YUSUF HACISÜLEYMAN: “AYAKBASTI PARASI İLKEL BİR YÖNTEMDİR”

Güncel, slide 24 Ağustos, 14:17'de eklendi

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, turistlerden alınması için kanun teklifi verilen ‘Ayakbastı’ parasının ilkel olduğunu söyledi.

 [checklist][/checklist]images-2[checklist][/checklist]

24 Ağustos 2016 Çarşamba 10:46

 

Hacısüleyman, tur operatörlerine uçak katkı paylarının devam edip etmeyeceği yönünde yazılı ve resmi bir açıklamanın olmadığını belirterek “Bazı şeylerin sözlü söyleyince olabileceğini düşünüyoruz ancak bu böyle olmaz devlet ciddiyetine yakışmaz” dedi. 

 

AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, ATSO Ağustos ayı meclis toplantısında turizme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye ile Rusya arasında geçen kriz döneminin ardından uçuş yasaklarının kalkmasıyla bir hareketlilik meydana geldiğini belirten Hacısüleyman, haftada 14 bin Rus turist ağırladıklarını belirtti. Tarifeli uçuşların charter uçuşlara göre daha maliyetli ve daha kurallı olduğunu da belirten Hacısüleyman charter uçuş için düşündükleri tarihin 1 Eylül olduğunu vurguladı.

 

“Ayakbastı parası ilkel bir yöntem”

 

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın TBMM’ye Prens Adaları’na girişte turistten ‘Ayakbastı’ parası alınması üzerine verdiği kanun teklifini de değerlendiren Hacısüleyman, “Prens Adaları ayakbastı parası gibi bir konu gündemde. Türkiye’nin 28 milyar dolar gibi bir turizm geliri var. Bunu değişik faaliyetlerle 50 milyar dolar, 100 milyar dolara çıkarmak mümkün. Ancak bu yöntemler içinde ayakbastı parası gibi ilkel bir yöntem geçerli değil. Ben turist olarak size 28 milyar dolar kadar para bırakacağım, katma değer sağlayacağım senin gözün de hala benden alacağın 1 dolar parada olacak. Böyle bir uygulama medeni olmamakla birlikte aynı zamanda turistlerin hiçbir zaman ödemek istemeyeceği kendisinden zorla alınacak bir para anlamına gelir. Bizim amacımız ayakbastı parası almak yerine bir dolar daha kazanmak için hizmetlerin artırılması lazım olmalıdır” dedi.

 

Uçak katkı payı ve Kurban Bayramı belirsizliği

 

Başkan Hacısüleyman, uçak katkı payı desteğiyle bu yılın geçirildiğini ancak desteğin Ağustos ayı itibariyle sona ereceğine dikkat çekti. Sözlü olarak bir şeylerin söylenmiş olmasına rağmen hala yazılı resmi bir şekilde desteklerle ilgili bir ifadenin olmamasını eleştiren Hacısüleyman, “Uçak katkı payı önemli bir rol oynadı bu sene. Şu anda 5 milyon kişilik bir kayıpla karşı karşıyayız. Bu sene kayıpla kapanacak gibi Antalya açısından. Bu sayının daha fazla olmaması için bazı önlemler alınmıştı. Bu önlemlerden birisi de 6 bin dolarlık uçak desteğiydi. Bu ay sonunda bu katkı payı sona erecek. Defalarca bunu dile getirmemize rağmen bu tip katkıların fayda getirmesi ancak çok önceden duyurulmasıyla olur. Resmi Gazete’de yazılırsa olur. Benim bugün destek devam edecek demem hiçbir şey ifade etmez ancak bunun Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla olur. Ne zaman yayınlanması gerekiyor Bakanlar Kurulu kararının çıkması lazım. Bazı şeyleri sözlü söyleyince olabileceğini düşünüyoruz. Ancak bu böyle olmaz, devlet ciddiyetine yakışmaz. 31 Ağustos’ta bu teşvik bitiyor, ancak bunun devam edip etmeyeceğine dair bir karar yayımlanmadı. Kurban Bayramı kararı da var. Tatil olacağı yönünde söylemler var. Aradaki bir günün tatil olup olmayacağı hala belli değil, bir karar yok. Kurban Bayramı’yla ilgili insanlar biletini aldı, rezervasyonunu yaptı. Karar yayımlanırsa bunun şimdiden sonra kime ne yararı var ki?” ifadelerini kaydetti.

 

“Sayısal olarak 2015’e dönebiliriz”

 

Charter uçuşlarının serbest bırakılmasının ardından yaşanabilecek değişimleri de değerlendiren Hacısüleyman, “2017 için charter uçuşları serbest bırakılacaksa eski döneme uçak krizi öncesine dönme ihtimalimiz var sayısal olarak. Ama gelir olarak görünmüyor. 2015 yılından yaklaşık yüzde 15-20 düşüklükle gideceğiz. 2015 ve 2016 arasındaki bir rakam 2017 yılı için görünüyor” dedi.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.