetesinden Anthony Cacace’e ortak olması da bir diğer dikkat çekici yurtdışı turizm yatırımı olmuştu.

Tablodaki Titanic Otel Grubu Bilgilerine hakkında  1 otel değil, Titanic Grubu’nun Berlin’de 3 oteli olacak.

Şuan Titanic OTel Grubu ,  Almanya’da iki otel inşaatını aynı anda yapmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.