Yeşil Pasaportu Olanlar Hemen Rusya’ya Gitmesinler!

Güncel 27 Temmuz, 10:14'de eklendi

Yeşil Pasaportu  Olanlar Hemen Rusya’ya Gitmesinler!

Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Oleg Rogoza “Kasım ayından itibaren St. Petersburg’a gitmek isteyen Türk vatandaşları artık oraya elektronik vizeyle gidebilecekler. Bu da gerçekten Türk vatandaşları için önemli bir gelişme” dedi.

Turkus’un haberine göre; Antalya’da gerçekleşen Türkiye-Rusya İş Konseyi 20. Toplantısı’nda Sputnik’in sorularını yanıtlayan Başkonsolos Rogoza “Vize kararı, bizim çok uzun zamandır beklediğimiz bir karardır. Şahsi kanaatim, bu vizenin çoktan kaldırmış olması gerektiği yönünde. Ama bu olumlu adım neticede atıldı. Şimdi 1 hafta belki 10 gün sürecek bir formalite süreci var. Türk tarafı bu süre içerisinde kararı onaylayacak ve karar yakın zamanda yürürlüğe girecektir” diye konuştu.
Başkonsolos Rogoza “Kararın açıklanmasının ardından dün, 1-2 saat içerisinde ‘Yeşil pasaportum var, ne zaman gidebilirim’ diye en az 15 tane telefon aldım. Dün verilmiş olan karar Türk tarafından iyi bir şekilde karşılanan bir konudur. Bunu takip ediyoruz. En yakın zamanda yürürlüğe girmiş olacağından eminiz. Fakat bunu biraz beklememiz gerekiyor. Hemen şu anda yeşil pasaportu olanlar cebine koyup Rusya’ya gitmesinler. Biraz daha beklesinler. Resmi bir ilan yapıldıktan sonra herkese tüm misafirlerimize ‘hoşgeldiniz’ diyeceğiz. Mağduriyet olmaması için bu husus önemli” dedi

Başkonsolos Rogoza “Bir taraftan artık Vladivostok bölgesine elektronik vizeyle giriş yapılabiliyor. 1 Haziran tarihinden itibaren Kaliningrad bölgesine de elektronik vizeyle giriş yapabiliyorsunuz. Kasım ayından itibaren St. Petersburg’a gitmek istiyorsanız, elektronik ortamda serbest giriş yapabileceksiniz. Elektronik vize uygulamasını yürürlüğe koyduk. Bu da gerçekten Türk vatandaşları için önemli bir gelişme” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.